Jak "Czerwona kalina" stała się symbolem oporu Ukrainy. Andrij Chływniuk (Boombox) rusza do USA

Ponad 27 mln odsłon ma najpopularniejsza wersja "Czerwonej kaliny", w której wystąpiły największe gwiazdy sceny ukraińskiej. Patriotyczna pieśń z czasów I wojny światowej stała się jednym z muzycznych symboli trwającego już rok konfliktu.

Andrij Chływniuk (Boombox) zaśpiewał "Czerwoną kalinę" na placu Sofijskim w Kijowie
Andrij Chływniuk (Boombox) zaśpiewał "Czerwoną kalinę" na placu Sofijskim w Kijowie 

24 lutego 2022 r. nad ranem rozpoczęła się wojna pomiędzy Rosją a Ukrainą. Od tego czasu nasi wschodni sąsiedzi bronią swojej niepodległości, a w akcję pomocy zaangażował się niemal cały świat.

W pierwszą rocznicę wybuchu wojny w piątek w Rzeszowie-Jasionce odbędzie się koncert "Stay Together - Nie bądź obojętny" (obszerne fragmenty pokaże telewizja Polsat od godz. 21:10). Na scenie pojawią się gwiazdy polskiej sceny muzycznej m.in. Kayah, Kuba Badach, IRA, Kasia Kowalska, Jan Borysewicz, Muniek i Przyjaciele, Krystian Ochman, Grzegorz Hyży, Edyta Górniak, chór Sound'N'Grace czy mieszkający na stałe w Poznaniu Brytyjczyk Ray Wilson (były wokalista Genesis).

Nie zabraknie również artystów ukraińskich, wystąpią m.in. Jamala (zwyciężczyni Eurowizji z 2016 roku, znana widzom Polsatu również z programu "Taniec z gwiazdami"), Nadia Dorofeeva, Jerry Hail, Nastia Kamenskih, Marien, Haydamaky czy znany z "The Voice of Poland" Mr. Peltek. Dodatkową atrakcją będą mieszane duety.

Koncert "Stay Together - nie bądź obojętny": oglądaj w Polsacie i na stronie głównej InteriiINTERIA.PL

W programie pojawi się m.in. utwór "Czerwona kalina", który stał się jednym z muzycznych symboli trwającej od roku wojny. O patriotycznej pieśni z początku XX wieku zrobiło się głośno za sprawą Andrija Chływniuka, lidera i wokalisty grupy Boombox. Na początku wojny muzyk ubrany w wojskowy uniform, z karabinem w ręku, zaśpiewał na placu Sofijskim w Kijowie "Czerwoną kalinę".

Popularna ukraińska wokalistka musiała uciekać z krajuEYLUL DENIZ YASAR / AFPTV / AFPAFP

Utwór opublikowany w 1914 r. prawdopodobnie napisał poeta Stiepan Czarnecki. Marsz patriotyczny został zaadaptowany podczas I wojny światowej przez Legion Ukraińskich Strzelców Siczowych walczący o wyzwolenie kraju spod rosyjskiego panowania.

"Dla nas wojna o niepodległość sto lat temu, to była prawdziwa walka o własny kraj. Daliście tej piosence nowe życie. 'Czerwona Kalina' jest jedną z najładniejszych pieśni wojennych" - opowiadał Andrij Chływniuk w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" i radiem TOK FM.

Wideo z liderem zespołu BoomBox na początku wojny podbiło media społecznościowe. Specjalny remiks na podstawie nagrania z placu Sofijskiego przygotował pochodzący z RPA muzyk i producent Kiffness.

Ta wersja zdobyła ponad 14 mln odsłon, jednak najpopularniejsze wykonanie "Czerwonej kaliny" zostało nagrane przez gwiazdy ukraińskiej sceny muzycznej (ponad 27 mln). Wideo opublikowała w sieci ukraińska wokalistka i aktorka Natalija Mohyłewska, która jest znana m.in. jako trenerka programu "Hołos. Dity" (druga i czwarta edycja), czyli ukraińskiej wersji "The Voice Kids". Całość otwiera fragment właśnie zaśpiewany przez Chływniuka.

Fragment "Czerwonej kaliny" zaśpiewany przez Chływniuka został także wykorzystany w utworze "Hey Hey Rise Up". Było pierwsze nagranie legendarnej grupy Pink Floyd od 28 lat. Dochód ze sprzedaży utworu przeznaczono na ukraińską pomoc humanitarną.

W utworze zagrali gitarzysta David Gilmour i perkusista Nick Mason, a także długoletni współpracownik zespołu, basista Guy Pratt. Na instrumentach klawiszowych słyszymy Nitina Sawhneya. Sprawa ukraińska ważna jest dla Gilmoura także prywatnie - jego synowa pochodzi z tego kraju.

Dodajmy, że na początku marca grupa Boombox rusza w trasę po Ameryce Północnej (w 2022 r. Chływniuk zrezygnował z koncertów w USA na rzecz służby w siłach samoobrony). Część występów została już wyprzedana, a ze względu na zainteresowanie dołożono dodatkowy koncert w Nowym Jorku.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas