Są jedną z największych gwiazd K-popu w Korei. Poza ojczyzną mało kto o nich słyszał
Oprac.: Bartosz Stoczkowski
K-popowy zespół Seventeen należy do absolutnej czołówki muzyki pop w Korei. 23 listopada 2024 roku, podczas gali MAMA Awards w Osace, grupa zdobyła prestiżową nagrodę Artysta Roku oraz Album Roku, a także trzy dodatkowe wyróżnienia. Mimo tych sukcesów na rodzimej i japońskiej scenie muzycznej grupa boryka się z problemem "szklanego sufitu" w dotarciu do publiczności spoza azjatyckiego kręgu kulturowego.
Seventeen zadebiutowali w 2015 roku pod skrzydłami średniej wielkości agencji Pledis Entertainment. Sława i rozpoznawalność w Korei przyszły nad wyraz szybko, w dużej mierze dzięki oddanej grupie fanów, zwanych Carat.
Ich 11. minialbum, "Seventeenth Heaven", wydany w październiku 2022 roku, ustanowił rekord, sprzedając się w 5,09 miliona egzemplarzy w pierwszym tygodniu. W 2024 roku kolejne albumy "Spill the Feels" i "Best Album", osiągnęły sprzedaż około 3 milionów egzemplarzy każdy.
Trasy koncertowe Seventeen przyciągały tłumy, a grali w bardzo znanych miejscach, takich jak Stadion Pucharu Świata w Seulu, Tokyo Dome czy Kyocera Dome. W Stanach Zjednoczonych Seventeen zagrali 10 koncertów.
Krytyk muzyczny Park Hee-ah określił grupę jako "podręcznikowy przykład doskonałości K-popu". Każdy z członków wnosi coś własnego do zespołu, jest rozpoznawany na swój sposób, a jako całość potrafią utrzymać bliską więź z fanami z Caratu.
Gwiazdy K-popu potrzebują idealnego przeboju, by usłyszał o nich świat
Seventeen odnosi ogromne sukcesy w Korei Południowej i Japonii, ale ich popularność na rynkach takich jak USA czy Europa jest jednak mniejsza niż Stray Kids czy Ateez. Wciąż nie udało im się zdobyć pierwszego miejsca na liście Billboard 200 ani nie pojawili się na prestiżowej liście Hot 100.
Eksperci wskazują, że Seventeen potrzebują przeboju, który trafi do szerszej publiczności, spoza ich oddanej bazy fanów.
Przyszłość Seventeen komplikuje kwestia obowiązkowej służby wojskowej, która czeka większość członków grupy. Jeonghan rozpoczął służbę we wrześniu 2024 roku, a pozostali członkowie, z wyjątkiem zwolnionego z obowiązku S.Coupsa, muszą wkrótce do niej przystąpić.