"Kolęda na ten czas": Gwiazdy śpiewają dla Anny Dymnej

Gwiazdy polskiej piosenki oraz laureaci Festiwalu Zaczarowanej Piosenki dla uzdolnionych wokalnie osób z niepełnosprawnościami nagrały "Kolędę na ten czas". Bożonarodzeniowy utwór jest już dostępny na kanale Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko" na YouTube.

W nagraniu "Kolędy na ten czas" udział wzięli m.in. Jacek Cygan, Irena Santor i Anna Dymna
W nagraniu "Kolędy na ten czas" udział wzięli m.in. Jacek Cygan, Irena Santor i Anna DymnaAKPA

Słowa kolędy - na prośbę Anny Dymnej - napisał Jacek Cygan, a muzykę skomponował Piotr Rubik. Utwór śpiewają gwiazdy polskiej sceny muzycznej, przyjaciele Festiwalu Zaczarowanej Piosenki - ogólnopolskiego, kilkuetapowego konkursu dla uzdolnionych wokalnie osób z niepełnosprawnościami, którego organizatorem, od 2005 r., jest Fundacja Anny Dymnej "Mimo Wszystko".

Kolęda na ten czas - Fundacja Mimo Wszystko i Przyjaciele

Są to: Krzysztof Cugowski, Wojciech Cugowski, Marcin Januszkiewicz, Joanna Kulig, Monika Kuszyńska, Czesław Mozil, Adam Nowak, Marek Piekarczyk, Mateusz Pospieszalski, Anna Rusowicz, Irena Santor, Mietek Szcześniak i Zbigniew Zamachowski.

Utwór, w aranżacji Radosława Labahua - kierownika muzycznego Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, wykonują również laureaci dotychczasowych edycji konkursu: Martyna Wójcik, Weronika Ryba, Klaudia Borczyk, Agata Kubiak, Julka Zawrzykraj, Kinga Kasprzyk, Michał Ziomek, Julia Walczyna, Patrycja Błach, Grzesiek Dowgiałło i Bartłomiej Peszuk.

Krzysztof Cugowski: Jakaś normalność być musiINTERIA.PL

Z powodu pandemii każdy z artystów zaśpiewał swój fragment w domu, potem ich występy zmiksowano w jedną całość i zmontowano w świątecznym teledysku.

"Zachęcamy wszystkich do dzielenia się dobrą energią 'Kolędy na ten czas'" - powiedziała pomysłodawczyni utworu Anna Dymna.

Czesław Mozil o świątecznym projekcieINTERIA.PL

Jak przypomniała, bożonarodzeniowy utwór jest bezpośrednim nawiązaniem do teledysku z piosenką "Mimo wszystko", wyprodukowanego dla fundacji podczas wiosennego lockdownu na przełomie kwietnia i maja. W utworze wykorzystano słowa Wojciecha Młynarskiego z muzyką Mateusza Pospieszalskiego.

Jacek Cygan z żoną Ewą Łabuńską. Poznali się w 1978 r. w garderobie Teatru im. Słowackiego w Krakowie, podczas Festiwalu Piosenki Studenckiej. Związany był wówczas z zespołem Nasza Basia Kochana. W pewnej chwili do garderoby wpadła energiczna blondynka, asystentka reżysera festiwalu. "A ta Nasza Basia to kto?" - zapytała. "To ja" - odpowiedział.

Później spotykali się w różnych miejscach związanych z kulturą studencką na próbach, koncertach, przy ogniskach. Byli sobą coraz bardziej zafascynowani.

"Przekonałem się, że Ewa jest niezwykle interesującą osobą. Mądra, otwarta, serdeczna. Zobaczyłem w niej partnerkę na całe życie" - opowiadał później Jacek Cygan.
"Postać Edyty, która śpiewała na Eurowizji: 'zanim w popiół się zmienię, chcę być wielkim płomieniem' - została. To była prawdziwa postać. Tak jak postać Ryszarda Rynkowskiego, który śpiewał 'Czego może chcieć od życia taki gość jak ja'. Muszę pisać przez siebie, ale i przez wykonawcę piosenki" - opowiadał w rozmowie z PAP Life.
Jest poetą, scenarzystą i autorem tekstów. Pierwsze piosenki zaczął pisać już na studiach, a w 1975 roku założył wraz z Jerzym Filarem grupę Nasza Basia Kochana, z którą zdobył I nagrodę na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie.
6 lipca 1950 r. w Sosnowcu na świat przyszedł Jacek Cygan, jeden z najpopularniejszych polskich tekściarzy.

"Piszę tylko dla osób, które znam, które są mi bliskie. Ja nie jestem okienkiem na poczcie: kwituje muzykę, proszę za trzy dni przyjść, kupić znaczek za trzy pięćdziesiąt i tekst będzie gotowy! Ja muszę osobę, dla której piszę, znać. Muszę jej spojrzeć w oczy, pogadać z nią. To jest klucz do stworzenia postaci na scenie. Mówię o tym z przyjemnością, że byłem 'ojcem chrzestnym' artystów, którzy zaczynali" - opowiadał w rozmowie z PAP Life.

Na zdjęciu Jacek Cygan z Edytą Górniak, dla której napisał m.in. "To nie ja!". Z tym utworem wokalistka zajęła 2. miejsce w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1994 r.
+13
PAP/INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas
{CMS: 0}