Eleni: Uśmiech po rodzinnej tragedii

"Królowa polskiej piosenki" (w plebiscycie "Lata z Radiem") Eleni kończy w środę (27 kwietnia) 60 lat. Wokalistka nagrodzona Orderem Uśmiechu w styczniu 1994 r. przeżyła rodzinną tragedię - jej 17-letnią córkę zamordował były chłopak.

Eleni przy portrecie swojej córki Afrodyty w 2001 r.
Eleni przy portrecie swojej córki Afrodyty w 2001 r.fot. Marek SzymańskiReporter
Eleni przy portrecie swojej córki Afrodytyfot. Marek SzymańskiReporter

Eleni Milopulos urodziła się w 1956 roku w Bielawie koło Wrocławia. Pochodzi z rodziny o greckich korzeniach i tradycjach artystycznych - z muzyką zetknęła się już w dzieciństwie. Już w szkole średniej uczestniczyła aktywnie w życiu kulturalnym jako solistka zespołu Ballada. Po egzaminie maturalnym, w 1975 roku, została zaangażowana do profesjonalnego zespołu Prometheus (jej liderem był Kostas Dzokas) działającego przy Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART w Sopocie. Równolegle z występami na estradzie, jako solistka, dokonywała nagrań radiowych i brała udział w licznych programach telewizyjnych.

Pierwszą płytę - "Po słonecznej stronie życia" nagrała z zespołem Prometheus w 1977 roku. Mężem Eleni został Fotis Dzokas, brat Kostasa. W tym czasie na świat przyszła ich jedyna córka Afrodyta.

W następnych latach ukazały się kolejne wydawnictwa Eleni (już nagrane solowo, kompozytorem części utworów jest Kostas Dzokas, który został też menedżerem wokalistki): "Moja miłość", "Buzuki disco", " Ty jak niebo, ja - jak obłok", "Grecja raz jeszcze", "Morze snu", "Muzyka Twoje imię ma", "Miłość jak wino", "Nic miłości nie pokona" czy "Kolędy Polskie".


Eleni w 2008 r.Fot. Adrian SlazokReporter

W styczniu 1994 roku Eleni straciła jedyną córkę - 17-letnią Afrodytę - zastrzeloną przez byłego chłopaka dziewczyny, który nie mógł pogodzić się z ich rozstaniem.

"Trudno nam wybaczyć czasami niewielkie przykrości, ale gdybym nie przebaczyła, nie żyłabym dalej, nie potrafiłabym funkcjonować, żyć, wyjść na scenę, śpiewać o miłości" - powiedziała po latach w "Super Expressie".

Mężczyzna został skazany na 25 lat więzienia, jednak wg serwisu miasta Słupca w 2015 r. (na cztery lata przed terminem) wyszedł na wolność.


Eleni i Krzysztof Krawczyk w 2002 r.TricolorsEast News

Eleni posiada w swoim repertuarze wiele standardów światowych, a ponadto sama wylansowała i wprowadziła na pierwsze miejsca krajowych list przebojów takie utwory jak m.in.: "Do widzenia mój kochany", "Bawmy się, śmiejmy się", "Chcę kochać", "Za wszystkie noce", "Na miłość nie ma rady", "Ballado, hej" i "Miłość jak wino".


Eleni w 2010 r.fot. Piotr WygodaEast News

W marcu 2013 r. - po 11 latach przerwy - Eleni wydała nową studyjną płytę. Do współpracy przy albumie "Miłości ślad" wokalistka zaprosiła m.in. Thanosa Andriasa oraz Jannisa Sinanisa, którzy należą do światowej czołówki wirtuozów, grających na buzuki (grecki instrument ludowy) oraz sazzie (turecki instrument strunowy). Kompozycje i aranżacje utworów z płyty, to głównie zasługa muzyków występujących z wokalistką od ponad 30 lat.


Eleni w 2013 r.fot. Stach AntkowiakReporter

Przez trzy kolejne lata Eleni wygrywała plebiscyt "Lata z Radiem" za co uhonorowano ją tytułem "Królowej Polskiej Piosenki". W roku 1986 piosenkarka otrzymała nagrodę "Wiktora".

W dorobku ma też tytuły Kawalera Orderu Uśmiechu (przyznawany na wniosek dzieci) i Honorowego Obywatela Miasta Bielawy.


Eleni w lutym 2016 r.fot. Michał WarginEast News

Oprócz występów na większych krajowych scenach, Eleni śpiewała dotąd m.in. w Paryżu oraz Szwecji, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii.

"Duchowe przeżycia dodają mi energii, aby dalej móc pracować, funkcjonować i żyć" - mówiła Eleni w rozmowie z PAP Life.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas