Freddie Mercury: Ukradziono głowę figury woskowej w Międzyzdrojach
Do niecodziennej sytuacji doszło w Gabinecie Figur Woskowych w Międzyzdrojach. Ktoś ukradł głowę Freddiego Mercury'ego. Sprawę bada policja.
Policję zawiadomiła właścicielka Gabinecie Figur Woskowych w Międzyzdrojach, która zauważyła, że figura Freddiego Mercury'ego została pozbawiona głowy.
Jak zaznaczono, ponowne wyrzeźbienie głowy legendarnego wokalisty grupy Queen może kosztować nawet kilka tysięcy euro. Być może w ustaleniu sprawcy pomoże nagranie z kamer monitoringu.
"Wielu fanów artysty odwiedzało nasze muzeum" - podkreśla w TVN24 Katarzyna Gołos-Wróbel, właścicielka Gabinetu Figur Woskowych, która apeluje, by ktokolwiek, kto ma informacje na temat zguby, zgłosił się do nich lub na policję.
Rzeźba Freddiego jest jednym z najstarszych eksponatów Gabinetu Figur Woskowych w Międzyzdrojach, które funkcjonuje od 1998 roku. Obecnie można tam podziwiać 110 rzeźb znanych osób, m.in. Barracka Obamy, Jana Pawła II, Angeliny Jolie i wielu innych.
Urodzony 5 września 1946 r. Freddie Mercury naprawdę nazywał się Farrokh Bulsara. Na świat przyszedł w szpitalu rządowym na wyspie Zanzibar, leżącej na Oceanie Indyjskim, jako pierwsze dziecko Jer i Bomiego Bulsarów.
Wokalista zmarł 24 listopada 1991 r. Pomimo pogarszającego się stanu zdrowia, nie komentował go publicznie i do ostatnich chwil był aktywny zawodowo. Dopiero na dzień przed śmiercią wydał oficjalne oświadczenie, w którym przyznał, że choruje na AIDS. Przyczyną śmierci Mercury'ego było zapalenie płuc będące skutkiem osłabienia organizmu.
Pierwsze plotki o chorobie pojawiły się w brytyjskich mediach w 1986 r. To wtedy Mercury miał zrobić test na HIV. Jego partner Jim Hutton po latach wyjawił, że u wokalisty wykryto AIDS w kwietniu 1987 r.
Wkrótce po śmierci Freddiego członkowie zespołu Queen wraz z menedżerem Jimem Beachem podjęli decyzje o zbiórce pieniędzy na rzecz walki z AIDS. Wspólnie zorganizowali w Londynie w 1992 roku Freddie Mercury Tribute Concert for AIDS Awareness.
To pamiętne wydarzenie dało początek fundacji The Mercury Phoenix Trust, która pierwotnie zajęła się dystrybucją pieniędzy zebranych na tym koncercie, a następnie przerodziła się w organizację walczącą z AIDS na całym świecie, prowadząc różnego rodzaju aktywności. Od 1992 roku fundacja zebrała ponad 15 milionów dolarów.
W trakcie trzech dekad, które spędził na scenie, Mercury poza macierzystym zespołem współpracował również z innymi gwiazdami muzyki, nagrywając m. in. z Michaelem Jacksonem, Mickiem Jaggerem czy Davidem Bowie.
2 listopada 2018 r. do polskich kin wszedł film "Bohemian Rhapsody" (posłuchaj utworu!) o grupie Queen. W rolę Freddiego wcielił się mający egipskie korzenie aktor Rami Malek, który popularność zdobył dzięki roli Eliotta Aldersona w serialu "Mr. Robot" (m.in. nominacja do Złotego Globu). Ma na koncie także występy w serialach "Domowy front", "Pacyfik" i filmach "Noc w muzeum", "Noc w muzeum 2", "Noc w muzeum: Tajemnica grobowca" i "Saga 'Zmierzch': Przed świtem - część 2".
Freddie Mercury (1946-1991)
24 listopada 1991 roku zmarł Freddie Mercury, niezapomniany frontman grupy Queen, jeden z najwspanialszych wokalistów w historii.
Na ekranie pojawili się również m.in.: Gwilym Lee (jako gitarzysta Brian May), Ben Hardy (perkusista Roger Taylor), Joseph Mazzello (basista John Deacon), Lucy Boynton, Aidan Gillen, Tom Hollander i Mike Myers.
May i Taylor zostali "kreatywnymi konsultantami" "Bohemian Rhapsody". Pierwotnie reżyserem był Bryan Singer, który jednak w grudniu 2017 r. został zwolniony przez wytwórnię 20th Century Fox. Singera zastąpił i dokończył film Dexter Fletcher.
"Bohemian Rhapsody" otrzymał w sumie cztery Oscary, w tym dla Ramiego Maleka (najlepszy aktor pierwszoplanowy). Film zarobił ponad 900 mln dolarów, stając się najbardziej kasową produkcją biograficzną.