Budka Suflera: Jubileusz w cieniu skandalu. Co wydarzyło się w Lublinie?

Michał Boroń

Oprac.: Michał Boroń

Za nami pierwszy jubileuszowy koncert z okazji 50-lecia Budki Suflera w Lublinie. W związku z ogromnym zainteresowaniem darmowymi biletami wielu chętnych zostało z niczym, a niektórzy wprost mówili o "skandalu". Dlatego miasto błyskawicznie ogłosiło, że 17 czerwca odbędzie się drugi występ zasłużonej formacji.

Jacek Kawalec podczas jubileuszowego koncertu z okazji 50-lecia Budki Suflera
Jacek Kawalec podczas jubileuszowego koncertu z okazji 50-lecia Budki SufleraWojtek JargiłoPAP

Jubileuszowy występ Budki Suflera z okazji 50-lecia grupy odbył się w muszli koncertowej im. Romualda Lipko w Ogrodzie Saskim w Lublinie.

"Na scenę zaprosiliśmy tych, którzy odegrali ważną rolę w historii grupy. (...) Zasada jest taka: jeden hit naszego gościa i jeden nasz, zaśpiewane razem. (...) Zaprosiliśmy wszystkie nasze śpiewające gwiazdy. Kto z nich pojawi się na scenie, tego nie wiem" - zapowiadał jeszcze pod koniec lutego perkusista Tomasz Zeliszewski w rozmowie z PAP.

Podczas koncertu pod hasłem "Czarodzieje i hipisi" wystąpili Natalia Niemen, Józef Skrzek, Antymos Apostolis (SBB), Andrzej Zieliński (Skaldowie), Zbigniew Hołdys (były lider grupy Perfect), Maciej Balcar (były wokalista Dżemu) i Ryszard Poznakowski.

"Obchody 50-lecia Budki Suflera nie mogły się odbyć nigdzie indziej, niż w rodzinnym mieście artystów. To piękny moment dla świętujących muzyków, a dla nas okazja do sięgnięcia po ulubione płyty i melodie z ich bogatego repertuaru" - mówiła Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta ds. kultury, sportu i partycypacji.

Andrzej Zieliński (Skaldowie) i Mietek Jurecki (Budka Suflera)
Tomasz Zeliszewski (Budka Suflera)
Zbigniew Hołdys (z prawej)
Zbigniew Hołdys
+6

Widzowie mogli usłyszeć takie przeboje, jak m.in. "Takie tango", "Jolka, Jolka" czy "Bal wszystkich świętych".

Budka Suflera to obecnie liderzy: perkusista i menedżer Tomasz Zeliszewski (zagrał na wszystkich albumach Budki Suflera) i basista Mietek Jurecki (z przerwami od 1981 r.). Towarzyszą im gitarzyści Piotr Bogutyn i Dariusz Bafeltowski (obaj od reaktywacji w 2019 r.) oraz znany z m.in. Big Cyca i Czarno-Czarnych klawiszowiec Piotr Sztajdel (od 2020 r.). Za partie wokalne odpowiadają Robert Żarczyński (w zespole od 2019 r.), Irena Michalska (dołączyła w 2021 r.) i Jacek Kawalec (w grupie od 2022 r.), a w chórkach wystąpiły Anna Rosochacka i Kamila Tylek.

Budka Suflera: Jubileusz 50-lecia w cieniu skandalu

Okazało się, że wejściówki na sobotni koncert rozeszły się przed wskazaną godziną. Kilkusetosobowy tłum rozczarowanych fanów wprost grzmiał o skandalu.

"To jest skandal. Ludzie są nieusatysfakcjonowani, bo nie zostali właściwie poinformowani. Wyszliśmy na pierwszych naiwnych", "Napisali, że ma być 400 wejściówek, a było 20" - komentowali w rozmowie z "Kurierem Lubelskim" oburzeni fani.

Urząd Miasta Lublin, który odpowiedzialny był za rozprowadzenie biletów, tłumaczył, że bilety z powodu wielkiego zainteresowania rozdano wcześniej.

W związku z tą sytuacją miasto postanowiło zorganizować drugi koncert Budki Suflera, który odbędzie się w poniedziałek (17 czerwca). 900 darmowych wejściówek rozdano w piątek - w Ogrodzie Saskim ustawiła się długa kolejka fanów.

"Artyści zaprezentują utwory powstałe na przestrzeni pięciu dekad działalności" - zapowiedziała Justyna Góźdź z biura prasowego ratusza.

Natalia Niemen chciała dorabiać sprzątaniemINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas