Reklama

Reklama

Greta Thunberg pojawi się na płycie kapeli The 1975

Młoda działaczka i aktywistka Greta Thunberg nagrała esej na temat zmian klimatycznych, który odczytuje na nowej płycie zespołu The 1975.

Młoda działaczka i aktywistka Greta Thunberg nagrała esej na temat zmian klimatycznych, który odczytuje na nowej płycie zespołu The 1975.
Greta Thunberg pojawi się na płycie zespołu The 1975 /MAJA HITIJ /Getty Images

Znana ze swojej walki z globalnym ociepleniem, 16-letnia Greta Thunberg nagrała esej, w którym mówi o zachodzących, katastrofalnych dla ludzi, zmianach klimatycznych. Nagranie to znajdzie się na nadchodzącej płycie zespołu The 1975 "Notes on a Conditional Form" w otwierającym album utworze "The 1975".

W utworze tym 16-latka kilkakrotnie powtarza, że "nadszedł czas na bunt".

"Jesteśmy teraz na początku klimatycznego i ekologicznego kryzysu i musimy go nazwać tym, czy jest – sytuacją krytyczną".

Dziewczyna dobitnie zaznacza, że "Nie ma szarej strefy jeśli chodzi o przetrwanie".

Reklama

Nastolatka zwraca uwagę na to, że ludzie nie mają kontroli nad tą sytuacją, nie mają też gotowych rozwiązań, by zapobiec katastrofie. "Przegrywamy tę walkę" – mówi w nagraniu. Zwraca uwagę na to, że poprzednie generacje, jak też ruchy polityczne zawiodły, człowiek jednak jeszcze nie przegrał, można naprawić to, co się stało i zapobiec najgorszemu. Wszystko w rękach ludzi.

"Dziś zużywamy 100 mln baryłek ropy codziennie. Nie ma polityków, którzy chcą to zmienić. Nie ma przepisów, które zatrzymają tę ropę w Ziemi, więc nie damy rady uratować świata grając według zasad, ponieważ zasady się nie zmienią, a wszystko musi się zmienić i to musi zacząć się dziś" - dodaje Thunberg.

"Rozwiązanie jest tak proste, że nawet małe dziecko je zrozumie. Musimy przestać emitować gazy cieplarniane" - stwierdza aktywistka.

Sprawdź tekst utworu "The 1975" w serwisie Teksciory.pl!

O Grecie Thunberg zrobiło się głośno w drugiej połowie 2018 roku, kiedy nastolatka rozpoczęła strajk klimatyczny przed szwedzkim parlamentem. Przed wyborami parlamentarnymi Greta siedziała przed budynkiem domagając się, by tamtejsze władze podjęły bardziej zdecydowane działania na rzecz zapobiegania globalnemu ociepleniu. Dziewczyna nie chodziła w tym czasie do szkoły tłumacząc, że nauka nie ma sensu, jeśli dorośli pozbawiają swoje dzieci przyszłości.

Postawa nastolatki zainspirowała młodzież na całym świecie do podobnych strajków, a Thunberg za swoją działalność została nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL