Jakie było ostatnie życzenie Kory? Wokalistka grupy Maanam nie chciała umierać w szpitalu

"Wyjątkowa kobieta, żona, matka, siostra, babcia, przyjaciółka. Ikona wolności" - tak bliscy żegnali Korę. Legendarna wokalistka grupy Maanam zmarła 28 lipca 2018 r. w swoim domu we wsi Bliżów na Roztoczu. Była jedną z najważniejszych polskich wokalistek działających w muzyce rozrywkowej, ikoną polskiego rocka, autorką tekstów, producentką i osobowością telewizyjną (przez 11 edycji zasiadała w jury muzycznego show Polsatu "Must Be The Music. Tylko muzyka").

Kora zmarła w lipcu 2018 r.
Kora zmarła w lipcu 2018 r.AKPA

Wokalistka grupy Maanam od 2013 roku zmagała się z chorobą nowotworową (rak jajnika). Kora, czyli Olga Sipowicz (po pierwszym mężu Jackowska), zmarła 28 lipca 2018 r. o godzinie 5:30. Informację o śmierci przekazał jej mąż, Kamil Sipowicz.

"Wielka artystka, piosenkarka, poetka, malarka. Wyjątkowa kobieta, żona, matka, siostra, babcia, przyjaciółka. Ikona wolności. Zawsze bezkompromisowa w dążeniu do prawdy. Zaangażowana w ruch hipisowski, w działalność pierwszej Solidarności, w budowę demokracji i ruchy kobiece. Kora tworzyła pewną epokę, która wraz z jej odejściem kończy się" - tak wokalistkę Maanamu zapamiętali jej bliscy.

Nowy grób Kory na drugą rocznicę śmierci

28 lipca 2018 r. zmarła Kora, jedna z największych legend polskiego rocka. Wokalistka grupy Maanam miała 67 lat. Jak dziś wygląda nowy grób Kory?

Kora przegrała z chorobą nowotworową, z którą walczyła przez pięć lat. "Byłam przy niej, gdy odchodziła. Ona była już nieprzytomna, ale był taki moment, była noc, trzymałam ją za rękę i ona nagle podniosła głowę, popatrzyła na mnie i powiedziała bardzo wyraźnie: 'Oni tu są, Tadziu'. Tadzio to był nasz brat, który rok wcześniej zmarł. Widziała tych naszych zmarłych z rodziny, a to było na dwa dni przed jej śmiercią" - wspomina w "Fakcie" Anna Kubczak, starsza siostra Kory, która towarzyszyła jej w ostatnich chwilach.Piotr MoleckiEast News
Kora na scenie zadebiutowała w 1975 roku u boku ówczesnego męża Marka Jackowskiego. Początkowo zespół, w którego składzie był również Milo Kurtis, nosił nazwę M-a-M i grał muzykę inspirowaną Bliskim Wschodem. Dopiero pod nazwą Maanam grupa zainteresowała się rockiem. Maanam z powodzeniem działał do 1986 roku. Następnie wznowił działalność w latach 90. Grupa występowała do 2008 roku, po czym nastąpiło jej rozwiązanie. Ostateczny kres zespołu nastąpił w maju 2013 r. gdy nagle zmarł Marek Jackowski.Piotr MoleckiEast News
Pomnik zaprojektowala Monika Osiecka.Piotr MoleckiEast News
W miejscu poprzedniego, stanął granitowy pomnik, a na nim rzeźba kobiety. "Przede wszystkim ta instalacja, która była dotychczas na grobie Kory, autorstwa Pawła Althamera, była tymczasowa. (...) Grób nie był zabezpieczony. (...) Postanowiłem zrobić coś solidniejszego" - mówi Kamil Sipowicz, mąż Kory, w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".Piotr MoleckiEast News
Na płycie są dwa napisy: Kora i rok urodzenia wraz ze znakiem nieskończoności.Piotr MoleckiEast News
Tak wygląda nowy grób Kory na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.Piotr MoleckiEast News

Kora i jej ostatnie życzenie przed śmiercią

Kora zmarła w swoim domu otoczona najbliższymi i ukochanymi zwierzętami. To właśnie było jej ostatnie życzenie przed śmiercią. Nie chciała umierać w szpitalu.

Kora w latach 1976-2008 była wokalistką zespołu Maanam. Gitarzystą i głównym kompozytorem był zmarły w maju 2013 r. Marek Jackowski, pierwszy mąż Kory.

Wokalistka związana była z Kamilem Sipowiczem przez ponad 40 lat - ślub wzięli w 2013 roku, gdy gwiazda była już chora.

Kora (1951 - 2018)

KoraNiemiecAKPA
KoraPrończykAKPA
KoraMikulskiAKPA
KoraAKPA
KoraPrończykAKPA
KoraWojciech StróżykReporter
KoraMichał WarginEast News
KoraTricolorsEast News
KoraTricolorsEast News
KoraTricolorsEast News
KoraTricolorsEast News
KoraZenon ZyburtowiczEast News
KoraJustyna DrążekEast News
Kora i Marek Sipowicz z psem z psem RamonąMichał DyjukReporter
Kora z psem RamonąMieczysław WłodarskiReporter
KoraDarek RedosReporter
KoraINPLUSEast News
KoraWojciech OlszankaEast News

Maanam wydał z Korą 11 studyjnych albumów i wylansował kilkadziesiąt przebojów, m.in. "Boskie Buenos", "Żądza pieniądza", "O! nie rób tyle hałasu", "Krakowski spleen", "Kocham cię, kochanie moje", "To tylko tango", "Lucciola", "Anioł", "Wyjątkowo zimny maj", "Róża", "Zapatrzenie", "Po prostu bądź", "Po to jesteś na świecie". Kora była autorką większości tekstów do piosenek Maanamu. Po zakończeniu działalności zespołu kontynuowała karierę solową.

Niepublikowane zdjęcia Kory ujrzały światło dzienne. Kiedy je zrobiono?

Do sieci trafiły niepublikowane zdjęcia Kory i zespołu Maanam z 1983 roku, które powstały podczas kręcenia filmu dokumentalnego "Czuję się świetnie".

Film "Czuję się świetnie" przedstawia trasę koncertową zespołu Maanam latem 1983 roku. Jego reżyserem był Waldemar Szarek.Krzysztof Wellman/Afa PixxGetty Images
Jednym z elementów trasy był m.in. występ w zabytkowej Gazowni na Woli, który posłużył do stworzenia teledysku "Szał niebieskich ciał". Krzysztof Wellman/Afa PixxGetty Images
Okres zdjęciowy filmu trwał od lipca do października.Krzysztof Wellman/Afa PixxGetty Images
"Lato 1983 roku. Popularna grupa rockowa Maanam z solistką Korą odbywa tournée po Polsce. W Warszawie członkowie zespołu biorą udział w konferencji prasowej prowadzonej przez specjalistę od muzyki rockowej – Dariusza Michalskiego. Kamera rejestruje także m.in.: bójkę wśród słuchaczy podczas jednego z koncertów, rozdawanie autografów, lekcję języka polskiego, na której analizowane są teksty Kory, akademię z okazji odsłonięcia pomnika poetki-piosenkarki Aleksandry Jackowskiej, której imię otrzymała szkoła" - czytamy w opisie filmu.Krzysztof Wellman/Afa PixxGetty Images
Autorem zdjęć jest ceniony polski fotograf Krzysztof Wellman.Krzysztof Wellman/Afa PixxGetty Images
Kora na jednym z koncertów z Maanamem.Krzysztof Wellman/Afa PixxGetty Images

Murale pamięci Kory

W Warszawie od kilku tygodni Korę upamiętnia mural, odsłonięty na budynku przy ul. Żeromskiego na Bielanach w dniu 70. urodzin artystki. Zaprojektował go ilustrator i grafik Tomasz Majewski. Inny mural z jej wizerunkiem powstał przy ul. Nowy Świat 18/20, na tyłach Pałacu Branickich.

"Hity z satelity": Historia przeboju "Boskie Buenos" Maanamu IplaIPLA
Fakt
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas