Reklama

Gazebo nie wiedział, że jest tak popularny w Polsce

"Przez bardzo długi czas nie miałem pojęcia, że moja piosenka jest tak popularna w Polsce" - powiedział PAP Life Gazebo, wykonawca przeboju lat 80. "I like Chopin". Włoski wokalista w sylwestrową noc wystąpił w Poznaniu.

"I like Chopin", jeden z najpopularniejszych utworów włoskiego wykonawcy, ukazał się w 1983 roku na debiutanckiej płycie pt. "Gazebo". Piosenka stała się numerem jeden na listach przebojów we Włoszech oraz 15 innych krajach. Doczekała się kilku coverów m.in. po japońsku (jako "Ama oto ha Shopan no shirabe") i chińsku (pt. "Ngor Oi Jeuk Ban").

Reklama

Piosenka była też przebojem polskich dyskotek w latach 80. i jedną z najpopularniejszych w Polsce piosenek gatunku italo disco. Jak przyznał w rozmowie z PAP Life Gazebo, o tym, że piosenka z Chopinem w tytule była w Polsce tak popularna, dowiedział się dopiero po latach.

"W latach 80. kontakty z Polską były z oczywistych, politycznych powodów utrudnione. Nie wiedziałem nawet, że Polacy wiedzą o takiej piosence. Dopiero kiedy pod koniec dekady przyjechałem do Sopotu zorientowałem się, jak znana jest to piosenka. Było to dla mnie bardzo dużym zaskoczeniem" - powiedział.

Jak przyznał, w ciągu ostatnich lat dość często występował w Polsce. Stwierdził, że dużym przeżyciem był dla niego występ w Żelazowej Woli, gdzie urodził się Fryderyk Chopin.

"O to, czy rzeczywiście lubię Chopina, byłem pytany chyba dwa miliony razy. Ale tak w rzeczywistości jest - kocham muzykę tego artysty, wychowywałem się przy muzyce klasycznej. Chopin to nie tylko muzyk, to też symbol epoki romantyzmu. Ciekawa jest też historia jego związku z George Sand" - stwierdził.

Zobacz teledysk "I like Chopin":


Gazebo przypomniał, że piosenka "I like Chopin" nie jest jedyną w jego repertuarze, która została poświęcona wielkiemu Polakowi. Kilka lat temu napisał utwór "The Man At The Window", dedykowany Janowi Pawłowi II.

"Ta piosenka mówi o papieżu Wojtyle w ostatnim okresie jego życia. Mimo że nie jestem bardzo gorliwym katolikiem, miałem wiele współczucia dla niego. Gdy był już bardzo słaby, bardzo chciał przemówić do ludzi. Człowiek w oknie chciał mówić do świata, ale nie był w stanie; był umierający, ale chciał przekazać swoją miłość, swoje myśli. O tym jest moja piosenka" - stwierdził.

"Chopin i Jan Paweł II to dwaj wielcy Polacy, których podziwiam" - dodał artysta.

Posłuchaj piosenki "The Man At The Window":


Prawdziwe nazwisko Gazebo to Paul Mazzolini. W 1982 roku nagrał swój debiutancki singel "Masterpiece", rok później pierwszy album - "Gazebo". Płyta z przebojem "I like Chopin" sprzedała się w blisko 10 mln egzemplarzy. Inne przeboje Włocha to "Lunatic", "Dolce Vita" i "Tears for Galileo".

Zobacz teledysk "Lunatic":

PAP/INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Polsko! | PAP | Gazebo | przebój | Sylwester | nowy rok | Poznań | Nie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje