Reklama

10 lat temu została sensacją Eurowizji. Jak dziś wygląda Conchita Wurst?

10 maja 2014 r. w Kopenhadze sensacyjnym laureatem Eurowizji została Conchita Wurst z piosenką "Rise Like a Phoenix". Pochodząca z Austrii drag queen od tego czasu mocno eksperymentuje z wizerunkiem.

10 maja 2014 r. w Kopenhadze sensacyjnym laureatem Eurowizji została Conchita Wurst z piosenką "Rise Like a Phoenix". Pochodząca z Austrii drag queen od tego czasu mocno eksperymentuje z wizerunkiem.
Conchita Wurst wygrała Eurowizję piosenką "Rise Like A Phoenix" /Piętka Mieszko /AKPA

Conchita Wurst zdobyła sławę w 2014 roku po wygranej Konkursu Piosenki Eurowizji z utworem "Rise Like a Phoenix" (posłuchaj!).

Pod tym pseudonimem scenicznym występuje Austriak Thomas Neuwirth - choć jest mężczyzną i tak o sobie mówi w sytuacjach prywatnych, jako artysta określa się jako kobieta. Pseudonim pochodzi od imienia koleżanki z Kuby oraz słowa oznaczającego w języku niemieckim "kiełbasę" (z powiedzenia, które na polski tłumaczy się jako "To wciąż to samo, to nieistotne").

Reklama

Conchita Wurst sensacją Eurowizji. "Kobieta z brodą jest zabawna"

"[Broda] sprawia, że na scenie czuję się komfortowo. Kocham się, a kobieta z brodą jest zabawna i wyraża wszystko, co czuję" - opowiadał w rozmowie z "Graham Norton Show". "W pracy jestem królową, a w domu rozleniwionym chłopakiem" - dodawał w innym z wywiadów.

Od momentu zwycięstwa na Eurowizji wokalista wierny był wizerunkowi drag queen. W końcu w 2017 roku zdecydował się "uśmiercić" Conchitę Wurst, choć wówczas szybko zmienił zdanie, a postać Conchity odrodziła się niczym feniks z popiołów.

W październiku 2019 r. już tylko jako Wurst wydał nowy album "Truth Over Magnitude". Płytę promowały single "Trash All the Glam" (sprawdź!), "Hit Me" (zobacz klip!), "See Me Now" (sprawdź!) i "To the Beat" (posłuchaj!).

Od tamtej pory Conchita pojawiła się jeszcze w kilku produkcjach telewizyjnych (zaliczyła m.in. epizod w filmie "Eurovision Song Contest: Historia Zespołu Fire Saga"). Pracuje też nad nową muzyką - w 2022 r. pojawiły się piosenki "All I Wanna Do", "Car (Idhlargt)", "Paris (Savoir-Vivre)", "Erstmal Pause", "All That I Wanted", "Call Me Up" i "Dirty Maria".

Conchita zasiada w składzie jury telewizyjnego programu "Queen of Drags" razem z modelką Heidi Klum (była żona Seala jest też jurorką amerykańskiej wersji "Mam talent") i Billem Kaulitzem, wokalistą grupy Tokio Hotel i prywatnie szwagrem Klum.

W dalszym ciągu jest częścią wielkiej eurowizyjnej rodziny, występując przy okazji różnych imprez związanych z tym konkursem. W tym roku pojawiła się m.in. podczas London Eurovision Party.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Eurowizja | Conchita Wurst
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy