15. rocznica śmierci Ike'a Turnera. "Wszystko zostało zapomniane"

Ike Turner zmarł 12 grudnia 2012 roku. Muzyk i były mąż Tiny Turner uznawany był za jednego z niedocenianych pionierów rock'n'rolla. Wspominamy jego karierę oraz burzliwy związek z legendarną wokalistką.

Ike i Tina Turner
Ike i Tina TurnerMichael Ochs ArchivesGetty Images

Izear Luster Turner, Jr., znany później całemu światu jako Ike Turner, przyszedł na świat 5 listopada 1931 w Clarksdale.

Boogie-woogie poznał dzięki swojemu nauczycielowi gry na fortepianie, Pinetopowi Perkinsowi. Z czasem Turner połączył je rock'n'rollem. To jego numer, pt. "Rocket 88", uznawany jest za jeden z pierwszych utworów popularnych wykorzystujących back beat oraz łączących gitarę elektryczną z saksofonem.

Ike znany był z tego, że odkrył wielu fantastycznych muzyków, takich jak Otis RushHowlin' Wolf czy Elmore James. Jego sidemanem był też przez krótką chwilę sam Jimi Hendrix. Jednak przede wszystkim świat kojarzy go, dzięki odkryciu Anny Mae Bullock, czyli... Tak, Tiny Turner.

Ike i Tina Turner: Była między nami złość i nienawiść

Para pobrała się w 1962 roku, choć mówi się o tym, że Ike zmusił Tinę do małżeństwa, którego nie chciała.

"Gdy poprosił, bym za niego wyszła, to nie bez powodu. Musiałam powiedzieć 'tak', bo inaczej zaczęłaby się między nami wojna. Zostałam zmuszona do małżeństwa" - powiedziała w wywiadzie dla CBS News Tina Turner.

Ike wymyślił też nowy pseudonim wokalistki i zmusił ją do jego przyjęcia.

"Wtedy przejął całkowitą kontrolę nad moim nazwiskiem, pieniędzmi i nade mną" - wyznała artystka i dodała:

"Był okrutny, bo zależał ode mnie. Nie podobało mu się to, że musiał na mnie polegać. Nie chciałam się z nim kłócić, bo to zawsze kończyło się podbitym okiem, złamanym nosem, pękniętą wargą, żebrem" - powiedziała.

Tina karierę rozpoczęła w 1956 roku. Należała do zespołu Kings of Rhytm Ike'a Turnera (swojego przyszłego męża). Współpracowała wtedy przez chwilę z Jimim Hendrixem. Kiedy grupa została rozwiązana, Ike i Tina stworzyli duet. Zostali małżeństwem w 1962 roku. To właśnie Ike wymyślił jej pseudonim - Tina Turner. Naprawdę nazywa się Anna Mae Bullock.

Związek Ike’a i Tiny rozpadł się po 16 latach. Powodem było uzależnienie mężczyzny od narkotyków i alkoholu, a także przemoc wobec żony.
Rozwód mocno odbił się na piosenkarce. Na osiem lat zniknęła z mediów. Była zmuszona dawać występy w kasynach. Los odmienił się w 1984 roku. 

Wtedy to za sprawą menedżera Rogera Davisa porzuciła swój dotychczasowy wizerunek i stała się drapieżną, pełną seksapilu wokalistką. Wtedy także światło dzienne ujrzała płyta "Private Dancer", która okazała się prawdziwym hitem. Promowały ją niezapomniane utwory "What's Love Got To Do With It", "Private Dancer" oraz "Better Be Good To Me". Na całym świecie sprzedało się ponad 11 milionów egzemplarzy longplaya, a single dotarły na czoło listy "Billboardu".
Rok później Tina Turner wystąpiła w trzeciej części "Mad Maxa" wraz z Melem Gibsonem. Film stał się jeszcze popularniejszy dzięki świetnemu singlowi promującemu, czyli "We Don't Need Another Hero". 

Kolejne lata to światowe trasy koncertowe oraz następny dobrze przyjęty album. "Forgein Affair" zawierał utwory takie jak "The Best", "Look Me in The Heart" oraz "I Don't Wanna Lose You".
Następne lata to wydawanie nowych albumów (żaden jednak nie osiągnął poziomu tych z lat 80.), wyjazdy na światowe trasy koncertowe oraz kolejne doniesienia o końcu kariery Turner. 

Ostatnim występem wielkiej gwiazdy miał być koncert w Polsce w 2000 roku. Tina swoim nazwiskiem przyciągnęła na hipodrom w Sopocie ponad 100 tysięcy ludzi. Miało to być wydarzenie niezwykłe, a szczególnie dla polskich fanów, gdyż światowej sławy artystka skończyłaby karierę właśnie w naszym kraju.
+6

Wielokrotnie mówiło się o tym, że Ike znęcał się nad żoną, co spowodowanie było uzależnieniem od narkotyków.

"Seks z Ike'iem zawsze był jakiś wrogi. Jak gwałt. Szczególnie wtedy, gdy kończyło się to biciem. Była między nami złość i nienawiść. Dramatycznie pogorszyło się, gdy doszła do tego kokaina. Pewnego dnia wylał mi na twarz gorącą kawę, przez co miałam poparzenia trzeciego stopnia" - opisywała później swoją relację z mężem Turner.

W 1976 roku wokalistka uciekła od Ike'a mając przy sobie zaledwie 36 centów. Ucieczka, a później głośny rozwód pary w 1978 roku doprowadziły do rozpadu zespołu Kings of Rhythm.

"Szczerze mówiąc uważam, że byliśmy wspaniałym duetem. Któregoś dnia moglibyśmy jeszcze wystąpić wspólnie na kilku koncertach. Niestety, zdaję sobie sprawę, że na razie to jeszcze niemożliwe" - mówił w 2001 roku Ike.

Sławomir jako Tina Turner - Twoja Twarz Brzmi Znajomo

Ike Turner "chętnie pomagał innym ludziom"

Jeanette Turner, wdowa po Ike'u, określała go mianem "dobrego człowieka". Wyrażała też nadzieję na to, że Tina Turner wybaczy byłemu mężowi.

"Wiem, że została skrzywdzona. Ale jest coś takiego jak przebaczenie. Wiem, że Ike sobie wybaczył, co naprawdę jest trudne" - mówiła Jeanette Turner.

"Nie bronię tego, co zrobił. Ale był człowiekiem, który chętnie pomagał innym ludziom. Pomógł także Tinie..." - dodaje.

"Używał przemocy, bo bał się, że go zostawię. Ja nie wiedziałam, jak mu odmówić, bo potrzebowałam pracować. Myślę, że po prostu nie zostałam nauczona, jak sobie z tym poradzić" - mówiła w rozmowie z "The Times" Tina Turner.

"Jako stara osoba, wybaczyłam mu, ale nie sądzę, żeby to na niego zadziałało. Wszystko minęło, wszystko zostało zapomniane. Zostały sny i marzenia - nie przemoc, ani wściekłość" - podkreśla Tina, która w maju 2009 r. pożegnała się ze sceną.

Przedpremierowe pokazy musicalu "Tina" odbyły się na West Endzie w marcu 2018 r.

Reżyserką sztuki została Phyllida Lloyd, która popularność zdobyła dzięki musicalowi "Mamma Mia!" opartym na piosenkach grupy ABBA. To właśnie Lloyd dekadę później przeniosła sztukę na ekran, a jej kinowy debiut reżyserski (w obsadzie m.in. Meryl Streep, Pierce Brosnan, Colin Firth i Amanda Seyfried) przyniósł ponad 615 mln dolarów.

Producentem "Tina. The Musical" wcześniej ogłoszono utytułowanego Joopa van den Ende'a, współzałożyciela firmy Endemol oraz właściciela Stage Entertainment, jednej z największych europejskich firm z branży rozrywkowej. To właśnie Ende przez lata zabiegał o przychylność Tiny Turner i wreszcie dopiął swego, bo wokalistka oficjalnie zaakceptowała decyzję o przeniesieniu jej życia na scenę.
Oprah Winfrey, Tina Turner i Erwin Bach na premierze musicalu "Tina" w Nowym Jorku.
Tina Turner po wielu latach sławy stara się unikać kontaktu z mediami, a spokój odnalazła w Szwajcarii (od 2013 r. posiada obywatelstwo tego kraju, zrezygnowała wówczas z amerykańskiego).

To właśnie w Szwajcarii w lipcu 2013 r. Tina Turner wyszła za Erwina Bacha, młodszego od niej o 16 lat niemieckiego menedżera z wytwórni płytowej.
Adrienne Warren przy produkcji musicalu "Tina" pozostanie do kwietnia 2020 r.

"Przeniesienie tego musicalu na scenę i praca z tą ekipą dla mnie wiele znaczy. Czuję, że to kulminacja mojej kariery" - podkreślała wielokrotnie Tina Turner.
+2

Ike Turner: ostatnie dni życia

W 2006 roku Turner wydał swój ostatni album, pt. "Risin' With the Blues" w niezależnej wytwórni Zoho Roots. Krążek został bardzo pozytywnie przyjęty, a muzyk otrzymał za niego rok później swoją pierwszą solową nagrodę Grammy za najlepszy tradycyjny album bluesowy.

Na początku 2007 roku Turner rozpoczął pracę z Danger Mouse'em i The Black Keys. Zespół wysłał do niego dema piosenek, ale projekt został tymczasowo odłożony na półkę. Po śmierci Turnera piosenki zostały wykorzystane na ich albumie "Attack & Release" z 2008 roku.

Trudne, lecz wesołe początki The Black KeysMichał Michalak, Michał MichalakINTERIA.PL

W ostatnich dniach życia Turner czuł się samotny. 10 grudnia 2007 roku powiedział swojej asystentce Falinie Rasool, że wierzy, że nie dożyje do Bożego Narodzenia. Tak jak przewidywał, Turner zmarł dwa dni później, 12 grudnia, w wieku 76 lat, w swoim domu w San Marcos w Kalifornii. Przyczyną było przedawkowanie kokainy, choć sam Turner w latach 90. przekonywał, że uwolnił się od narkotyków.

Ike Turner był żonaty czternaście razy. Często żenił się z inną kobietą przed rozwodem z dotychczasową żoną. Ike miał sześcioro dzieci z kilkoma partnerkami. Jego cyn Craig popełnił samobójstwo w 2018 roku.

#103 Pełnia Bluesa: The Black Keys z nową płytą. 20 lat po debiucieAleksandra Cieślik, Aleksandra Cieślik, Aleksandra CieślikInteria.tv

Tina Turner i Robert Armani na pokazie Prive Haute Couture Fall Winter 2018/2019 w Paryżu
Tina Turner na pokazie Prive Haute Couture Fall Winter 2018/2019 w Paryżu
Tina Turner i Robert Armani na pokazie Prive Haute Couture Fall Winter 2018/2019 w Paryżu
Tina Turner na pokazie Prive Haute Couture Fall Winter 2018/2019 w Paryżu
+1
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas