Bruce Gowers nie żyje. Był reżyserem kultowego klipu Queen
Bruce Gowers był cenionym reżyserem i producentem telewizyjnym. Na swoim koncie miał współpracę z wieloma największymi artystami w historii muzyki - m.in. Queen czy Michaelem Jacksonem i Bee Gees. Filmowiec miał 82 lata.
Bruce Gowers w trakcie trwającej przez pięć dekad kariery wielokrotnie był nagradzany za swoją pracę. Do jego największych osiągnięć należy zrealizowanie klipu do "Bohemian Rhapsody" zespołu Queen. Jest on uznawany za pierwszy w historii teledysk (został wydany w 1975 roku).
Śmierć reżysera potwierdziła rodzina w rozmowie z The Hollywood Reporter. Gowers zmarł z powodu komplikacji po ostrej infekcji układu oddechowego. Miał 82 lata.
Bruce Gowers pochodził z Anglii i to tam stawiał pierwsze kroki za kamerą - początkowo jako asystent produkcji i operator kamery w BBC. W latach 70. branża wideoklipów dopiero raczkowała, a on odnalazł swoją niszę. Jego teledysk do piosenki "Bohemian Rhapsody" zespołu Queen okazał się przełomowy.
Klip, w którym widać czterech muzyków podświetlonych od góry na czarnym tle, przeszedł do historii popkultury. I choć ustawienie muzyków w tej pozycji było już znane fanom z okładki albumu "Queen II" (1974), to Gowers dosłownie ożywił obraz.
Zrealizowanie "Bohemian Rhapsody" pokazało innym, że przyszłość muzyki to nie tylko dźwięk, ale też obraz. Kręcenie klipów stało się nieodłącznym elementem przemysłu muzycznego i pomagało promować nowe produkcje. Później Gowers zrealizował jeszcze teledyski do innych, słynnych piosenek Queen - "You're My Best Friend" oraz "Somebody To Love".
Bruce Gowers nie żyje. To on stworzył kultowe klipy
Współpracował z prawdziwymi legendami muzyki , a do jego pokaźnego portfolio należą klipy do utworów m.in. Roda Stewarta ("Hot Legs"), Michaela Jacksona ('Rock With You"), Prince'a ("1999"), The Rolling Stones ("Fool to Cry"), Rush ("Limelight," 'Tom Sawyer"), Bee Gees ("How Deep Is Your Love"), Supertramp ("Goodbye Stranger"), Chaka Kahn ("I'm Every Woman") czy Journey ("Lovin', Touchin', Squeezin'").
W latach 80. zrezygnował z produkowania teledysków i zaczął pracę w telewizji. Przez kolejne dwie dekady reżyserował stand-upy i występy kabaretowe z udziałem m.in. Robina Williamsa czy Billy'ego Crystala. Gowers stanął za kamerą programu "Delirious" Eddy'ego Murphy'ego, który uważa się za jeden z najlepszych komediowych występów wszech czasów.
Na swoim koncie miał także produkcję koncertów: "MTV Unplugged" Paula McCartneya (1991), "Bridges to Babylon" Rolling Stonesów (1997), a także "The Dance" Fleetwood Mac (1997). Wyreżyserował także pierwsze 10. sezonów programu "American Idol" (234 odcinki) oraz wiele rozdań nagród Emmy, Billboard Music Awards, MTV VMA czy People's Choice Award.
Czytaj też: