Bojownik o pokój w Krakowie

Dokładnie za tydzień, w przyszły piątek (16 stycznia) w Krakowie wystąpi Aviv Geffen, jedna z największych gwiazd w Izraelu. Muzyk będzie promował swój pierwszy w pełni anglojęzyczny album, który przygotowuje z słynnym producentem Trevorem Hornem.

Aviv Geffen
Aviv GeffenKevin Westenberg

Nowy album Aviva wyprodukował legendarny producent, zdobywca Grammy Trevor Horn, którego znamy ze współpracy z tak wielkimi gwiazdami, jak Grace Jones, Seal, Tina Turner, Paul McCartney, Simple Minds, Mike Oldfield, Marc Almond czy Cher.

Horn i Geffen współtworzą nowe, nieco ostrzejsze w porównaniu do poprzednich nagrań brzmienie, a w przygotowaniach do osiągnięcia światowego sukcesu pomógł im pianista Davida Bowiego, Mike Garson. Warto zaznaczyć, że twórczość izraelskiego artysty spotkała się z uznaniem ze strony wspomnianego Bowiego, jak również Lou Reeda.

Gościem specjalnym koncertu będzie Steven Wilson, przyjaciel Aviva, doskonale znany w Polsce z grup Porcupine Tree i No-Man. Wspólne panowie tworzą duet Blackfield, który kilkakrotnie występował w naszym kraju.

Ojcem Aviva jest znany izraelski poeta Yonatan Geffen, a wujkiem ze strony matki był zmarły w 1981 r. minister obrony i bohater narodowy Mosze Dajan.

Aviv związany jest z pokojowym i lewicowym ruchem w Izraelu. Hymnem młodego pokolenia stał się utwór "Cloudy Now" z 1993 r. (nagrany także na debiutancki album Blackfield). Nagrania nie można było prezentować w izraelskim radiu ze względu na buntowniczą treść i słowo na "F", lecz mimo to kompozycja trafiła na szczyty list przebojów.

Geffen znany jest również ze swojej działalności na rzecz pokoju na Bliskim Wschodzie. Wielokrotnie brał udział w demonstracjach, wiecach. 4 listopada 1995 Geffen roku wystąpił przed uczestnikami demonstracji pokojowej w Tel Awiwie (zaśpiewał utwór "Cry For You"). Kilka godzin później zginął w zamachu ówczesny premier Icchak Rabin.

Tragedia nie zniechęciła Geffena, który do dziś nagrywa pełne przebojów płyty i gra koncerty dla wielotysięcznych widowni. Nie zaprzestaje także działań politycznych. Utworem "Everybody's Child" nakłania rząd Izraela do przyspieszenia działań mających na celu uwolnienie Gilada Shalita, żołnierza porwanego w czerwcu 2006 roku i przetrzymywanego przez Hamas w Strefie Gazy. Cały zysk z tego utworu artysta przekazuje na kampanię na rzecz uwolnienia Shalita.

Zobacz teledyski Blackfield na stronach INTERIA.PL.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas