Eurowizja dla Dzieci 2016: Gruzja wygrywa. Olivia Wieczorek zajęła 11. miejsce

Po 12 latach przerwy Polska wróciła na Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Jak wypadła reprezentująca nasz kraj 14-letnia Olivia Wieczorek?

Olivia Wieczorek zajęła 11. miejsce podczas Eurowizji dla Dzieci
Olivia Wieczorek zajęła 11. miejsce podczas Eurowizji dla Dziecifot. Andres Putting (EBU) 

14. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci (Junior Eurovision Song Contest) odbył się w niedzielę (20 listopada) w Valetcie na Malcie.

Polska brała udział w dwóch pierwszych edycjach (2003 i 2004 r. - Kasia Żurawik i zespół KWADro, którzy zajęli odpowiednio 16. i 17. miejsce).

W tegorocznych preselekcjach na naszą reprezentantkę wybrano 14-letnią Olivię Wieczorek. Piosenka "Nie zapomnij" napisana została przez Piotra Rubika (muzyka) i Dominika "Donia" Grabowskiego (tekst). Polka zaśpiewała jako 8. z kolei.

W konkursie na Malcie udział wzięło 17 wykonawców w wieku od 10 do 15 lat, w tym przedstawicielka Australii. Ten kraj od niedawna uczestniczy także w "dorosłej" Eurowizji.

W tym roku zmianie uległy zasady głosowania - zamiast głosowania telewidzów wprowadzono jury składające się z dzieci z poszczególnych krajów. Na wynik końcowy złożyły się też głosy dorosłego jury oraz noty przyznawane przez panel ekspertów, który tworzyli Mads GrimstadChrister Björkman oraz irlandzki duet Jedward.

Gośćmi specjalnymi wydarzenia Eurowizji dla Dzieci były Poli Genova (reprezentantka Bułgarii na "dorosłej" Eurowizji w 2011 i 2016 r.) oraz Destiny Chukunyere, laureatka dziecięcego konkursu z 2015 r. Na scenie wystąpił także Jedward.

Ostatecznie konkurs wygrała reprezentująca Gruzję wokalistka Mariam Mamadashvilli z piosenką "Mzeo", która minimalnie wyprzedziła duet Anahit & Mary z Armenii ("Tarber").

Końcowa kolejność Eurowizji dla Dzieci 2016:

1. Mariam Mamadashvilli (Gruzja) - "Mzeo"
2. Anahit & Mary (Armenia) - "Tarber"
3. Fiamma Boccia (Włochy) - "Cara Mamma (Dear Mom)"
4. Sofia Fisenko & the Water Of Life Project (Rosja) - "Water of Life"
5. Alexa Curtis (Australia) - "We Are"
6. Christina Magrin (Malta) - "Parachute"
7. Alexander Minionok (Białoruś) - "Muzyka moikh pobed"
8. Kisses (Holandia) - "Kisses and Dancin'"
9. Lidia Ganeva (Bułgaria) - "Valsheben den (Magical Day)"
10. Zena Donnelly (Irlandia) - "Bríce ar Bhríce"
11. Olivia Wieczorek (Polska) - "Nie zapomnij"
12. Martija Stanojković (Macedonia) - "Love Will Lead Our Way"
13. Klesta Qehaja (Albania) - "Besoj"
14. Sofia Rol (Ukraina) - "Planet Craves for Love"
15. Shir & Tim (Izrael) - "Follow My Heart"
16. Giorgos Michailidis (Cypr) - "Dance Floor"
17. Dunja Jeličić (Serbia) - "U la la la".

Olivia Wieczorek pierwsze kroki w przygodzie z muzyką zaczęła stawiać w konkursach kolęd i pastorałek. Już jako 6-latka wzięła udział w konkursie Ten Ton, występując przed Majką Jeżowską, Elżbietą Zapendowską i Joanną Zagdańską.

9-letnia Olivia pojawiła się w trzeciej edycji "Must Be The Music". Na castingu dostała cztery głosy na "tak", śpiewając przebój "Szklana pogoda" Lombardu. "Poważna rock'n'rollowa dziewucha, bardzo mi się podobało" - komentowała Ela Zapendowska. "Jesteś materiałem na wielką wokalistkę" - przewidywała Kora. "Masz wielkie głosiwo w sobie schowane" - dodał Wojtek Łozowski.

W półfinale show Polsatu wykonała "Radio Hello" grupy Enej, ale ostatecznie na tym etapie zakończył się jej udział w tym programie. "Jesteś wspaniałym materiałem, zaciekawiasz, jesteś nieprawdopodobnie sceniczna" - nie miała wątpliwości Kora.

Kolejną przygodą telewizyjną był pokazywany przez TVN program "Mali giganci". Olivia zakwalifikowała się "Kliki Rubika", której opiekunem był Piotr Rubik. Drużyna popularnego kompozytora ostatecznie wygrała ten program, a Rubik zaprosił Olivię do dalszej współpracy.

Młoda wokalistka zaśpiewała i wystąpiła w teledysku "Na ramieniu wróżka", pojawia się także na koncertach Rubika.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas