Reklama

​Recenzja Kali Uchis "Isolation": Neo soul bez kolumbijskiej kokainy

Najsłynniejsza Kolumbijka naszych czasów ma problem. Duży, ale... to z korzyścią dla nas wszystkich.

"Isolation" to album pełen kontrastów

Przebić muzyczny poziom Shakiry raczej nie trudno, ale kto by się nią przejmował w czasach, kiedy pojawiają się takie płyty jak "Isolation" Kali Uchis? Nikt. Oj, czekaliśmy na ten album, czekaliśmy. Długo, ale warto było, bo bardzo rzadko zdarza się, żeby oczekiwania zostały wynagrodzone w takim stopniu.

Reklama

"Isolation" to album pełen kontrastów. Z jednej strony jest krwisty i rasowy, z drugiej skrywający sporo intymności. Jest również bardzo bliski klasycznym dokonaniom R&B sprzed dekady, takich pań, jak Amerie i Aaliyah, a momentami nawet je przebija, mimo że bez takich hitów. Jest to płyta niemalże kompletna, której jedyną wadą może być... długość. Chce się więcej, bo tak to płynie.

Posłuchaj utworu "Miami" w serwisie Teksciory.pl!

Dzień spędzony pod palmami ("Miami") ze świadomością, że za kilka godzin będziemy bawić się na cudownej imprezie na plaży (tak, tak - "Dead to Me") z doskonałym DJ-em za konsoletą, który wie, kiedy zmienić numer. Nawet hiszpańskojęzyczna piosenka "Nuestro Planeta", początkowo niezbyt pasująca do całości, wydaje się być chwilowym złapaniem oddechu, a z perspektywy czasu nabiera rumieńców i pozwala zrozumieć fenomen artystki.

Posłuchaj utworu "Dead to Me" w serwisie Teksciory.pl!

Na razie jestem daleki od nazywania Kali Uchis nową gwiazdą popu, ale jej subtelność, wyczucie i przede wszystkim dobry muzyczny gust imponują. Nieczęsto zdarza się, żeby już przy pierwszym utworze poczuć to "coś". Kali Uchis wraz z Om'Masem Keithem i Thundercatem przenoszą nas do innego świata, serwując przy tym najlepsze otwarcie płyty ('Body Language") od wielu, wielu miesięcy. A dalej? Jest jeszcze lepiej!

Posłuchaj utworu "Body Language" w serwisie Teksciory.pl!

"Flight 22" to leniwie płynący najlepszy lounge, który najlepiej smakuje, kiedy konsumujemy go z drinkami z parasolką. Gwiazdorsko obsadzony "After the Storm", gdzie gospodynię wspomagają Tyler, the Creator i "odkopany" Bootsy Collins, wybitnie przypomina klasykę, podobnie jak sympatyczne "Feel Like a Fool" czy "Just a Stranger", które spokojnie mogłoby być jednym z highlightów ostatniego albumu Thundercata. To jedne z najjaśniejszych punktów programu, a gdzieś za rogiem czai się przecież "In My Dreams" (Albarn wcale nie przeszkadza!) ze swoją krautrockową strukturą.

Sprawdź tekst utworu "After The Storm" w serwisie Teksciory.pl!

Czasami można odnieść wrażenie, że "Isolation" cierpi na nadmiar produkcji, ale... czy to poważny zarzut wobec pozostałych, lżejszych piosenek? Nie. Takie rzeczy były ostatnio tylko u Westa, zanim odleciał na dobre i potrafił przemycać tonę pozytywnego feelingu, oraz u... duetu OutKast. Ci przecież tylko w sobie znany sposób oddawali hołd swoim herosom, a mogliby to również zrobić na beacie z "Your Teeth In My Neck". Taka to płyta!

Kali Uchis "Isolation", Universal Music Polska

8/10

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Kali Uchis

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje