Reklama

Reklama

Ada Rusowicz: Królowa polskiego bigbitu. Koncert "Ocalić od zapomnienia" w Polsacie

Ada Rusowicz dzięki współtworzeniu takich przebojów jak "Za daleko mieszkasz miły", czy Nie pukaj do moich drzwi" nazywana jest królową polskiego bigbitu. Rusowicz będzie jedną z bohaterek specjalnego koncertu "Ocalić od zapomnienia", który transmitowany będzie w Polsacie 1 listopada o godz. 20.

Ada Rusowicz dzięki współtworzeniu takich przebojów jak "Za daleko mieszkasz miły", czy Nie pukaj do moich drzwi" nazywana jest królową polskiego bigbitu. Rusowicz będzie jedną z bohaterek specjalnego koncertu "Ocalić od zapomnienia", który transmitowany będzie w Polsacie 1 listopada o godz. 20.
Ada Rusowicz - królowa polskiego bigbitu /Andrzej Wiernicki /Agencja FORUM

Ada Rusowicz przyszła na świat 8 września 1944 roku w Wilnie. W 1962 roku Rusowicz podjęła naukę w Zespole Szkół w Sztumie, a następnie zaczęła przyuczać się do zawodu nauczyciela. Pomysł ten jednak porzuciła i zainteresowała się muzyką.

W 1963 roku Ada Rusowicz zdobyła wyróżnienie na II Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie, a rok później wzięła udział w przesłuchaniu do chórku Czesława Niemena, który towarzyszył formacji Niebiesko-Czarni.

W legendarnej grupie działała w latach 1963-1976, gdzie występowała również u boku Heleny Majdaniec. Od 1967 roku śpiewała w Niebiesko-Czarnych już jako solistka. Wraz z zespołem koncertowała we Francji, Belgii, Jugosławii, Finlandii i RFN.

Reklama

Po zakończeniu działalności zespołu, Rusowicz wraz z Wojciechem Kordą występowała w duecie Ada i Korda, jednak projekt nie odniósł tak dużego sukcesu. W latach 80. wokalistka postanowiła wycofać się z życia publicznego i skupić na rodzinie.

Wraz z Kordą Rusowicz miała dwoje dzieci - Bartłomieja i Annę.

1 stycznia 1991 Ada Rusowicz wracała wraz z mężem i nowo poznanymi znajomymi z koncertu w Warszawie. W wyniku wypadku samochodowego pod Poznaniem zginęła. Przeżył tylko Wojciech Korda.

Rusowicz została pochowana na Cmentarzu Miłostowskim w Poznaniu.

Anna Rusowicz również jest piosenkarką, na swojej pierwszej płycie, pt. "Mój Big-Bit" oprócz 6 premierowych utworów, wykonała także 6 piosenek swojej mamy.

"Kiedy oglądam mamę na ekranie, odnajduję ją w sobie, w każdym moim geście i ruchu. Bo jesteśmy do siebie bardzo podobne. Nie rozumiałam, dlaczego stale gubię biżuterię, dlaczego całymi godzinami łupię orzechy, robię to czy tamto. Potem dowiadywałam się, że mama była taka sama, miała te same upodobania i przyzwyczajenia. Niesamowite jest to, że dopiero teraz, gdy mam prawie 30 lat, czuję, że ją poznaję..." - powiedziała Ania Rusowicz w książce "Być dzieckiem legendy" autorstwa dziennikarki Małgorzaty Puczyłowskiej.

Koncert "Ocalić od zapomnienia" - kiedy i gdzie oglądać?

Koncert "Ocalić od zapomnienia" będzie muzyczną podróżą wypełnioną wspomnieniami o wspaniałych polskich artystach, których wielkie przeboje pozostaną z nami na zawsze.

Na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku wystąpią m.in.: Maryla Rodowicz, Krzysztof Cugowski, Felicjan Andrzejczak, Igor Herbut, Kuba Badach, Paweł Domagała, Justyna Steczkowska, Ania RusowiczSebastian Riedel, Jan MłynarskiSebastian Karpiel-Bułecka i wielu innych! Wydarzenie poprowadzi popularny prezenter Polsatu Krzysztof Ibisz.

Najpopularniejszy polski protest song "Dziwny jest ten świat" Czesława Niemena zaśpiewa Krzysztof Cugowski, a ponadczasową "Wolność" grupy Chłopcy z Placu Broni (liderem był Bogdan Łyszkiewicz) wykona zespół Organek.

Ania Rusowicz w duecie z Kubą Badachem przypomną jedną z najpiękniejszych kompozycji Zbigniewa Wodeckiego do słów Wojciecha Młynarskiego "Lubię wracać tam, gdzie byłem".

Nie zabraknie utworu z repertuaru zmarłego w tym roku Krzysztofa Krawczyka. Jego hit "Chciałem być" zaśpiewa Krzysztof Kiljański.

Usłyszymy też "Krakowski spleen" Kory i grupy Maanam w interpretacji Igora Herbuta. Artystom będzie towarzyszyć orkiestra pod batutą Tomasza Szymusia.

Koncert będzie transmitowany w Telewizji Polsat 1 listopada od godz. 20.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama