"American Hardcore" po polsku
Trwają prace nad polską edycją słynnej książki o fenomenie amerykańskiej muzyki hardcore'owej.
Pierwsze wydanie "American Hardcore: A Tribal History" autorstwa Stevena Blusha ukazało się w 2001 roku nakładem amerykańskiej oficyny Feral House (m.in. "Władcy chaosu", "Black Metal - Ewolucja kultu").
W 2010 roku światło dzienne ujrzała druga edycja książki, poszerzona z 328 do 408 stron, wzbogacona o dodatkowy rozdział oraz udział ponad 25 nowych rozmówców. W odświeżonej wersji znalazło się także sto nowych zdjęć, nowe biografie i potężnie rozbudowana dyskografia. To właśnie to wydanie trafi do polskich księgarń pod tytułem "Amerykański hardcore - Opowieść plemienna".
"Jako organizator hardcore'owych koncertów, didżej w studenckiej rozgłośni, właściciel niezależnej wytwórni, menedżer zespołów i kierownik tras, poznałem wielu ludzi, których przedstawię wam w tej książce" - pisze we wstępie Steven Blush.
Przedmiotem rozważań Blusha jest szczytowy okres rozwoju amerykańskiego hardcore'u, od 1980 do 1986 roku. W ciągu tych zaledwie kilku lat wydarzyło się bowiem naprawdę wiele.
"Dokumentuję muzyczną scenę amerykańskiego hardcore punka, jej dzieje popadają bowiem w zapomnienie. Jej historia wyparowuje wraz z wymieraniem jej przedstawicieli, odnajdywaniem się w wierze albo wypieraniem wspomnień z tamtych dynamicznych czasów" - kontynuuje autor.
"Hardcore był czymś więcej niż tylko muzyką - stał się również zjawiskiem społecznym i politycznym. Ostry i nieugięty, hardcore zrodził styl życia odarty do samych kości, sprowadzony do tego, co najistotniejsze. Jego intensywność odsłaniała żywe nerwy. Wszystkich przepełniały gniew i agresja" - dodaje.
Wśród bohaterów "Amerykańskiego hardcore'u - Opowieści plemiennej" znaleźli się i ci maili, i ci najwięksi, na czele z Minor Threat, Black Flag, Bad Brains, The Misfits czy Dead Kennedys.
Zobacz Black Flag w kultowym numerze "Rise Above" z młodym Henrym Rollinsem na wokalu:
"Pięcioletnie badania sprzed ery internetu, którym poświęciłem się pisząc tę książkę przypominały archeologiczne wykopaliska. Stymulowałem umęczone dusze przedstawicieli sceny, otwierając stare, zakurzone pudła mglistych wspomnień. Losy hardcore'owych zespołów leżały głęboko zakopane w grząskim gruncie sprzecznych relacji, znajdując niekiedy potwierdzenie w fanzinach, komentarzach we wkładkach do płyt i ulotkach" - prace nad książką wspomina Blush.
Sukces tej książki (do tej pory przełożonej na pięć języków) oraz zrealizowanego w 2006 roku przez Sony Pictures Classics i pokazywanego na festiwalu Sundance filmu dokumentalnego (który Blush zrobił wraz z reżyserem Paulem Rachmanem) stał się niezaprzeczalnym świadectwem wpływu i znaczenia hardcore'u.
"Nikogo nie obchodzi dziś to, który zapełniający stadiony zespół sprzedał miliony płyt w 1983 - amerykańscy bohaterowie, tacy jak Black Flag, Dead Kennedys, Bad Brains, The Misfits i Minor Threat to współcześni nieśmiertelni. Teraz, gdy piszę te słowa, u zaledwie garstki wziętych rockowych artystów nie ma domieszki hardcore'u" - z pasją przekonuje Steven Blush.
"Amerykański hardcore - Opowieść plemienna" (w przekładzie współpracownika serwisu Muzyka Interia Bartosza Donarskiego) trafi na rynek w pierwszej połowie 2017 roku nakładem poznańskiego wydawnictwa KAGRA.
Sprawdź "American Hardcore" w wersji filmowej: