Agata Kulesza i Joanna Kulig w projekcie "Fogg – Pieśniarz Warszawy"

W piątek, 27 lipca, premierę będzie miała płyta "Fogg – pieśniarz Warszawy", na której znajdzie się 14 piosenek Mieczysława Fogga w wykonaniu zespołu Młynarski-Masecki Jazz Camerata Varsoviensis. Gościnnie na płycie pojawią się m.in. Joanna Kulig i Agata Kulesza.

Joanna Kulig zaśpiewa na płycie  "Fogg – Pieśniarz Warszawy"
Joanna Kulig zaśpiewa na płycie "Fogg – Pieśniarz Warszawy"Rafal OleksiewiczReporter

W ramach corocznego cyklu "Pamiętamy’44" Muzeum Powstania Warszawskiego wraz z zespołem Młynarski-Masecki Jazz Camerata Varsoviensis postanowiło oddać hołd Mieczysławowi Foggowi, prezentując jego utwory w interpretacji współczesnych artystów. Na płycie "Fogg - pieśniarz Warszawy" znajdzie się 14 piosenek, pokazujących różne wymiary jego wieloletniej działalności artystycznej, której część przypadła na okres wojny i Powstania Warszawskiego.

"Bardzo nam zależy, aby pokazać Mieczysława Fogga jako artystę wszechstronnego, oddanego etosowi swojego zawodu, warszawiaka, jednocześnie reprezentanta przedwojennego, polskiego show-biznesu. Ponadto chcemy przypomnieć z jak wieloma wybitnymi twórcami piosenki współpracował, jak bardzo stał się ważny dla kilku pokoleń Polaków oraz jak zróżnicowany repertuar składał się na jego sceniczne emploi" - mówi Jan Młynarski.

Na płycie i podczas premierowego koncertu , który odbędzie się tego samego dnia na Placu Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego (bilety w cenie 25 zł), będzie można usłyszeć m.in. Agatę Kuleszę i Joannę Kulig. Przypomnijmy, że występująca w filmie "Zimna wojna" aktorka, ma za sobą kilka muzycznych epizodów. Kulig swoich sił próbowała w "Szansie na sukces" (śpiewała w nim "Między ciszą a ciszą" Grzegorza Turnaua), gdzie zajęła trzecie miejsce w koncercie finałowym oraz brała udział w drugiej edycji "Idola", gdzie odpadła zaraz przed odcinkami na żywo.

W projekcie wziął udział także artysta operowy Szymon Komasa. Ponadto na płycie pojawią się podwórkowo-salonowe frazy Jana Młynarskiego i Piotra Zabrodzkiego. Będzie także akcent w postaci chóru wzorowanego na Chórze Dana, z którym Mieczysław Fogg śpiewał przez wiele lat zanim zaczęła się jego solowa kariera. W składzie chóru znajdą się: Piotr Zabrodzki, Jan Młynarski, Tomasz Duda i Marcin Masecki. Tym samym zespół zaprezentuje szeroki wachlarz możliwości interpretacyjnych repertuaru Mieczysława Fogga.

"Mieczysław Fogg jako klasyk jest wart ciągłego przypominania. Dodatkowo moje nowe opracowania piosenek z jego repertuaru, to nie jest próba rekonstrukcji historii, lecz dialogowanie z nią poprzez pryzmat współczesnego krajobrazu muzycznego. W naszym projekcie chcemy, żeby stare było nowe" - mówi Marcin Masecki.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas