Czesław Niemen uhonorowany. Ile kosztowała instalacja na rondzie w Bielsku-Białej?
Postać wybitnego artysty Czesława Niemena upamiętniła instalacja, która stanęła na rondzie jego imienia w Bielsku-Białej. To dwa półpierścienie z wizerunkiem piosenkarza. Niemen jest patronem ronda od 2006 r.
"Motywem przewodnim instalacji są słowa z piosenki 'Dziwny jest ten świat', bo im dłużej żyję, tym bardziej świat staje się dziwny" - powiedział artysta Jacek Grabowski, który wraz z architektem Michałem Kowalskim byli autorami koncepcji tej instalacji.
Na rondzie stanęły dwa półpierścienie o promieniu ponad 2 m i wysokości ponad 3 m, w części wykonane z blachy cor-ten. Wycięte na nich zostały laserowo: nazwisko "Niemen", nuty oraz słowa "dziwny jest ten świat", nawiązujące do płyty artysty. Znajdują się też witraże. Jeden to barwny portret Czesława Niemena, a drugi stanowi zdjęcie umieszczone na okładce płyty "Dziwny jest ten świat".
Miejski Zarząd Dróg w biuletynie informacji publicznej podał, że wykonawca otrzymał za realizację instalacji niespełna 160 tys. zł.
Imię Czesława Niemena bielscy radni nadali rondu w mieście w 2006 r. Decyzja była jednogłośna. W jej uzasadnieniu podkreślili, że nadanie imienia Niemena rondu ma na celu upamiętnienie postaci wybitnego polskiego artysty, który koncertował również w Bielsku-Białej.
Czesław Niemen (właściwe nazwisko Wydrzycki) urodził się 16 lutego 1939 roku w Wasiliszkach Starych koło Nowogródka na terenie obecnej Białorusi. Mając 19 lat przeniósł się wraz z rodziną do Polski. Śpiewać zaczął na początku lat 60. Do 1967 roku był członkiem Niebiesko-Czarnych, później kierował własnymi zespołami: Akwarele, Niemen-Enigmatic oraz Grupa Niemen.
Był kompozytorem, multiinstrumentalistą i wokalistą. Jego największe przeboje to: "Dziwny jest ten świat", "Czy mnie jeszcze pamiętasz", "Pod papugami" i "Sen o Warszawie". Oprócz muzyki zajmował się też grafiką. Szczególnie interesowała go grafika komputerowa. Zmarł 17 stycznia 2004 r.