Bogusław Kaczyński nie żyje. Najbardziej znany w Polsce popularyzator opery miał 73 lata
W wieku 73 lat zmarł Bogusław Kaczyński, znany prezenter i popularyzator muzyki. Informację o jego śmierci podał Tadeusz Deszkiewicz, doradca prezydenta Andrzeja Dudy.
"Właśnie dotarła do mnie bardzo smutna wiadomość o śmierci Bogusława Kaczyńskiego. Kilka dni temu doznał kolejnego udaru, jednak byłem przekonany, że jego niezwykła wola życia pozwoli mu go przezwyciężyć. Nie udało się. Bogusław Kaczyński miał nieocenione zasługi w popularyzacji muzyki poważnej. Opowiadał o niej ze swadą i wielką kompetencją. Bardzo smutna wiadomość" - napisał na Facebooku Tadeusz Deszkiewicz.
Stan zdrowia Bogusława Kaczyńskiego uległ pogorszeniu pod koniec 2015 r. Wówczas doznał kolejnego udaru i trafił do szpitala.
Krytyk muzyczny większość 2015 r. spędził w szpitalu na rehabilitacjach. Wszystko przez udar, którego doznał w 2007 roku i po którym miał sparaliżowaną połowę ciała i problemy z mówieniem. Udało mu się jednak powrócić do sprawności.
Najwybitniejszy od czasu Jerzego Waldorffa popularyzator muzyki w Polsce. Absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie, teoretyk muzyki i pianista. Twórca Europejskiego Festiwalu im. Jana Kiepury i znanego na świecie Festiwalu Muzyki w Łańcucie, ulubieniec publiczności, gwiazdor Telewizji Polskiej, zdobywca trzech "Wiktorów" i "Super Wiktora", laureat trzech "Złotych Ekranów", "Kawaler Orderu Uśmiechu".
Prorektor warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina. Od 1970 r. był komentatorem muzycznym radia i telewizji. Prowadził transmisje telewizyjne kolejnych Konkursów Chopinowskich, Konkursów im. Henryka Wieniawskiego oraz koncerty L. Pavarottiego i P. Domingo, jubileusz Filharmonii Narodowej, Koncerty Noworoczne z Wiednia, Konkursy Eurowizji i wiele innych. W wyniku plebiscytu "Polityki" Koniec wieku zaliczony do grona dziesięciu największych osobowości telewizyjnych XX stulecia. Zdobywca tytułu "Mistrz Mowy Polskiej".
Jesienią 2002 roku podczas gali z okazji 50-lecia TVP otrzymał statuetkę i tytuł "Gwiazda Telewizji Polskiej". W 2010 r. otrzymał godność "Wybitnej Osobistości Pracy Organicznej" oraz statuetkę "Złotego Hipolita" nadaną przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego. W 2011 r. otrzymał Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Uhonorowany prestiżową nagrodą "Piękniejsza Polska" oraz wieloma innymi odznaczeniami i wyróżnieniami w kraju i zagranicą.