Tilt

Tilt fot. AKPA
data powstania
1979
pochodzenie
Polska
3,3
Oceń
Głosy
21

Biografia

Tilt - historia zespołu

Tilt to jeden z najpopularniejszych zespołów w historii polskiego rocka. Na przestrzeni lat grupa wielokrotnie zmieniała skład, przez co przez jej szeregi przewinęło się wielu uzdolnionych muzyków. W Tilcie debiutowała też znana dziś wszystkim Kaya. 

Zespół założyli jesienią 1979 roku w Warszawie wokalista i gitarzysta Tomasz "Frantz" Lipiński, basista Tomasz "Rastaman" Szczeciński i perkusista Jacek "Luter" Lenartowicz. “Tilt" po polsku oznacza nachylenie lub przechył, ale nazwa grupy nawiązywała do napisu pojawiającego się na popularnych flipperach (automatach do gry), które zawieszały się, kiedy gracz popychał lub uderzał automat. Jak wspominali później członkowie zespołu:

“Chcieliśmy tak działać na społeczeństwo- "tiltować" je". 

Muzycy nie pograli ze sobą długo, gdyż po roku kapela rozpadła się, a Tomek Lipiński wraz z Robertem Brylewskim założyli inny sztandarowy zespół lat osiemdziesiątych- Brygada Kryzys, który niestety też nie miał długiej historii. Po jego rozpadzie w 1982 roku Lipiński reaktywował Tilt do którego składu dołączyli perkusista Tomasz "Gogo Szulc" Kożuchowski i saksofonista jazzowa Aleksander Korecki, a po dwóch latach także gitarzysta Piotr "Czombe" Dubiel i legendarny basista Franz Dreadhunter. 

Chociaż przez lata działalności Tilt kilka razy zawiesił działalność, a nawet chwilowo zmienił nazwę na Czad Kommando Tilt, zawsze był reaktywowany przez Tomka Lipińskiego. 

Od 2006 roku grupa działa w składzie: Tomasz Lipiński, Karol Ludew (perkusja), Piotr Leniewicz (gitara basowa), Aleksander Korecki (saksofon) i Wojciech Konikiewicz (instrumenty klawiszowe). 

Tilt - utwory i dyskografia

Pierwsze utwory zespół Tilt nagrywał po angielsku. Na przełomie lat 70. i 80. ukazały się cztery utwory: “Border Line", “Photo", “Pink Pictures" i “Fallen Is Babylon", które trafiły wraz z piosenkami “Disco Girls, Disco Boys" i “Independent Intervision" na kasetę magnetofonową dokumentującą festiwal w Kołobrzegu. 

Po pierwszej reaktywacji Tiltu jej członkowie postanowili postawić na nieco lżejsze brzmienie i do swoich utworów zaczęli wplatać elementy jazzu, soulu, a nawet muzyki etnicznej. W 1984 roku, po dołączeniu do zespołu basisty Franza Dreadhuntera, który w późniejszych latach współpracował m.in. z takimi zespołami jak: Püdelsi, Bajm, Chłopcy z Placu Broni czy Homo Twist, grupa nagrała swój pierwszy singiel “Runął już ostatni mur". Rok później swoją premierę miał jeden z najpopularniejszych utworów lat 80. “Mówię Ci że..." nagranym wspólnie z nieznaną jeszcze wówczas szerokiej pulbliczności wokalistką Kayah

Pierwsza płyta grupy zatytułowana po prostu “Tilt" ukazała się 1988 roku i zawierała takie piosenki jak “Szare koszmary", “Rzeka miłości, morze radości, ocean szczęścia", “Jeżeli myślisz, że jestem Twoim wrogiem". 

Wydany dwa lata później album “Czad Kommando Tilt" zawierał, oprócz jednego z najpopularniejszych utworów zespołu “Jeszcze będzie przepięknie", takie kawałki jak “To nie mój dom", “O, jaki dziwny, dziwny, dziwny..." i “Nie wierzę politykom". 

Pod koniec 1996 roku ukazała się płyta “Rzeka miłości, koncert w Buffo '96" zawierająca nagranie z koncertu, który Tilt zagrał jesienią w warszawskim Teatrze Buffo wspólnie z m.in. Dreadhunterem, perkusistą Arturem Hajdaszem, gitarzystą Jackiem Królikiem i wokalistką Magdą Steczkowską

Ostatnim jak do tej pory, krążkiem w dorobku zespołu jest album “Emocjonalny terror" z 2002 roku. Trzy pochodzące z niego utwory: "Miassto fcionga", "Westchnienie" i "Ostatnia piosenka o miłości" trafiły na ścieżkę dźwiękową filmu “Reich"  Władysława Pasikowskiego. 

Tilt - koncerty i dorobek artystyczny

Grupa Tilt zagrała wiele koncertów w kraju i za granicą m.in. w NRD, Czechosłowacji i ZSRR. Muzycy wielokrotnie wystąpili również na słynnym festiwalu w Jarocinie. 

W 2007 roku Dziennik postanowił wypuścić kolekcję 30 płyt “Gwiazdy polskiej muzyki lat 80.". W skład kolekcji wchodziły kompilacje utworów najlepszych polskich zespołów wśród których znalazł się m.in. Tilt, Republika, Maanam, Dżem, Lady Pank, Perfect, Chłopcy Z Placu Broni, Lombard czy TSA. 

Tilt- życie prywatne

Tomasz Lipiński jest założycielem, liderem, wokalistą i gitarzystą zespołu Tilt, który jako jedyny był jego członkiem przez cały okres jego działalności.

Urodził się 21 sierpnia 1955 w Warszawie, gdzie ukończył XXVII Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Czackiego oraz przez jakiś czas studiował w Akademii Sztuk Pięknych. Edukację przerwał jednak aby realizować swoją największą pasję jaką była muzyka. 

Oprócz zespołu Tilt był również członkiem grupy Brygada Kryzys i Fotoness. Udzielał się w zespole Izrael oraz nagrał dwie solowe płyty: “Nie pytaj mnie" (1994) i “To, czego pragniesz" (2015). 

Był dyrektorem marketingowym wytwórni muzycznej BMG Poland, pisał felietony do magazynu “Tylko Rock", a także był redaktorem naczelnym “Aktyvisty". Od 2011 zasiada w Radzie Akademii Fonograficznej ZPAV w sekcji muzyki rozrywkowej. 

Tomasz Lipiński jest również autorem muzyki do kilku filmów dokumentalnych oraz utworów do m.in. filmu “Psy 2", “Reich" i “Słodko gorzki", za którą otrzymał w 1996 nagrodę na XXI Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.