Był gwiazdą "Śpiewających fortepianów". Co robi dziś Czesław Majewski?

Wszyscy kojarzą go z zasiadania za białym fortepianem w programie "Śpiewające fortepiany". Co dziś robi Czesław Majewski? Czy wróciłby po latach do programu?

Czesław Majewski znany jest z udziału w programie "Śpiewające fortepiany"
Czesław Majewski znany jest z udziału w programie "Śpiewające fortepiany"PrończykAKPA

Czesław Majewski urodził się 14 czerwca 1939 roku w Łodzi.

W latach 1963–1969 był pracownikiem Radia Łódź, w tym samym czasie obejmował też stanowisko kierownika muzycznego w Estradzie Łódzkiej. W 1974 roku został dyrygentem Teatru na Targówku w Warszawie. Później, w 1978 roku był kierownikiem muzycznym Teatru Komedia w Warszawie, a po 1981 roku Teatru Syrena.

Skomponował m.in. przebój "Ja go znajdę" Danuty Rinn, piosenkę „Znaki zapytania” zespołu Gawęda, patriotyczną pieśń "Marsz Sybiraków", a z Violettą Villas koncertował m.in. w USA, czy w Kanadzie.

Występował też w kabarecie Olgi Lipińskiej.

"Olga była osobą bardzo wymagającą, do bólu perfekcyjną, ale właśnie dlatego osiągała takie mistrzostwo w rezultatach swojej pracy. Nagrania wizyjne to były prawdziwe bolesne maratony, ale później wszyscy cieszyliśmy się z efektów" - wspominał w rozmowie z Patrycją Rygułą-Mańką dla Miejskiego Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej.

W lutym 2001 roku, razem z Januszem Tylmanem zadebiutowali jako kapitanowie drużyn w programie TVP, pt. "Śpiewające fortepiany". Show prowadził znany z zespołu Wały Jagiellońskie, piosenkarz Rudi Shubert.

"Kompozytor to za duże słowo. Kompozytorem był Mozart. Ja jestem układaczem melodii" - mówił o sobie w wywiadzie z radiową Jedynką.

Majewski i Tylman występowali w programie przez 4 lata, czyli przez cały czas emisji show w ramówce Telewizji Polskiej. Czesław Majewski zasiadał za białym fortepianem.

W każdym odcinku, do drużyn oprócz kapitanów dołączały dwie gwiazdy ze świata muzyki, telewizji, sportu, czy nawet polityki. W programie wystąpili m.in. Aldona Orman, Michał Wiśniewski i Mandaryna, Andrzej Grabowski, Zbigniew WodeckiKrzysztof Ibisz, czy Norbi.

Drużyny miały za zadanie odgadywać utwory po fragmentach teksów, lub dopasowywać piosenki do podchwytliwych rebusów. Nie brakowało też wspólnego śpiewania, a artystom przygrywał zespół Malina Kowalewski Band.

Majewski i Tylman do dziś koncertują razem pod szyldem "Śpiewające fortepiany - koncertowo i z humorem", a podczas swoich występów prezentują najsłynniejsze kompozycje muzyki klasycznej, znane melodie z operetek, przeboje musicalowe, czy największe hity muzyki rozrywkowej.

Czy muzyk wystąpiłby w programie, gdyby miał wrócić dziś do ramówki?

"Musiałbym się zastanowić. Repertuar tak się rozwinął w różnych kierunkach, także takich, których nie za bardzo rozumiem z racji wieku mojego, że nie wiem czy bym się podjął" - mówił w rozmowie z Mariolą Morcinkovą.

Violetta Villas: Jak wyglądały ostatnie lata jej życia?

10 lat od śmierci legendarnej wokalistki, okoliczności jej odejścia wciąż pozostają tajemnicą i są tematem licznych dyskusji. Jak wyglądały ostatnie lata życia Violetty Villas?

Czesława Cieślak, bo tak naprawdę nazywała się gwiazda, przyszła na świat 10 czerwca 1938. Swoją karierę artystyczną piosenkarki estradowej, ale także śpiewaczki operowej i operetkowej, aktorki, kompozytorki i autorki tekstów Violetta Villas rozpoczynała na początku lat 60. XX wieku.
Opiekująca się gwiazdą Elżbieta B. w 2019 r. została skazana na 1,5 roku więzienia za psychiczne i fizyczne znęcanie się nad Violettą Villas.Bartosz KrupaEast News
W tym okresie wystąpiła na Międzynarodowym Festiwalu w Sopocie oraz trzykrotnie zaśpiewała na festiwalu w Opolu. W drugiej połowie lat 60. koncertowała w Paryżu, by później przenieść się do Las Vegas - tam przez kilka sezonów była gwiazdą rewii "Casino de Paris".Henryk RosiakAgencja FORUM
Po raz ostatni Villas wystąpiła 14 lutego 2011 r. w Kielcach podczas benefisu z okazji 50-lecia pracy artystycznej. Gościnnie zaśpiewała wówczas także Magdalena Welc, laureatka programu "Mam talent".TricolorsEast News
Villas od początku 2008 r. nie pojawiała się publicznie. To wówczas zaczęto pisać o tym, że kontrolę nad życiem piosenkarki przejęła jej opiekunka, Elżbieta B. Władze Lewina Kłodzkiego (tam mieszkała gwiazda) rozważały nawet wkroczenie do domu artystki (za zgodą prokuratury), by sprawdzić, co się z nią dzieje.Jerzy PlonskiAgencja FORUM
Ponadto Elżbieta B. pozbawiała Violettę Villas wolności zamykając w pokoju. Wielokrotnie pozostawiała samą w nieogrzanym domu bez jedzenia. Dodatkowo dopuściła się szeregu zaniedbań pielęgnacyjnych.Piotr Kamionka/ REPORTERReporter
Violetta Villas zmarła 5 grudnia 2011 roku w swoim domu w Lewinie Kłodzkim. Prokuraturze i biegłym nie udało się ustalić jednoznacznej przyczyny zgonu 73-letniej gwiazdy. Przyczyną śmierci artystki mogło być zapalenie płuc lub zator płucny w związku z komplikacjami po złamaniu nogi.Tomasz Radzik/Agencja SEEast News
Sekcja zwłok wykazała, że śmierć Violetty Villas poprzedziła co najmniej kilkunastogodzinna agonia. Była odwodniona, cierpiała na uogólnioną miażdżycę, marskość wątroby z niewielką żółtaczką i powiększoną śledzionę, na płacie potylicznym prawej półkuli mózgu miała dużą jamę udarową.Piotr HawalejReporter
Villas wykonywała zarówno muzykę rozrywkową, jak i kompozycje klasyczne, arie operowe i operetkowe. Nagrywała również covery popularnych piosenek amerykańskich i francuskich.Romuald BroniarekAgencja FORUM

"Śpiewające fortepiany": Jak wygląda dziś Czesław Majewski?

Ostatnio Czesław Majewski był także członkiem jury XIII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenek Janusza Gniatkowskiego organizowany przez Związek Artystów Scen Polskich.

Dzięki udostępnionym na Facebooku zdjęciu z wydarzenia, możemy zobaczyć jak wygląda dzisiaj.

Wodecki Twist Festiwal. Kayah: Zbigniew Wodecki edukował Polaków muzycznieINTERIA.TVInteria.tv
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas