Hit lat 80. brzmiał inaczej. Kto ingerował w legendarny utwór?

Na początku lat 80. Republika stworzyła piosenkę, która zapisała się w historii polskiej sceny być może na zawsze. "Biała flaga" stała się szybko jednym z najbardziej rozpoznawalnych utworów grupy. Jednak niewielu wie, że jej pierwotny tekst mógł brzmieć zupełnie inaczej.

Grzegorz Ciechowski
Grzegorz Ciechowski PrończykAKPA

Republika powstała w 1981 roku, niedługo później już stała się jednym z najważniejszych przedstawicieli polskiego rocka, a ich utwory do dziś cieszą się poważaniem i miłością fanów. Wiele z nich, w tym "Biała flaga", uznawane są dziś za absolutne klasyki, które wciąż mają ogromny wpływ na kolejne pokolenia słuchaczy.


Historia powstania "Białej flagi": Kto stworzył tekst, kto napisał muzykę?

"Biała flaga" to jeden z pierwszych utworów Republiki, który pierwszy raz zabrzmiał 25 kwietnia 1981 roku podczas koncertu w toruńskim klubie Od Nowa. Wersja radiowa została nagrana dopiero jesienią 1982 roku. Grzegorz Ciechowski, lider zespołu, odpowiadał zarówno za tekst, jak i za muzykę.

Obecnie "Biała flaga" jest symbolem twórczości Republiki. Fani zespołu świętują 25 kwietnia jako "dzień Białej flagi", upamiętniając pierwsze wykonanie piosenki. 

Tekst "Białej flagi" opowiada o poddaniu się i kapitulacji wobec systemu, który nie niszczy fizycznie, ale pochłania ludzi psychicznie. Zamiast wprost nawoływać do walki, skłania do refleksji i wzbudza w słuchaczach dużo głębsze emocje.

Grzegorz Ciechowski
Grzegorz Ciechowski PrończykAKPA

Słowa "Białej flagi" Republiki zostały zmienione

Niewiele osób dziś pamięta, że tekst tego utworu pierwotnie brzmiał inaczej. Republika, pod wpływem sugestii dziennikarzy i obaw przed politycznymi skojarzeniami, zmieniła jeden z wersów piosenki.

Pierwotnie w tekście pojawiały się słowa: "co to za pan w tych kulturalnych okularach". Fragment ten wzbudził kontrowersje, ponieważ skojarzył się z postacią Wojciecha Jaruzelskiego. Cenzura również zwróciła uwagę na ten wers. Republika chciała uniknąć jednoznacznych skojarzeń politycznych, dlatego zdecydowała się na zmianę.

Zespół ostatecznie zmienił go na: "co to za pan tak kulturalnie opowiada". 

Dziś "Biała flaga" to utwór ponadczasowy, który mimo zmian dokonanych przed laty, wciąż budzi silne emocje i cieszy się popularnością wśród fanów muzyki. Słuchacze doceniają go za głęboką treść, wyjątkową muzykę i emocje, które niesie.

Kto pamięta lata 90., ten z pewnością zna hit. Zachwycający występ w "TTBZ"Polsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas