Glaca: "Tobie" dla zmarłej na raka fanki

Jeszcze przed premierą solowej płyty "ZANG" znany z grup Sweet Noise i My Riot Glaca prezentuje kolejny utwór. "Tobie" dedykowane jest Marcie "Mi" Kasperek - fance Sweet Noise, która w styczniu 2016 r. przegrała walkę ze śmiertelną chorobą.

Glaca szykuje się do premiery debiutanckiej solowej płyty
Glaca szykuje się do premiery debiutanckiej solowej płytymateriały prasowe

Zapowiadana już przez nas płyta Glacy otrzymała tytuł "ZANG" (premiera 6 kwietnia).

Teraz wokalista udostępnił swój najbardziej osobisty utwór. "Tobie" to kompozycja dedykowana Marcie 'Mi' Kasperek - fance Sweet Noise , która kilka lat temu przegrała walkę ze śmiertelną chorobą.

"Marta była największym fanem Sweet Noise jakiego znałem. Żyła i oddychała naszą muzyką. Wspierała mnie na każdym etapie mojej drogi. Czekała zawsze na nową muzykę i starała się zrozumieć wszystkie moje ewolucje muzyczne. Było w niej tyle akceptacji i tolerancji, że zarażała nią wszystkich dookoła. Brakuje mi jej. Choroba zabrała ją zbyt wcześnie. Wielokrotnie pisząc nową muzykę mam ją w myślach. Każdemu artyście życzę takiego fana jego twórczości" - podkreśla Glaca.

Glaca o płycie "ZANG"TV Interia

W pierwszej kolejności utwór "Tobie" usłyszeli członkowie fan klubu Glaca Zone, który jest grupą zamkniętą na Facebooku.

"Chciałem wyróżnić moich fanów. Mieliśmy premiery radiowe i streamingowe. Uważam że przyszedł czas na zamknięte premiery tylko dla największych fanów odbywające się na zamkniętych grupach poza zasięgiem bezmyślnego hate'u. Ludzie są powoli zmęczeni bezsensowną nienawiścią i potrzebują środowisk w których czują się komfortowo" - tłumaczy wokalista.

Glaca - Tobie

Wersja podstawowa płyty "ZANG" będzie zawierać 14 utworów. Wersja dostępna w przedsprzedaży została poszerzona o trzy dodatkowe kompozycje, wśród których jest remiks pierwszego singla "Oni przyszli" wykonany przez Dannego Lohnera, muzyka przez wiele lata związanego z Nine Inch Nails i Trentem Reznorem. Jak mówi sam Glaca w mixie Dannego słychać ducha formacji NIN. Zaskoczeniem może być także utwór "To my", który oryginalnie pisany był dla Krzysztofa Hołowczyca na rajd Dakar i utrzymany jest w stylistyce hard trap.

Wspomniany singel "Oni przyszli" został nagrany z gościnnym udziałem Justina Chancellora, basisty amerykańskiej grupy Tool. Ich współpraca sięga 2009 r., kiedy to razem stworzyli projekt M.T.Void. Pod tym szyldem nagrali razem płytę "Nothing's Matter".

Utwór "Oni przyszli" powstał na bazie produkcji i beatu Magiery, hiphopowego producenta z kolektywu White House Records.

Współproducentem wielu utworów na "ZANG" jest Tomasz "Magic" Osiński, gitarzysta znany ze Sweet Noise. Ta dwójka napisała większość z mocnych utworów na płycie.

Na drugi singel wybrano utwór "Człowiek", do którego Glaca postanowił zaprosić Korę. Razem zaśpiewali refren utworu "Krakowski Spleen" grupy Maanam, którego Kora była wokalistką.

Kompozycja oparta jest na produkcji hiphopowego producenta Sherlocka i Glacy. Instrumentalnie brzmienie wzbogacają wspomniany Magic i Krzysztof Skarżyński związany z zespołem solowym Kory.

"Ten album jest w 100% moją wizją, bez żadnych kompromisów. Słuchacz dostanie muzykę na najwyższym poziomie na jaki mnie stać" - podkreśla Glaca.

Wśród wokalistek na nowej płycie będzie można usłyszeć Annę Patrini z zespołu Skinny Patrini i Martę Podulkę. Hip hop reprezentują Magiera, Sherlock, Young Vetrans, DJ Danek i DJ Twister.

Masteringiem całego albumu zajął się Brian Lucey z Magic Garden Mastering w Los Angeles, który pracował z m.in. Marilyn Manson, Depeche Mode i Black Keys.

Okładka albumu przedstawia symbol ZANG wytatuowany na głowie wokalisty. Autorem tej grafiki i wzoru jest Vahan Bego - autor wielu koncepcji i wizualnych akcji zespołu Sweet Noise. Zdjęcie wykonał fotograf Tomek Tomkowiak specjalizujący się w zdjęciach ciał modelek.

"ZANG to symbol, który łączy wszystkie ważne rzeczy w moim życiu - sztukę, muzykę, sport i ciągłą walkę o swoje ideały. Na tym etapie zmian i nowej drogi, której rozwinięciem jest muzyka na mojej solowej płycie, potrzebowałem takiego poważnego symbolu i postanowiłem wytatuować go na swojej czaszce. Ja i moja sztuka to jedna nierozerwalna całość. Wiarygodność to rzecz, którą cenię ponad wszystko!" - podkreśla Glaca.

Glaca w 1990 r. założył grupę Sweet Noise, która do 2007 r. wydała pięć albumów polskojęzycznych oraz trzy anglojęzyczne.

Ostatnim, ósmym studyjnym wydawnictwem zespołu była płyta "The Triptic" (2007). W tym okresie drogi muzyczne członków zespołu na kilka lat rozeszły się, a Glaca skoncentrował się na projekcie My Riot. Z tą grupą wydał tylko debiutancki album "Sweet Noise" (2011).

Wiosną 2016 r. ogłoszono powrót Sweet Noise, ale poza festiwalowymi występami (Jarocin, Cieszanów) i nagraniu własnej wersji "Quasimodo" Jacka Kaczmarskiego nic z tego nie wyszło.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas