Ich jedyny przebój narodził się z nieszczęśliwego wypadku. Dziś znają go wszyscy

Róże Europy zaliczają się do tego grona muzycznych projektów, które zapadły w pamięć dzięki jednemu, jedynemu przebojowi. Lepsze to niż nic. Zwłaszcza jeśli tym przebojem jest tak piękna kompozycja jak "Jedwab". Gdyby nie nieszczęśliwy wypadek w studiu, być może nie poznalibyśmy go nigdy.

Róże Europy
Róże EuropyJordan KrzemińskiAKPA

Zespół Róże Europy rozpoczął działalność w 1983 roku w Warszawie. Początkowo muzycy spotykali się na próby w domu rodziców jednego z członków zespołu, później zaczęli regularnie ćwiczyć w popularnym wówczas klubie przy Polu Mokotowskim. Miejsce to było dobrze znane w środowisku muzycznym, ponieważ swoje próby odbywała tam także Martyna Jakubowicz, a bywali tam również muzycy tacy jak Andrzej Nowak z TSA czy Piotr Szkudelski z Perfectu.

Róże Europy debiutowali w Jarocinie, a gdy w 1988 roku ukazał się ich debiut "Stańcie przed lustrami", w skład zespołu wchodzili, piszący teksty Piotr Klatt, Adam Swędera (perkusja), Michał Grymuza (gitara), Artur Orzech (gitara), Ryszard Wojciul (saksofon, klarnet, instrumenty klawiszowe), Grzegorz K. Witkowski (gitara basowa) i Robert Szambelan (programowanie perkusji).


"Jedwab" - największy przebój Róż Europy

Popularność Róże Europy zawdzięczają tylko jednemu utworowi  - piosence "Jedwab". Stał się on wielkim hitem i dał Różom upragnione pięć minut sławy na polskiej scenie.

Długość utworu, ponad 6 minut, oraz liczba słów w tekście nie przeszkodziły w zdobyciu uznania. Wręcz przeciwnie - piosenka zyskała ogromną popularność i na stałe wpisała się w repertuar koncertowy zespołu.

Historia powstania"Jedwabiu" jest związana z nagrywaniem materiału na czwarty album grupy. Podczas prac doszło do przypadkowego skasowania kilku nagranych już utworów. Na szczęście Piotr Klatt miał w zapasie kilka innych kompozycji, wśród których znalazł się właśnie "Jedwab". Nagranie odbyło się pod czujnym okiem Andrzeja Puczyńskiego, a zmysłowy głos Edyty Bartosiewicz dodał piosence jakże potrzebnego jej uroku.

Tekst "Jedwabiu" składa się z aż 320 słów. Cała kompozycja trwa sześć minut, co jest nietypowe jak na rockowy kawałek. Jednak to właśnie rozbudowane teksty i przekaz stanowią jeden z wyróżników Róż Europy. Historia opowiedziana w utworze "Jedwab" oparta jest na prawdziwych wydarzeniach — jest to opowieść o krótkim romansie mężczyzny z młodszą o dziewięć lat kobietą o imieniu Małgorzata.

Kuba Szyperski czy Edyta Górniak? Niezwykła metamorfoza w "TTBZ"INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas