Ten polski przebój powstał w 15 minut. Krzysztof Cugowski po latach zdradza szczegóły

Ponad 220 tys. sprzedanych egzemplarzy i tytuł Złotej Płyty - takim wynikiem, dziś dla wielu wykonawców nieosiągalnym - może pochwalić się wydany w 1993 r. album "Cisza" Budki Sulfera. To z tego wydawnictwa pochodzą przeboje "Cisza jak ta", "Młode lwy" i "Twoje radio". Jak powstała ta ostatnia piosenka?

Budka Suflera w latach 90. - pierwsi od lewej: Krzysztof Cugowski, Romuald Lipko, Tomasz Zeliszewski
Budka Suflera w latach 90. - pierwsi od lewej: Krzysztof Cugowski, Romuald Lipko, Tomasz ZeliszewskiMarek KarewiczAKPA

Płyta "Cisza" powstała w trudnym okresie dla grupy Budka Suflera. Zespół przetrwał kryzys rynkowy z końcówki lat 80. dzięki wyjazdom do Stanów Zjednoczonych. Po powrocie do Polski perkusista Tomasz Zeliszewski został oficjalnie menedżerem formacji, zajął się także przygotowaniem płyt na rynek.

Przez wielu fanów wydana w 1993 r. "Cisza" uznawana jest za jedno z największych osiągnięć Budki w 50-letniej karierze. Do zespołu powrócił wówczas basista Mietek Jurecki, a funkcję gitarzysty objął Marek Raduli. Ten skład - z liderem Romualdem Lipką (instrumenty klawiszowe) i wokalistą Krzysztofem Cugowskim - przetrwał jeszcze przez kolejną dekadę.

Tak powstał jeden z wielkich przebojów Budki Suflera. "Trzeba było się spieszyć"

25 września ukaże się wywiad rzeka z Krzysztofem Cugowskim - "Śpiewanie mnie nie męczy". Z 74-letnim obecnie wokalistą o życiu artystycznym i prywatnym rozmawiał Marek Sierocki. Na kartach książki Cugowski ujawnił, że piosenka "Twoje radio" (sprawdź!) powstała w zaledwie... kwadrans.

"Pomiędzy wyjazdami do Stanów nagrywaliśmy album 'Cisza'. I okazało się, że ma tylko trzydzieści osiem minut, a był odgórny wymóg fonograficzny, że płyta musi mieć tych minut co najmniej czterdzieści. Siedzimy w studiu, główkujemy, bo przecież brakuje nam dwie i pół minuty - coś trzeba zrobić! No i zrobiliśmy to 'Twoje radio' w... kwadrans. (Andrzej) Mogielnicki błyskawicznie napisał tekst, bo przecież trzeba było się spieszyć! Nagraliśmy i wszystko się zgadzało, a płyta była skończona" - wspomina w książce były już wokalista Budki Suflera, który od 2014 r. funkcjonuje poza zespołem.

"Bardzo ważnym elementem tego utworu był groove, który zagrał Mietek Jurecki. Od razu wykluła nam się fraza" - mówił z kolei Tomasz Zeliszewski w... Twoim Radiu ze Stargardu Szczecińskiego.

Dodajmy, że 20 września Krzysztof Cugowski wypuści swój nowy album nagrany z Zespołem Mistrzów - "Wiek to tylko liczba". Jednym z autorów tekstów jest wspomniany Andrzej Mogielnicki, który ma na koncie słowa do przebojów "Mniej niż zero" Lady Pank, "Nic nie może wiecznie trwać" Anny Jantar, "Wszystko czego dziś chcę" Izabeli Trojanowskiej czy "Takie tango" Budki Suflera.

Krzysztof Cugowski o tym, jak zmieniła go gra z Zespołem MistrzówINTERIA.PL
INTERIA.PL/PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas