U2 i Paul McCartney pokonani
Rockowi weterani Paul McCartney i grupa U2 przegrali w wyścigu o Złoty Glob w mocno obsadzonej kategorii "najlepsza piosenka". Zwycięzcą został folkrockowy muzyk Ryan Bingham.
W tym roku w kategorii najlepsza piosenka nominowane były utwory "Cinema Italiano" z filmu "Dziewięć" (kompozytor Maury Yeston, wykonanie Kate Hudson), "I Want to Come Home" z filmu "Wszyscy mają się dobrze" (Paul McCartney), "I Will See You" z filmu "Avatar" (James Horner, Simon Franglen, Kuk Harrell), "The Weary Kind" z filmu "Crazy Heart" (Ryan Bingham, T Bone Burnett) i "Winter" z filmu "Brothers" (U2).
Pewnym zaskoczeniem jest wygrana 28-letniego Binghama, do niedawna... jeźdźca rodeo! "Texas Music Magazine" komentując jego debiutancki album "Dead Horses" (2006) dziwił się, że "głos 25-latka brzmi jak 50-letniego Toma Waitsa".
Utwór "The Weary Kind" pochodzi z dramatu "Crazy Heart", opowiadającego o zniszczonym życiem muzyku country, który próbuje odmienić swój los. W filmie można posłuchać także piosenek w wykonaniu aktorów: Jeffa Bridgesa, Colina Farrella i Roberta Duvalla.
Autorem muzyki do filmu jest amerykański kompozytor i producent T-Bone Burnett, zdobywca Grammy za muzykę do "Bracie, gdzie jesteś?" braci Coen i album "Raising Sand" duetu Alison Krauss i Robert Plant. Zajmował się produkcją ścieżek dźwiękowych do takich filmów, jak "Spacer po linie" o Johnnym Cashu, "Big Lebowski" braci Coen, "Wzgórze nadziei" Anthony'ego Minghelli czy "Aż na koniec świata" Wima Wendersa.
T-Bone Burnett pracował także z m.in. Elvisem Costello, B.B. Kingiem, Cassandrą Wilson, Royem Orbisonem czy Counting Crows.
Klip do "The Weary Kind" wyreżyserował Danny Clinch, współpracownik m.in. Pearl Jam, Bruce'a Springsteena i Foo Fighters. Zobacz:
Czytaj także: