Reklama

Reklama

Fryderyki 2017: Hey, Organek i Brodka z największą liczbą nominacji (lista)

Brodka, Organek i zespół Hey zdobyli najwięcej - po trzy nominacje - w 23. edycji Fryderyków. Złotymi Fryderykami uhonorowano Urszulę Dudziak, Piotra Palecznego oraz zespół Dżem. Gala wręczenia nagród odbędzie się 26 kwietnia 2017 roku.

Brodka ma szanse na trzy Fryderyki

Brodka, która w maju 2016 roku wydała album "Clashes", została nominowana w kategoriach album roku alternatywa, utwór roku ("Horses") oraz teledysk roku ("Up In The Hill").

- Powiedzieć, że to świetny album, to jak nie powiedzieć nic. Nie przykładając nawet lokalnej miary, "Clashes" to płyta wybitna. Taka przez którą Brodka straci zapewne niemałe grono fanów, ale tych którzy zostaną pchnie ku muzyce ambitniejszej, poniekąd ich muzycznie wychowa. A nowych, choć mniej może licznych, pozyska. Mrok, nostalgia, piękno, piękno, piękno. Gratulujemy, Moniko, witamy na półeczce z podpisem "artyści wybitni". A zważywszy na monumentalizm takiego na przykład "Hamleta", dodam jeszcze "amen" - pisał nasz recenzent.

Reklama

Trzy nominacje zebrał również zespół Hey. Grupa ma szansę na statuetki w kategoriach teledysk roku ("Błysk"), utwór roku ("Prędko, prędzej") i album roku rock (za wydany w 2016 roku album "Błysk").

- O inteligencji tekstów Nosowskiej napisano już opasłe tomiszcza. Dodałbym aneks o inteligencji pozostałych członków zespołu, bo jest słyszalna i w aranżacjach, i w produkcji (Marcin Bors). Sumuje się to na naprawdę znakomity alternatywny pop-rockowy krążek, który ze skromności, oszczędności potrafi wykuć sobie jeśli nie pomnik, to przynajmniej pomniczek. Przy czym skromność to tu szlachetność, a nie ubóstwo, bo spod form prostych na pozór można wyciągnąć niemało smaczków. Z pewnością do wielokrotnego użytku. Z pewnością dowód na to, że Hey nadal spokojnie radzi sobie na wodach polskiej muzyki. I że robią to z niebywałym taktem i godnością - chwalił nasz recenzent.

O trzy nagrody powalczy również Organek. Artystę nominowano w kategoriach teledysk roku, utwór roku (obie za "Mississippi w ogniu") oraz album roku rock ("Czarna Madonna").

- Organkowi trzeba przede wszystkim oddać, że właściwie wyważył na "Czarnej Madonnie" proporcje (nie przesadził z angielszczyzną i mam nadzieję, że nigdy tego nie zrobi) i zadbał o odpowiednią dramaturgię wydawnictwa. Nie powiem Tomek, że teraz "moja miłość do ciebie płonie jak Mississippi w ogniu", bo od takich deklaracji będziesz miał na pewno zasłuchane w nowej muzyce fanki, ale że to twoja najlepsza płyta, muszę wspomnieć koniecznie - chwaliliśmy "Czarną Madonnę".

Po dwie nominacje zgarnęli Piotr Zioła (debiut i album roku pop), Buslav (debiut i album roku pop), Agnieszka Chylińska (utwór roku i album roku pop), Krzysztof Zalewski (album roku rock i teledysk roku) i Ania Dąbrowska (utwór roku i album roku pop).

O nagrodę album roku pop powalczy również zespół Raz, Dwa, Trzy z płytą "Raz, Dwa, Trzy... 25".

W kategorii najlepszy album hip hop nominowani zostali: Bisz / Radek ("Wilczy Humor"), Ten Typ Mes ("AŁA."), O.S.T.R. ("Życie po śmierci"), Taco Hemingway ("Marmur") oraz Kaliber 44 ("Ułamek tarcia"), natomiast w nagrodę za najlepszy album z muzyką elektroniczną powalczą Reni Jusis ("BANG!"), Kroki ("Stairs"), Riverside ("Eye of the Soundscape"), Xxanaxx ("FWRD") i Zamilska  ("Undone EP").

Wśród nominowanych do nagrody za teledysk roku znalazł się także Dawid Podsiadło za teledysk "Pastempomat" w reżyserii Sebastiana Pańczyka i Igora Daniela.

Podsiadło w rozmowie z Interią zdradził, że do klipu powstało kilka scenariuszy, a jemu zależało przede wszystkim na obrazie kontrastowym, smutnym. Na wersję, którą możemy oglądać, zdecydował się, ponieważ uznał, że wiele dało się wyczytać z tego pomysłu.

Klip, uznany za zbyt odważny, postanowiono ocenzurować. Jego twórcy otrzymali niezrozumiałą dla nich decyzję o blokadzie filmu - można go obejrzeć wyłącznie po zalogowaniu. Teledysk zdobył również nominację w kategorii najlepszy wideoklip i najlepsze zdjęcia na Camerimage.

Na konferencji oprócz ogłoszenia nominacji, ujawniono, kto w kwietniu obierze Złotego Fryderyka. W kategorii Muzyka Rozrywkowa statuetką uhonorowano zespół Dżem. W kategorii Muzyka Jazzowa nagrodzona Złotym Fryderykiem została Urszula Dudziak, natomiast w kategorii Muzyka Poważna - Piotr Paleczny.

Złote Fryderyki przyznawane są artystom szczególnie zasłużonym dla polskiej kultury muzycznej.

Poniżej pełna lista nominacji (muzyka rozrywkowa):

Album pop:
Agnieszka Chylińska - "Forever Child"
Ania Dabrowska - "Dla naiwnych marzycieli"
Buslav - "Buslav"
Piotr Zioła - "Revolving Door"
Raz Dwa Trzy - "Raz, dwa, trzy... 25"

Album rockowy (w tym hard, metal, punk):
Hey - "Błysk"
Krzysztof Zalewski - "Złoto"
Luxtorpeda - "MYWASWYNAS"
Organek "Czarna Madonna"
T.Love - "T.Love"

Album hip hop:
Bisz / Radex - "Wilczy humor"
Kaliber 44 - "Ułamek tarcia"
O.S.T.R. - "Życie po śmierci"
Taco Hemingway - "Marmur"
Ten Typ Mes - "AŁA."

Album alternatywny:
Brodka - "Clashes"
Fisz Emade Tworzywo - "Drony"
Łąki Łan - "Syntonia"
Maria Peszek - "Karabin"
Sorry Boys - "Roma"

Album roku elektronika:
Kroki - "Stairs"
Reni Jusis - "Bang!"
Riverside - "Eye of the Soundscape"
Xxanaxx - "FWRD"
Zamilska - "Undone EP"

Album roku muzyka korzeni:
Dagadana - "Meridian 68"
Martyna Jakubowicz - "Prosta piosenka"
Mesajah - "Powrót do korzeni"
Shy Albatross - "Woman Blue"
Warszawskie Combo Taneczne - "Dancing, salon, ulica"

Teledysk roku:
Brodka - "Up in the Hill"
Dawid Podsiadło - "Pastempomat"
Hey - "Błysk"
Krzysztof Zalewski - "Miłość, miłość"
Organek - "Mississippi w ogniu"

Utwór roku:
Agnieszka Chylińska - "Królowa łez"
Ania Dąbrowska - "W głowie"
Brodka - "Horses"
Hey - "Prędko, prędzej"
Organek - "Mississippi w ogniu"

Debiut roku:
BeMy
Bovska
Buslav
Kroki
Piotr Zioła

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje