Reklama

Reklama

15. rocznica śmierci Ike'a Turnera. "Wszystko zostało zapomniane"

Ike Turner zmarł 12 grudnia 2012 roku. Muzyk i były mąż Tiny Turner uznawany był za jednego z niedocenianych pionierów rock'n'rolla. Wspominamy jego karierę oraz burzliwy związek z legendarną wokalistką.

Ike Turner zmarł 12 grudnia 2012 roku. Muzyk i były mąż Tiny Turner uznawany był za jednego z niedocenianych pionierów rock'n'rolla. Wspominamy jego karierę oraz burzliwy związek z legendarną wokalistką.
Ike i Tina Turner /Michael Ochs Archives /Getty Images

Izear Luster Turner, Jr., znany później całemu światu jako Ike Turner, przyszedł na świat 5 listopada 1931 w Clarksdale.

Boogie-woogie poznał dzięki swojemu nauczycielowi gry na fortepianie, Pinetopowi Perkinsowi. Z czasem Turner połączył je rock'n'rollem. To jego numer, pt. "Rocket 88", uznawany jest za jeden z pierwszych utworów popularnych wykorzystujących back beat oraz łączących gitarę elektryczną z saksofonem.

Ike znany był z tego, że odkrył wielu fantastycznych muzyków, takich jak Otis RushHowlin' Wolf czy Elmore James. Jego sidemanem był też przez krótką chwilę sam Jimi Hendrix. Jednak przede wszystkim świat kojarzy go, dzięki odkryciu Anny Mae Bullock, czyli... Tak, Tiny Turner

Reklama

Sprawdź tekst utworu "Private Dancer" w serwisie Tekściory.pl!

Ike i Tina Turner: Była między nami złość i nienawiść

Para pobrała się w 1962 roku, choć mówi się o tym, że Ike zmusił Tinę do małżeństwa, którego nie chciała.

"Gdy poprosił, bym za niego wyszła, to nie bez powodu. Musiałam powiedzieć 'tak', bo inaczej zaczęłaby się między nami wojna. Zostałam zmuszona do małżeństwa" - powiedziała w wywiadzie dla CBS News Tina Turner.

Ike wymyślił też nowy pseudonim wokalistki i zmusił ją do jego przyjęcia.

"Wtedy przejął całkowitą kontrolę nad moim nazwiskiem, pieniędzmi i nade mną" - wyznała artystka i dodała:

"Był okrutny, bo zależał ode mnie. Nie podobało mu się to, że musiał na mnie polegać. Nie chciałam się z nim kłócić, bo to zawsze kończyło się podbitym okiem, złamanym nosem, pękniętą wargą, żebrem" - powiedziała.

Czytaj także: "Tina, wybacz!"

Wielokrotnie mówiło się o tym, że Ike znęcał się nad żoną, co spowodowanie było uzależnieniem od narkotyków.

"Seks z Ike'iem zawsze był jakiś wrogi. Jak gwałt. Szczególnie wtedy, gdy kończyło się to biciem. Była między nami złość i nienawiść. Dramatycznie pogorszyło się, gdy doszła do tego kokaina. Pewnego dnia wylał mi na twarz gorącą kawę, przez co miałam poparzenia trzeciego stopnia" - opisywała później swoją relację z mężem Turner.

W 1976 roku wokalistka uciekła od Ike'a mając przy sobie zaledwie 36 centów. Ucieczka, a później głośny rozwód pary w 1978 roku doprowadziły do rozpadu zespołu Kings of Rhythm.

"Szczerze mówiąc uważam, że byliśmy wspaniałym duetem. Któregoś dnia moglibyśmy jeszcze wystąpić wspólnie na kilku koncertach. Niestety, zdaję sobie sprawę, że na razie to jeszcze niemożliwe" - mówił w 2001 roku Ike.

Ike Turner "chętnie pomagał innym ludziom"

Jeanette Turner, wdowa po Ike'u, określała go mianem "dobrego człowieka". Wyrażała też nadzieję na to, że Tina Turner wybaczy byłemu mężowi.

"Wiem, że została skrzywdzona. Ale jest coś takiego jak przebaczenie. Wiem, że Ike sobie wybaczył, co naprawdę jest trudne" - mówiła Jeanette Turner.

"Nie bronię tego, co zrobił. Ale był człowiekiem, który chętnie pomagał innym ludziom. Pomógł także Tinie..." - dodaje.

"Używał przemocy, bo bał się, że go zostawię. Ja nie wiedziałam, jak mu odmówić, bo potrzebowałam pracować. Myślę, że po prostu nie zostałam nauczona, jak sobie z tym poradzić" - mówiła w rozmowie z "The Times" Tina Turner.

"Jako stara osoba, wybaczyłam mu, ale nie sądzę, żeby to na niego zadziałało. Wszystko minęło, wszystko zostało zapomniane. Zostały sny i marzenia - nie przemoc, ani wściekłość" - podkreśla Tina, która w maju 2009 r. pożegnała się ze sceną.

Ike Turner: ostatnie dni życia

W 2006 roku Turner wydał swój ostatni album, pt. "Risin' With the Blues" w niezależnej wytwórni Zoho Roots. Krążek został bardzo pozytywnie przyjęty, a muzyk otrzymał za niego rok później swoją pierwszą solową nagrodę Grammy za najlepszy tradycyjny album bluesowy.

Na początku 2007 roku Turner rozpoczął pracę z Danger Mouse'em i The Black Keys. Zespół wysłał do niego dema piosenek, ale projekt został tymczasowo odłożony na półkę. Po śmierci Turnera piosenki zostały wykorzystane na ich albumie "Attack & Release" z 2008 roku.

W ostatnich dniach życia Turner czuł się samotny. 10 grudnia 2007 roku powiedział swojej asystentce Falinie Rasool, że wierzy, że nie dożyje do Bożego Narodzenia. Tak jak przewidywał, Turner zmarł dwa dni później, 12 grudnia, w wieku 76 lat, w swoim domu w San Marcos w Kalifornii. Przyczyną było przedawkowanie kokainy, choć sam Turner w latach 90. przekonywał, że uwolnił się od narkotyków.

Ike Turner był żonaty czternaście razy. Często żenił się z inną kobietą przed rozwodem z dotychczasową żoną. Ike miał sześcioro dzieci z kilkoma partnerkami. Jego cyn Craig popełnił samobójstwo w 2018 roku.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Ike Turner | Tina Turner

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy