Tysiąclecie Korony Chrobrego. Wzruszający przekaz Dody i blokady aktywistów
Warszawa stała się w miniony weekend sercem obchodów tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego. W programie znalazły się zarówno wydarzenia historyczne, jak i nowoczesne widowiska. Zwieńczeniem dnia był wielki koncert z udziałem gwiazd polskiej sceny muzycznej oraz rekordowy pokaz dronów nad Wisłą.

Warszawa, choć nie była świadkiem koronacji Chrobrego, na jeden dzień stała się symbolicznym miejscem uczczenia tej przełomowej rocznicy. Na Wybrzeżu Kościuszkowskim oraz skwerze Tadeusza Kahla powstała specjalna strefa historyczno-edukacyjna, gdzie tysiące odwiedzających mogły zanurzyć się w opowieść o polskich dziejach. Największym zainteresowaniem, cieszył się wieczorny koncert, który zwołał plejadę polskich gwiazd.
W ciągu dnia jedną z głównych atrakcji była monumentalna instalacja 28 głów królów Polski, inspirowana słynnym "Pocztem królów i książąt polskich" Jana Matejki. Zwiedzający mieli okazję przenieść się nie tylko w czasy średniowiecza, ale także zobaczyć nowoczesne wyposażenie polskiej armii - w tym czołgi M1A1 Abrams, Leopard 2PL i K2 GF.
Szczególnym zainteresowaniem, zwłaszcza najmłodszych, cieszyła się sekcja pokazująca przyszłość - z prezentacjami nowoczesnych technologii i wizjami Polski za kolejne 1000 lat.
Parada przez most i protest aktywistów klimatycznych
Centralnym punktem obchodów była parada historyczna, prowadzona przez kompanię reprezentacyjną Wojska Polskiego i orkiestrę wojskową. Uczestnicy przemaszerowali mostem Świętokrzyskim w stronę błoni Stadionu Narodowego, prezentując symbole i postaci związane z tysiącletnią historią państwa polskiego.
Wydarzenie próbowała zakłócić grupa aktywistów klimatycznych. Protestujący, blokując przemarsz, domagali się zdecydowanych działań rządu na rzecz walki ze zmianami klimatu. "Jeżeli nie zaczniemy teraz przeciwdziałać postępującej katastrofie klimatycznej, to parady 1050-lecia już nie będzie" - napisali na platformie X, publikując nagranie z próby blokady.
Mimo incydentu uroczystości przebiegały bez większych zakłóceń.
Widowiskowe atrakcje na wodzie i w powietrzu
Obchody miały też nowoczesny wymiar - Wisłą przepłynął specjalnie przygotowany statek z warszawską Syrenką, a na ekranach wodnych wyświetlano hologramowe projekcje ukazujące kluczowe momenty z historii Polski. Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się także widowisko zatytułowane "Żywe Drzwi Gnieźnieńskie" - artystyczna inscenizacja w wykonaniu 80 aktorów oraz zespołu Art Color Ballet.
Wieczorem odbył się transmitowany przez TVP koncert "Tysiąclecie Korony Polskiej", który zgromadził na błoniach Stadionu Narodowego dziesiątki tysięcy ludzi.
Doda w roli gwiazdy wieczoru: patriotyczne przesłanie dla młodych
Koncert prowadzili Gabi Drzewiecka i Cezary Łukaszewicz, a na scenie wystąpili m.in. Kayah, Smolasty, Halina Mlynkova oraz Organek, wykonując znane polskie utwory w nowych, orkiestrowych aranżacjach przygotowanych przez Michała Grotta.
Jedną z największych gwiazd wieczoru była Doda, która zaśpiewała przejmującą wersję "Jaskółki uwięzionej". Jej wejście rozpoczęło się spektakularnym zawieszeniem nad sceną, co wywołało entuzjastyczną reakcję widowni. Po występie wokalistka zwróciła się do młodszej publiczności z ważnym przesłaniem: podkreśliła, jak istotne jest pielęgnowanie dumy narodowej i budowanie jedności w społeczeństwie. "Życzę wszystkim, zwłaszcza młodym, by na nowo poczuli patriotyzm w swoich sercach, by byli dumni z tego, że są Polakami. Silne państwo to silna wspólnota "- mówiła artystka, wywołując owację.
W wydarzeniach wzięli udział przedstawiciele władz, którzy podkreślali wyjątkowy charakter obchodów i ich spontaniczną atmosferę.
Obchody trwają: teraz czas na Gniezno
Minister klimatu Paulina Hennig-Kloska oraz minister rolnictwa Czesław Siekierski przypomnieli, że na jubileuszowe uroczystości zaprasza także Gniezno. To właśnie tam, w Wielkanoc 1025 roku, w archikatedrze gnieźnieńskiej Bolesław Chrobry został ukoronowany na pierwszego króla Polski. Jego koronacja była kamieniem milowym w budowie polskiej państwowości, choć sam Chrobry, jak przypominają historycy, nie był postacią wolną od kontrowersji - jego życie osobiste wzbudzało emocje już w średniowiecznych kronikach.
Przyszłe obchody pod Gnieznem mają jeszcze mocniej nawiązać do średniowiecznego dziedzictwa, łącząc tradycyjne elementy z nowoczesnymi formami narracji historycznej.
Czy obchody były udane? Uczestnicy są podzieleni
Po zakończeniu obchodów Tysiąclecia, w Internecie zawrzało od opinii uczestników. Pojawiło się dużo pozytywnych głosów oceniających wydarzenie, jednak negatywne uderzają ze zdwojoną siłą. Głównie z krytyką musiała mierzyć się Doda, ponieważ wybór jej kreacji nie spodobał się części odbiorców. "Rozumiem, że artysta się wyróżnia strojem...Ale oni ??Co to jest ?!" piszą wzburzeni internauci.