Reklama

Kuba Sienkiewicz (Elektryczne Gitary) dostał wezwanie do wojska. Jak zareagował?

Lider grupy Elektryczne Gitary podzielił się w sieci zdjęciem, na którym widzimy jego... kartę mobilizacyjną do wojska! Jak to możliwe, że 61-letni Kuba Sienkiewicz dostał wezwanie do wojska? Co o tym sądzi sam artysta?

Lider grupy Elektryczne Gitary podzielił się w sieci zdjęciem, na którym widzimy jego... kartę mobilizacyjną do wojska! Jak to możliwe, że 61-letni Kuba Sienkiewicz dostał wezwanie do wojska? Co o tym sądzi sam artysta?
Kuba Sienkiewicz / Mieszko Piętka /AKPA

Gdy na karcie mobilizacyjnej znajduje się czerwony pasek, oznacza to, że jest się powołanym do czynnej służby. To zobowiązuje do stawienia się do niej w terminie określonym na karcie, po otrzymaniu informacji o ogłoszeniu mobilizacji lub też po otrzymaniu karty powołania do czynnej służby wojskowej. 

Choć w przypadku Kuby Sienkiewicza, który jest po 60-tce wiek powinien być przeszkodą, to mobilizacja może obejmować również rezerwistów po 60. roku życia (jeśli mają stopień oficerski lub podoficerski).

Sprawdź: Pracujesz w tych zawodach? Możesz wkrótce dostać list z wezwaniem do wojska

Reklama

W rozmowie z "Faktem" lider zespołu Elektryczne Gitary zdradził, jak potraktował wezwanie, które dla wielu mogłoby być nieco przerażające.

"Uśmiechnąłem się, bo oceniam nisko wartość bojową swoją własną, więc myślę, że to jest humorystyczne. Biorą już rocznik 61. Cieszę się z tego. To jest bardzo dobry rocznik. O dużej wartości bojowej. Damy radę. Jak w 1939" - stwierdził muzyk. Zapowiedział też, że oprawi sobie tę kartę i zawiesi na ścianie.

Warto dodać, że zgodnie z ustawą o obronie ojczyzny "aktywną rezerwę tworzą osoby, które zgłosiły chęć pełnienia służby w aktywnej rezerwie, złożyły przysięgę wojskową i nie pełnią innego rodzaju służby wojskowej oraz nie ukończyły 55. roku życia, a w przypadku osób posiadających stopień podoficerski lub oficerski - 63. roku życia". 

Szczególnie poszukiwani są przedstawiciele kilku zawodów: kierowcy kat. C, C+E oraz D; operatorzy sprzętu do robót ziemnych i urządzeń pokrewnych; operatorzy maszyn i urządzeń dźwigowo-transportowych; nurkowie i płetwonurkowie; skoczkowie spadochronowi; kucharze; spawacze; lekarze, sanitariusze i ratownicy medyczni. 

"W 2023 roku powołania będą dotyczyły głównie osób, którym zostały nadane przydziały mobilizacyjne. Większość, która zostanie przeszkolona, to osoby, które już mają doświadczenie wojskowe. W niewielkim stopniu będziemy też sięgać po potencjał osób, które posiadają pożądane, przydatne kwalifikacje na potrzeby Sił Zbrojnych" - mówiła w rozmowie z Interią ppłk Justyna Balik, rzecznik prasowy Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. 

Warto dodać, że Kuba Sienkiewicz oprócz bycia popularnym muzykiem jest też lekarzem-neurologiem. 

Elektryczne Gitary: 61-letni Kuba Sienkiewicz został wezwany do wojska!

Być może Sienkiewicz dostał wezwanie, także dlatego, że w przeszłości przeszedł szkolenie i miał już coś wspólnego z wojskiem. 

"Byłem w wojsku w Czerwonym Borze na Podlasiu. Było to 40 lat temu więc trudno pamiętać takie rzeczy, jak ta jednostka się nazywała, bo to było w czasach PRL-u. To były wojska pancerne. Jeździłem czołgiem" - wspomniał "Faktowi" muzyk.

Kuba Sienkiewicz nie martwi się wezwaniem, bo jak przypuszcza, wielu lekarzy dostało podobne dokumenty. "Nie wiem, nie mam jeszcze takich informacji, ale domyślam się, że tak, skoro ja dostałem coś takiego, to inni pewnie też" - dodaje.

W całej tej sytuacji pamięta, by traktować ją z humorem. Już teraz zapowiada, że w wojsku pewnie trafi do orkiestry wojskowej. " (...) miałem gitarę w wojsku i umilałem czas pozostałym kolegom. Karabin też miałem w ręku, kałasznikow" - wspomina.

Kuba Sienkiewicz i grupa Elektryczne Gitary są znani z wielu przebojów, m.in. "Człowiek z liściem", czy piosenek do filmu "Kiler" - "Co ty tutaj robisz", "Co powie Ryba" czy "Kiler"

9 grudnia ukazał się album artysty pt. "Moja Bańka". Sienkiewicz opowiada, że zawiera on "artystyczną polemikę z odchyleniem narodowo-konserwatywnym, a w warstwie przekazu dominuje zabawa tekstem i wykonaniem". 

Czytaj też:

Eurowizja 2023: TVP wyśle Marinę?

INTERIA.PL/Fakt
Dowiedz się więcej na temat: Kuba Sienkiewicz | Elektryczne Gitary
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy