David Garrett: Rock plus klasyka
Nowy album skrzypka Davida Garretta "Rock Symphonies" to połączenie muzyki klasycznej i rockowej. Do tej pory muzyk prowadził karierę dwutorowo - grając zarówno w zespołach rockowych, jak i występując z orkiestrami symfonicznymi Tym razem, po raz pierwszy w swojej karierze, w naturalny sposób łączy ze sobą oba gatunki.
David Garrett urodził się jako David Bongartz 4 września 1980 roku w Aachen, w Niemczech. Jego matka (prima ballerina) jest Amerykanką, ojciec (prawnik i sędzia) Niemcem. David Garrett zaczął grać na skrzypcach w wieku czterech lat. Mając trzynaście podpisał kontrakt z czołową wytwórnią klasyczną Deutsche Grammophon (jako najmłodszy solista w historii). Studiował w Royal College Of Music w Londynie, której nie ukończył. Bez porozumienia z rodzicami przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie rozpoczął naukę w słynnej Julliard School Of Music, studiując pod kierownictwem słynnego skrzypka Icchaka Perlmana. By zdobyć pieniądze na utrzymanie zatrudnił się jako pomocnik kelnera oraz model, pojawiając się na łamach magazynu "Vouge" i na wybiegach The Fashion Week (m.in. prezentując kolekcję Armaniego).
Skrzypek błyskawicznie robił karierę - jako nastolatek zagrał na osobiste zaproszenie prezydenta Niemiec Richarda von Weizsäckera, wystąpił na Expo 2000 w Hanowerze, a także podczas BBC Proms.
Sprzedał ponad milion płyt na całym świecie. Doszedł do szczytu list przebojów w Azji, Europie i USA, zdobywając Złote i Platynowe Płyty. W 2009 roku został uznany za najlepiej sprzedającego się debiutanta w USA w dziedzinie muzyki klasycznej.
Jego popularność wciąż rośnie, wróżąc jeszcze wspanialszą karierę. W Niemczech wystąpił na imprezie poprzedzającej finał piłkarskich Mistrzostw Świata, na której wcześniej występowali Trzej Tenorzy (Pavarotti, Domingo, Carrerras), a w USA zaprezentował "Rock Symphonies" w programie "Good Morning America".
Skrzypek spędził większość roku 2009 na koncertach na całym świecie, jednego wieczoru grając w klubach ze swoim rockowym zespołem, następnego - z towarzyszeniem orkiestry w sali filharmonicznej. To nieczęsty przykład równoległego prowadzenia podwójnej kariery, jeszcze rzadziej zdarza się odnoszenie sukcesów w obu dziedzinach.
"Zawsze podobało mi się, gdy rockowy zespół włączał do swojego brzmienia dźwięki orkiestry symfonicznej, to zawsze podnosiło taką muzykę na inny, wyższy poziom" - wyjaśnia - "Każdy muzyk uwielbia mieć za sobą pełne brzmienie orkiestry - to wspaniałe doświadczenie" - tłumaczy Garrett.
Wydany w 2009 roku album "David Garrett" przyniósł skrzypkowi olbrzymią popularność. "Lot trzmiela" w jego wykonaniu, niezwykłym pod względem precyzji i techniki, został zapisane w 2010 roku w Księdze Rekordów Guinnessa, jako najszybsze wykonanie tej kompozycji (trwa jedynie 66 sekund). Album "David Garrett" zadebiutował na 1 miejscu listy Billboard's Classical Crossover, utrzymując pozycję przez dziewięć tygodni i pozostając w Top 10 przez kolejne 40 tygodni.
Na ostatniej płycie "Rock Symphonies" David Garrett umieścił nowe interpretacje swoich ulubionych rockowych przebojów (takich zespołów jak U2, Nirvana, Metallica i Aerosmith) połączone z klasycznymi kompozycjami Vivaldiego i Beethovena. Na "Rock Symphonies" akompaniuje mu jego własny zespół oraz Praska Orkiestra Filharmoniczna.
Główne sesje nagraniowe "Rock Symphonies" odbyły się w słynnych nowojorskich studiach Electric Ladyland, zaś partie orkiestry nagrano w Pradze. Na albumie znalazły się m.in.: "Vivaldi Vs. Vertigo" (połączenie kompozycji Antonio Vivaldiego z "Vertigo" U2), klasyk Nirvany "Smells Like Teen Spirit", nieśmiertelny "Kashmir" Led Zeppelin oraz "Walk This Way" Aerosmith, w którym gościnnie pojawia się gitarzystka z Australii, Orianthi, znana z filmu "This Is It" Michaela Jacksona. Orianthi pojawiła się na scenie obok Garretta w trakcie specjalnego koncertu "Rock Symphonies" transmitowanego z Niemiec na cały świat.
Zobacz teledysk do utworu "The 5th" z płyty "Rock Symphonies":