Nadmorski romans i konfrontacja z mężem. Prawdziwa historia Jolki z przeboju Budki Suflera

Ta piosenka to jeden z największych przebojów Budki Suflera. Kultowe słowa "Jolka, Jolka, pamiętasz lato ze snu" zna każdy Polak, jednak niewielu wie, kto zainspirował twórców do stworzenia tego numeru. Okazuje się, że tytułowa Jolka istniała naprawdę i nawet wyraziła zgodę na opisanie swojej niebanalnej historii. Kto był więc fundamentem tego słynnego przeboju i jaka przygoda kryje się za jego tekstem?

Felicjan Andrzejczak, były wokalista Budki Suflera
Felicjan Andrzejczak, były wokalista Budki SufleraTadeusz Wypych/REPORTEREast News

Utwór "Jolka, Jolka, pamiętasz" to po dziś dzień jedna z najpopularniejszych piosenek Budki Suflera. I chociaż dla wielu fanów zespołu głosem grupy na zawsze pozostanie Krzysztof Cugowski, to hit ten został wyśpiewany nie przez niego, a przez Felicjana Andrzejczaka. Po raz pierwszy pojawił się bowiem na kompilacyjnym albumie "1974-1984", a chwilę przed jego premierą to Andrzejczak został wokalistą formacji.

Historia powstawania jednego z największych przebojów Budki Suflera sięga 1982 r. Wówczas Romuald Lipko stworzył poruszającą kompozycję na keyboardzie, będąc tuż przed koncertem, w bytomskim domu kultury. Gitarowe riffy zostały dograne nieco później, a kompozycja w pełni uformowała się i została zarejestrowana w studiu Giełda w Poznaniu.

Kim była Jolka z piosenki Budki Suflera? Historia tej piosenki jest fascynująca

Tekst "Jolka, Jolka, pamiętasz" jest jednym z najbardziej kultowych w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Został napisany przez Marka Dutkiewicza, którego zainspirowała prawdziwa sytuacja z jego życia. W 1982 r. nad morzem poznał on bowiem pewną Jolkę, która przyjechała w tamto miejsce na wczasy z synem. Jej mąż pracował za granicą - zbierał pieniądze na samochód, dorabiając sobie w Anglii - dzięki czemu pomiędzy Jolką a Markiem Dutkiewiczem miał okazję wywiązać się romans.

Autor tekstu kultowej piosenki spotykał się z tytułową Jolką nocami w Dębkach, a kiedy ich nadmorska przygoda dobiegła końca, postanowił zaryzykować i napisać piosenkę. Zanim jednak opisał pamiętne przeżycia, zapytał Jolkę o zgodę. Kobieta nie wyraziła sprzeciwu i w taki sposób cała Polska dowiedziała się o jej romansie z autorem utworu.

Mąż tytułowej Jolki dowiedział się prawdy

Po kilku latach doszło nawet do konfrontacji pomiędzy mężem Jolki a Dutkiewiczem. Małżeństwo rozpadło się, gdy mężczyzna dowiedział się o romansie. Był wściekły i postanowił wziąć sprawy w swoje ręce.

"Widziałem się, owszem, z jej małżonkiem, kiedy już wrócił z tej Anglii. Pracował tam na budowie, dzięki czemu dobrze rozwinął się fizycznie, zaciskały mu się pięści, ale kultura i ogłada jednak wzięły górę. Ale nasza historia była epizodem, Jolka miała też inne sytuacje bardziej znaczące. Kiedy on wrócił, nasza relacja dawno przestała być aktualna. Została pieśń..." - wspomniał autor w książce "Piosenka musi posiadać tekst".

Inspiracją do napisania przeboju był także... Rod Stewart

Romuald Lipko wielokrotnie zabierał głos w sprawie powstania piosenki "Jolka, Jolka, pamiętasz". Tworząc melodię nie przypuszczał, że stanie się ona legendarnym przebojem zespołu. Okazuje się, że zaczerpnął inspirację od Roda Stewarta i próbował napisać coś, co będzie polskim odpowiednikiem jego hitu "Sailing". "W pewnym sensie się udało. Ta piosenka musiała mieć takie tempo" - wyznał po latach Lipko.

Tekst nie wydawał się ambitny. Potrzeba było czasu, aby zrozumieć tę historię

"Jolka, Jolka, pamiętasz" pierwszy raz wybrzmiała na żywo w październiku 1982 r., na koncercie w Warszawie. Już kilka dni później utwór trafił do rozgłośni radiowych - puścił go Piotr Kaczkowski, nie zdradzając przy tym tytułu ani wykonawcy. Początkowo dla wielu osób piosenka wydawała się żartem, a tekst był niezbyt głęboki. Sam Jurek Owsiak wspominał, że nie zrozumiał jej po pierwszym przesłuchaniu. "Ale kiedy 'Jolkę' zaśpiewał Felicjan Andrzejczak z Budką i półmilionową publicznością na Woodstocku, nagle mnie olśniło" - wyjaśnił Owsiak w jednym z wywiadów.

Kiedy większość Polaków, podobnie jak Jurek Owsiak, poznała się na talencie muzyków Budki Suflera i pokochała piosenkę "Jolka, Jolka, pamiętasz", zajęła ona pierwsze miejsce na radiowej liście przebojów Programu Trzeciego i utrzymała się tam przez kilka tygodni. Znalazła się także na ósmym miejscu polskich przebojów wszech czasów. Po dziś dzień kompozycja uznawana jest za legendarną.

Cała prawda o konflikcie w „The Voice of Poland”TVP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas