Rockowo w Inowrocławiu: Pogoda zamówiona

Dziś (11 września) w Teatrze Letnim w samym sercu Parku Solankowego w Inowrocławiu odbędzie się trzecia edycja Ino-Rock Festival. Główną gwiazdą imprezy są melancholijni Brytyjczycy z grupy Anathema.

Anathema to główna gwiazda Ino-Rock 2010
Anathema to główna gwiazda Ino-Rock 2010Oficjalna strona zespołu

Organizatorzy przekonują: "zamówiliśmy piękną pogodę (ma być 25 stopni i piękne słońce)". Podczas festiwalu kończącego letni sezon koncertowy w tym roku wystąpią: Anathema (tuż po wydaniu świetnie przyjętej płyty "We're Here Because We're Here"), Ozric Tentacles (brytyjscy hippie-space rockowcy po raz pierwszy w Polsce), Airbag (art-rock znad norweskich fiordów) i Votum, określany mianem wschodzącej gwiazdy polskiego prog rocka.

Przypomnijmy, że podczas poprzednich edycji zagrali: Focus, Riverside, The Pineapple Thief i Quidam (2008 r.) oraz Steve Hackett Band, Nosound, Indukti i After... (2009 r.).

Anathema to brytyjska grupa, niegdyś doommetalowa, obecnie grająca atmosferycznego i melancholijnego rocka. Zespół powstał w 1990 roku w Liverpoolu i bez wahania można go nazwać formacją rodzinną. Tworzą go bowiem bracia Vincent, Daniel i Jamie Cavanagh, którym towarzyszy przyjaciel z dzieciństwa John Douglas ze swoją siostrą Lee, niezwykle utalentowaną wokalistką. Skład uzupełnia Les Smith, który oprócz gry na instrumentach klawiszowych wspomaga kolegów producenckim doświadczeniem.

Pierwsze cztery albumy Anathemy: "Serenades" (1993), "The Silent Enigma" (1995), "Eternity" (1996) i "Alternative 4" (1998) ukazały się nakładem Peaceville Records. Kolejne trzy płyty: "Judgement" (1999), "A Fine Day To Exit" (2001) i "A Natural Disaster" (2003) wydała nieistniejąca już wytwórnia Music For Nations, zaś długo oczekiwana, najnowsza płyta zespołu zatytułowana "We're Here Because We're Here" ukazała się 31 maja nakładem wydawnictwa Kscope.

Anathema z nowym utworem "Thin Air":

- Ten album ma niewiele wspólnego z tym co robiliśmy wcześniej, to już nie jest ta Anathema z przed kilkunastu lat. Oczywiście wciąż zajmujemy się muzyką, ale w trochę inny sposób. Początkowo wydawało mi się to trochę przygnębiające, ale teraz jestem ogromnie szczęśliwy - mówił nam o nowym materiale Danny Cavanagh (czytaj cały wywiad).

"Nie wiadomo, czy muzycy Anathemy zbili nieopatrznie siedem lat temu jakieś lustro, ale przez ten czas nie udawało im się wydać następcy 'A Natural Disaster'. Cierpliwość fanów została wystawiona na wyjątkową próbę. Teraz już wiadomo, że warto było czekać" - pisaliśmy w naszej recenzji (czytaj cały tekst).

Dodajmy też, że ze względu na duże zainteresowanie, Anathema na początku października zagra dodatkowo dwa klubowe koncerty w Warszawie (Proxima, 3 października) i Krakowie (Studio, 4 października).

Oficjalna strona zespołu

Ozric Tentacles - narodziny tej formacji miały miejsce przy ognisku podczas festiwalu Stonehenge w 1983 roku. Gitarzysta i klawiszowiec Ed Wynne oraz jego brat, basista Roly Wynne wraz z Nickiem Van Gelderem (Jamiroquai) natknęli się na klawiszowca Joie Hintona. Grupa bez wcześniejszego przygotowania zagrała wtedy sześciogodzinną improwizację, od której zaczęła się muzyczna historia Ozriców. Ich charakterystyczne brzmienie będące mieszanką estetyki hipisowskiej i szalonej elektroniki z pokręconymi gitarami, wielowarstwowymi klawiszami, midi, samplami i niesamowitą sekcją rytmiczną szybko przyniosło im sławę i należne miejsce na rozkwitającej festiwalowej scenie Wielkiej Brytanii.

W 1984 roku do zespołu dołączył drugi klawiszowiec, Tom Brooks i zespół wydał swą pierwszą kasetę, "Erpsongs", zarejestrowaną w warunkach domowych z wykonaną odręcznie grafiką na okładce. Materiał z niej w pełni przedstawiał charakterystyczną różnorodność stylów zespołu i solidnie wstrząsnął undergroundową sceną psychodeliczną. Dwa lata później zespół nagrał aż trzy kasety, "Live Ethereal Cereal", zawierającą festiwalowe improwizacje, "Tantric Obstacles" i "There Is Nothing", na której znalazło się więcej etnicznych elementów zainspirowanych podróżami Joiego do Indii i Eda do Tajlandii.

W 1987 roku Tom opuścił zespół i Ed zajął jego miejsce, skupiając się bardziej na syntezatorach. Jego płynne przejścia pomiędzy gitarą i klawiszami stały się podstawą muzyki Ozric Tentacles. Rok później światło dzienne ujrzała najbardziej spójna i ujmująca z wczesnych kaset, "Sliding Gliding Worlds". W tym samym czasie zmienił się perkusista zespołu - Tiga zastąpił Merv Pepler i już w nowym składzie ukazała się ostatnia z kaset Ozriców, "Bits Between The Bits".

Zdając sobie sprawę z tego, że kontrakt z jakąkolwiek wytwórnią ograniczy ich swobodę twórczą, członkowie zespołu założyli własne wydawnictwo Dovetail Records i wydali na płycie, kasecie i winylu album "Pungent Effulgent", który zebrał bardzo entuzjastyczne recenzje. Na początku lat 90. Ozric Tentacles koncertowali po Wielkiej Brytanii, zjednując sobie nowe rzesze fanów. W 1991 roku ukazał się jedyny singel grupy, "Sploosh!", który zaprowadził ich na szczyt niezależnych list przebojów, a ponieważ wydany został w czasie rozkwitu muzyki dance w Wielkiej Brytanii, jego hipnotyczny rytm utorował im drogę także do mainstreamu. Do 1992 roku zespół zyskał tak wielką popularność, że ich koncerty podczas festiwali przyciągały dziesiątki tysięcy ludzi.

Kolejny album Ozriców, "Jurassic Shift" z 1993 roku, zadebiutował na 11. miejscu brytyjskiej listy muzyki niezależnej i wspiął się do pierwszej dziesiątki brytyjskiej listy przebojów. O płycie z wielkim uznaniem pisały takie magazyny jak "NME" czy "Melody Maker", co dla zespołu bez kontraktu z większą wytwórnią było niewątpliwym sukcesem. Przez kolejne lata Ozric Tentacles koncertowali w Europie, Azji oraz obu Amerykach i regularnie wydawali studyjne i koncertowe płyty, z których najnowsza to "The Yumyum Tree" z 2009 roku.

Zobacz Ozric Tentacles na żywo:

3 maja 2010 roku z okazji 20. rocznicy wydania ukazało się wznowienie ósmego w karierze zespołu albumu "Erpland" z 1990 roku, który przez fanów uważany jest za jedno z najlepszych dokonań w karierze formacji. Do zremasterowanej płyty dołączone jest DVD z zapisem poszukiwanego koncertu z Brixton Fridge z 1991 roku, który wcześniej dostępny był jedynie jako bootleg na taśmach VHS.

Po ponad 25 latach istnienia, Ozrics zawitają wreszcie także do Polski! Na festiwal Ino-Rock przylecieli specjalnie ze Stanów Zjednoczonych i wiele wskazuje na to, że będzie to ich jedyny koncert w Europie w 2010 roku.

Norweski zespół Airbag tworzą przyjaciele ze szkoły średniej, których połączyła miłość do muzyki i wspólne muzyczne doświadczenia. Od chwili założenia w 2005 roku grają w nim Asle Tostrup (wokal), Bjorn Riis (gitary i wokal), Jorgen Hagen (klawisze) i Anders Hovdan (bas), a na początku tego roku Joachima Slikkera (perkusja) zastąpił Henrik Fossum.

Muzykom Airbag udało się wypracować własny, wyjątkowy styl łączący klasyczny i progresywny rock z elementami jazzu, inspirowany twórczością zespołów reprezentujących różne gatunki muzyczne, takich jak Pink Floyd, Porcupine Tree, Talk Talk, Radiohead i A-Ha. Internet stał się dla nich bardzo ważnym i efektywnym sposobem dotarcia do publiczności. Pierwsza EP-ka zatytułowana "Sounds That I Hear" ukazała się w 2006 roku, a utwory z niej zostały ściągnięte ze strony zespołu ponad 13 tysięcy razy w ciągu zaledwie kilku miesięcy. Druga EP-ka, "Safetree" zawierała cztery nowe nagrania i przyciągnęła jeszcze więcej nowych fanów grupy.

W 2009 roku nakładem Karisma Records ukazał się debiutancki studyjny album Airbag zatytułowany "Identity". Znalazło się na nim osiem utworów w pełni pokazujących brzmienie zespołu. "Classic Rock Magazine" określił je jako "prog w najlepszym wydaniu - przejmujący, słodki i kojący".

Airbag w akcji:

Zespół Votum (posłuchaj w serwisie Muzzo.pl), który tworzą: Maciej Kosiński (wokal), Alek Salamonik (gitara), Adam Kaczmarek (gitara), Zbigniew Szatkowski (klawisze), Bartek Turkowski (bas) i Adam Łukaszek (perkusja), powstał w 2003 roku i przez pierwsze trzy lata swojej działalności promował swój materiał na scenach klubów w Warszawie i innych miastach Polski. W 2006 roku światło dzienne ujrzał pierwszy singel grupy zatytułowany "Jestem" wydany z czasopismem "Heavy Metal Pages". Zmiany w składzie zespołu, które miały miejsce rok po jego wydaniu przyniosły ze sobą zmianę stylistyki - z heavymetalowej na bardziej progmetalową.

O grupie Votum zrobiło się głośno za sprawą wydanej w 2008 roku debiutanckiej płycie "Time Must Have A Stop", która została świetnie przyjęta zarówno przez fanów jak i przez media. Album ukazał się w Polsce nakładem Insanity Records oraz ponownie, w zmienionej szacie graficznej nakładem amerykańskiej wytwórni Progrock Records. Pod koniec ubiegłego roku swą premierę miała druga studyjna płyta zespołu zatytułowana "Metafiction" wydana przez Mystic Production.

Oba wydawnictwa to albumy koncepcyjne, a zawarta na nich muzyka to połączenie klasycznego heavy metalu, z growlingiem włącznie, z rockiem progresywnym i charakterystycznymi dla tego gatunku długimi kompozycjami. Na płytach usłyszymy też elementy akustyczne i ballady. Ale Votum to nie tylko dźwięk - istotną rolę w twórczości grupy odgrywa także treść utworów, która sprawia, że warstwy muzyczna i tekstowa wzajemnie się przenikają. Zespół dba też o oprawę wizualną - podczas koncertów odpowiedzialna jest za nią grupa Mindfield.

Jak podkreślają muzycy Votum: "Przez muzykę, tekst i wizualizację wyrażamy emocje i tworzymy specyficzny klimat, dlatego też komponując nowe utwory nie zastanawiamy się czy swoim charakterem wpiszą się one w jakiś określony nurt. Łączymy dźwięki, wizje i koncepty w jedną całość. Spojenie muzyki, tekstów, sztuk wizualnych i emocji od zawsze było najistotniejszą częścią naszej pracy".

Oto szczegółowy program Ino-Rock:

17:00 - Votum
18:15 - Airbag
20:00 - Ozric Tentacles
22:00 - Anathema.

Bilety na festiwal kosztują 110 zł.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas