Klan: Polska legenda rocka powraca na scenę
Odświeżony Klan pod wodzą Marka Ałaszewskiego znowu koncertuje i pracuje nad nowym albumem. Jeszcze w lipcu trzy koncerty zespołu, na jesień - płyta z niecodziennymi i zapomnianymi archiwaliami, a później - zupełnie nowy i świeży materiał zatytułowany "Laufer".
Dzisiejsze wcielenie Klanu to potężna, rockowa energia. Brzmienie zespołu zostało oparte na brzmieniu gitar, ich ciekawych dialogach i zaskakujących unisonach. Na koncertach Klan prezentuje zarówno swoje wielkie przeboje ("Z brzytwą na poziomki", "Automaty"), fragmenty legendarnego "Mrowiska", jak i zupełnie nowe kompozycje. Jeszcze w lipcu będzie ich można posłuchać trzykrotnie - 24. w Suścu (plener), 29. w Zakopanem (Teatr Witkacego) i 30. w Szczawnicy (Muzyczna Owczarnia).
Jesienią nakładem GAD Records ukaże się CD z niepublikowanymi dotąd nagraniami zespołu, pochodzącymi z lat 70. Choć cały projekt jest owiany na razie mgiełką tajemnicy, wiadomo, że na płycie będzie można posłuchać klasycznego składu zespołu - tego samego, który nagrał "Mrowisko". Szczegóły dotyczące tego wydawnictwa będą znane jeszcze latem.
Równie mało można powiedzieć o powstającym powoli albumie "Laufer", na którym Klan wraca do swoich rockowych korzeni. Całość otworzy długa, rozbudowana kompozycja "Wędrowiec" - będzie jej można posłuchać także na najbliższych koncertach zespołu.
Lider Klanu Marek Ałaszewski (rocznik 1942) w latach 60. występował w warszawskich grupach big-beatowych (Pesymiści, Bardowie), a w 1969 r. założył Klan - jeden z pierwszych polskich rockowych zespołów z prawdziwego zdarzenia. Intrygowali ciekawymi formami swoich utworów i zarzekali się, że nigdy nie napiszą piosenki o miłości. W 1970 r. powstało "Mrowisko", spektakl baletowy i - w wersji płytowej - jedna z pierwszych rozbudowanych form polskiego rocka.
Od rozpadu pierwszego składu Klanu w 1971 r. Marek Ałaszewski zajął się sztukami plastycznymi i do dziś jako malarz odnosi wiele sukcesów. Co jakiś czas jednak powracał do muzyki, reaktywując Klan na pojedyncze koncerty, komponując dla innych czy organizując niecodzienne muzyczne happeningi. Na początku lat 90. nagrał z zespołem drugi album, "Po co mi ten raj", wyprzedzający o kilka lat modę na muzykę akustyczną. Śpiewa w chórze Vox Cordis, wiosną nagrał z lubelskim zespołem Tipsy Train singel z dwoma utworami ze swojego repertuaru.
Obecnie Klan tworzą: Marek Ałaszewski, jego syn, również Marek (śpiew, gitara basowa), Jacek Kępka (śpiew, gitara), Paweł Jedliński (śpiew, perkusja) oraz Piotr Gąssowski (gitara).
Zobacz wideo przygotowane do "Automatów" Klanu: