Święto muzyki i obrazu

15 polskich i 6 zagranicznych wykonawców, wizualizacje na gmachach, kamienicach i ekranach oraz 2 sceny koncertowe - tak zapowiada się 1. Cracow Screen Festival, który odbędzie się w Krakowie w dniach 2-4 maja.

Neneh Cherry
Neneh Cherryarch. AFP

Cracow Screen Festival zapowiadany jest jako święto muzyki i obrazu. Do udziału w nim zaproszono najważniejszych i najciekawszych twórców współczesnej sztuki video oraz wykonawców, których dokonania trwale wpisują się w najciekawsze trendy współczesnej muzyki.

Specjalną oprawę wizualną Festiwalu zapewni Floria Sigismondi - jedna z najsłynniejszych artystek video na świecie. Pochodząca z Włoch reżyser i fotograf jest autorką wielu słynnych teledysków Bjork, White Stripes, Marilyn Mansona, Davida Bowie, The Cure, Muse, Interpol i in.

Pierwszym ujawnionym wykonawcą z zagranicy jest międzynarodowa formacja, działająca w Sztokholmie, cirKus with Neneh Cherry & Burt Ford.

Historia cirKus zaczęła się od spotkania Burta Forda (wokal) z Karmilem (gitara klasyczna, adaptery, bity), tworzącym w swoim domowym studio w londyńskim Camden Town. Wkrótce do składu dołączyły dwie wokalistki - młodziutka Lolita Moon, świetnie uzupełniająca się wokalnie z Fordem, oraz Neneh Cherry, która swoją przygodę z trip hopem zaczęła w 1991 r., aranżując muzykę na przełomowym dla tego gatunku albumie - "Blue Lines" Massive Attack.

Grający muzykę z pogranicza trip hopu cirKus zdobył błyskawiczną popularność, koncertując na całym świecie, m.in. z Air, Abd Al Malik, Cat Power, Spank Rock i Hot Chip. Ich pierwszy album, wydany we Francji w 2006 r., ukazał się w dwóch wersjach: "Laylow" (13 utworów zarejestrowanych w pierwotnej wersji) i "Laylower" (te same 13 utworów nagranych i wyprodukowanych od nowa, po roku doświadczeń i występów).

Drugi album formacji - "Medicine" - został zarejestrowany latem 2007 r. w Barcelonie; obecnie zespół pracuje nad jego ostatecznym kształtem we własnym studiu w Sztokholmie.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas