Reklama

Rawa Blues do samego rana

Około 4,5 tys. fanów zgromadził w sobotę (10 października) w katowickim Spodku Rawa Blues Festival. To już 29. edycja tej jednej z najważniejszych imprez bluesowych w Europie. Według organizatorów to także największy na świecie festiwal tego gatunku muzyki odbywający się w zamkniętym pomieszczeniu.

Jak co roku, święto miłośników bluesa rozpoczęło się od koncertów na małej scenie, gdzie od przedpołudnia zaprezentowało się osiem zespołów. Najlepszy okazał się duet Gosia Werbińska i Błażej Pawlina. Nagrodą dla laureatów była możliwość wystąpienia na dużej scenie Spodka.

Reklama

Największymi gwiazdami tegorocznej Rawy byli: Eric Sardinas, Rod Piazza and The Mighty Flyers oraz Eden Brent. Podczas festiwalu zagrała też świętująca w tym roku swoje 25-lecie formacja Shakin' Dudi, założona przez twórcę festiwalu Ireneusza Dudka.

"Z rzeczy poza muzycznych: Dudek biegał, śpiewał z publiką, oblewał fotoreporterów wodą, Dusza leżał, basista siedział na kontrabasie, saksofonista leżał, pianista stał a czasem siedział, Dudek leżał, Dusza biegał, saksofonissta skakał ... Tak jak na każdym koncercie Shakin' Dudi muzycy dali z siebie wszystko. Grało im się o tyle łatwiej, że wspierał ich pięciotysięczny tłum. Wspierał wokalnie, rytmicznie i psychicznie. Słowem, naprawdę udane urodziny" - relacjonował po występie Darek Dusza, gitarzysta i tekściarz Shakin' Dudi.

Do wieczora na dużej scenie zaprezentowała się także cała czołówka sceny bluesowej w Polsce - zespoły wyselekcjonowane przez radę artystyczną festiwalu.

Po koncertach w Spodku część uczestników imprezy przeniosła się do Centrum Sztuki Filmowej w Katowicach, gdzie zaprezentowane zostały amerykańskie filmy dokumentalne poświęcone fenomenowi bluesa i jego gwiazdom. Przed północą w dwóch katowickich klubach rozpoczęło się pofestiwalowe jam sessions, które potrwały do niedzielnego rana.

Początki Rawa Blues Festival sięgają 1981 r. Podczas I Ogólnopolskich Spotkań z Bluesem "Rawa Blues", bo taką wtedy nosił nazwę ten festiwal, blues w różnych jego odcieniach rozbrzmiewał wówczas w śląskich klubach. "Rawa" szybko stała się najważniejszym przeglądem krajowego bluesa. W 1992 r. po raz pierwszy pojawili się zagraniczni wykonawcy.

Posłuchaj gwiazd Rawy w stacji RMF Support.

Sprawdź również RMF Blues.

Czytaj także:

Przed Rawą: Kulisy wyboru gwiazd

Nietypowe urodziny Shakin' Dudi

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: festiwal | rany | RMF | urodziny | rana | blues | Rawa Blues

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje