Jak naprawdę nazywał się Czesław Niemen? Niewielu wie, dlaczego przyjął inne nazwisko
Oprac.: Weronika Figiel
Czesław Niemen był niekwestionowaną legendą polskiej estrady. Mówi się, że za sukces wokalisty w dużej mierze odpowiadał jego menedżer, Franciszek Walicki. To dzięki niemu Niemen zwrócił się w swojej twórczości ku mocniejszym dźwiękom, a także... przyjął pseudonim artystyczny. Jak brzmiało prawdziwe nazwisko piosenkarza?
Czesław Niemen uznawany jest za jednego z najwybitniejszych twórców muzyki w historii polskiej estrady. Pierwsze kroki na ogólnokrajowej scenie zaczął stawiać wraz z początkiem lat 60. Poznał wówczas Franciszka Walickiego, z którym rozpoczął współpracę. Dziennikarz muzyczny i menedżer zaczął promować wokalistę i organizować jego występy. Jednocześnie z trudem przekonał Niemena, aby ten, zamiast wykonywać piosenki latynoskie i rosyjskie, spróbował swoich sił w przebojach rockowych. To za sprawą Walickiego - "ojca chrzestnego polskiego bigbitu i rocka" - narodził się legendarny Niemen, którego Polacy do dziś kojarzą z hitów takich jak "Płonąca stodoła" czy "Dziwny jest ten świat".
Zobacz również:
Niemen urodził się 16 lutego 1939 r. w Starych Wasiliszkach, pod zupełnie innym nazwiskiem niż to, z którego znają go miłośnicy muzyki. Artysta nazywał się Czesław Juliusz Wydrzycki. Dlaczego zdecydował się na radykalną zmianę i przyjęcie pseudonimu scenicznego?
Latem 1963 r. Czesław Niemen próbował swoich sił podczas I Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Wykonał wówczas utwór "Pod Papugami", który komisja zdecydowała się wyróżnić. To właśnie w tamtym okresie artysta zaczął posługiwać się pseudonimem scenicznym. Wszystko za namową żony Franciszka Walickiego. Okazuje się, że kobieta zasugerowała wokaliście zmianę nazwiska ze względu na jego nadchodzący zagraniczny występ.
Dlaczego Czesław Niemen zmienił nazwisko? Miał jeden ważny powód
Kulisy przyjęcia przez Niemena pseudonimu artystycznego opowiedział jakiś czas temu jego menedżer. "Siedział z nami na tej kanapie, którą pan tu widzi. Był rok 1963 i zbliżał się wyjazd Niebiesko-Czarnych do paryskiej Olimpii" - wspomniał Walicki w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".
"Jednym z wokalistów zespołu był Czesław Juliusz Wydrzycki. Wiedzieliśmy, że Francuzi połamią sobie na tym języki. Więc żona zaproponowała, żeby przyjął pseudonim Niemen" - opowiedział menedżer.
W połowie lat 70. legendarny wokalista oficjalnie zmienił nazwisko na Niemen-Wydrzycki, chociaż w branży muzycznej posługiwał się głównie pierwszym członem.
Nowe nazwisko Czesława Niemena kojarzyło się z jego miejscem urodzenia
Nazwisko Niemen zostało wybrane przez wokalistę z jednego powodu - chodziło o miejsce, w którym przyszedł na świat. "Urodził się nad Niemnem, w miejscowości Wasiliszki Stare koło Nowogródka, dziś Białoruś" - wyznał Walicki, tłumacząc znaczenie pseudonimu piosenkarza.