Fat Axl: Axl Rose ma dość żartów na swój temat. Chce usunąć memy z sieci

Od kilku lat po sieci krąży kilka zdjęć Axla Rose’a, na którym ma on kilka kilogramów za dużo. Fotografie szybko stały się podstawą mema "Fat Axl Rose". Teraz, gdy wokalista ruszył w światową trasę z Guns N’ Roses oraz stał się tymczasowym głosem AC/DC, postanowił zadbać o swój wizerunek. Domaga się więc usunięcia memów z sieci.

Axl Rose domaga się, aby wszystkie memy z nim w roli głównej zniknęły z sieci
Axl Rose domaga się, aby wszystkie memy z nim w roli głównej zniknęły z sieciAFP PHOTO/Boris HorvatEast News

Zacznijmy jednak od początku. W 2010 roku na koncercie GNR w Winnipeg (na długo przed powrotem do składu Slasha) fotograf Boris Menkevich zrobił zdjęcie Axlowi Rose’owi w niezbyt dobrej pozie. Fotografia trafiła do sieci, co w następnych miesiącach wywołało falę żartów z frontmana zespołu.

Najpierw pojawił się artykuł na blogu The Gauntlet pt. "O mój Boże, Axl Rose jest gruby" (oryg. "OMFG Axl Rose is Fat"). Następnie w magazynie "Vice" pojawiło się zdjęcie z koncertu zespołu w Rio De Janerio. Również i ono stało się przedmiotem żartów.

Axl Rose szybko stał się memem. Na generatorach tego rodzaju żartów można było bez problem znaleźć frazę "Fat Axl". Przeróbki z "wiecznie głodnym" wokalistą zalały sieć. Poniżej możecie znaleźć kilka przykładowych memów.

Kilka lat zrobiło swoje. Obecnie Google po wpisaniu frazy "Fat Axl" wypluwają gigantyczną liczbę zdjęć wyśmiewających wokalistę. Ten jednak postanowił coś z tym zrobić.

Google po wpisaniu frazy "Fat Axl" 

Jak podaje serwis TorrentFreak Axl Rose, powołując się na DMCA (amerykańska Ustawa o Cyfrowym Prawie Autorskim), zażądał od Google, aby usunięto wszystkie memy związane z frazą "Fat Axl". Przedstawiciele Web Sheriff w imieniu wokalisty oświadczyli, że nie zostały przyznane prawa do wizerunku, dlatego też rozpowszechnienia zdjęcia nie jest legalne.

Pracownicy Web Sheriff dodatkowo przypomnieli, że autor zdjęcia przekazał prawa do fotografii wokaliście, podpisując odpowiednie umowy.

Przedstawiciele Google'a nie odpowiedzieli jeszcze na prośbę Axla.

Przy tej okazji warto wspomnieć, że podobną "prośbę o usunięcie zdjęć" w 2013 roku wystosowała Beyonce, której nie podobało się zdjęcie zrobione w trakcie Super Bowl i memy, wokół niego stworzone. To wywołało odwrotną reakcję i memów z Beyonce pojawiło się jeszcze więcej.

Artystka padła w ten sposób ofiarą tzw. efektu Streisand. Wskutek prób cenzurowania lub usuwania pewnych zdjęć lub filmów, dochodzi do rozpowszechnienia materiałów do jak największego grona. Efekt powstał w 2003 roku od nazwiska Barbry Streisand, która pozwała na 50 mln dolarów fotografa Kennetha Adelmana o naruszenie jej prywatności po tym, jak umieścił w sieci zdjęcie lotnicze jej posiadłości.

Skarga Axla Rose'a do Google'a 
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas