Filipinki z ilustrowaną biografią
Album książkowy "Filipinki to my!", przedstawiający fenomen pierwszego polskiego girlsbandu, trafił na półki księgarń. Pozycję uzupełniono o płytę CD z niepublikowanymi utworami grupy.
Album "Filipinki to my!" jest pierwszą wydaną w naszym kraju publikacją poświęconą polskiemu zespołowi muzycznemu zrealizowaną z tak wielkim rozmachem - znalazło się w nim ponad 700 zdjęć, około 300 artykułów prasowych, a także reprodukcje afiszy z koncertów polskich i zagranicznych, plakatów, ulotek i programów oraz unikalne dokumenty - listy od fanów zespołu z lat 60., umowy zawierane przez Filipinki z wytwórniami muzycznymi i rozgłośniami radiowymi, scenariusze programów telewizyjnych i dokumentacja wszystkich zagranicznych tournee. Większość materiałów, jakie trafiły do książki pochodzi z prywatnych zbiorów wokalistek, które tworzyły Filipinki.
"Każda zachowała coś w swoim archiwum" - przyznaje w rozmowie z radiową Jedynką autor albumu "Filipinki to my!", Marcin Szczygielski. "Gdy zacząłem pracę nad książką, to przekonałem się, że mam do czynienia z wierzchołkiem góry lodowej. Za tymi dokumentami zjechałem pół Europy!" - opowiada.
Szczygielski, jako syn jednej z Filipinek - Iwony Racz, od dawna przymierzał się do spisania historii grupy. Nie chciał jednak tworzyć typowej biografii zespołu. Pisarz chciał ukazać Filipinki, jako faktyczny fenomen polskiej popkultury, grupę przełomową pod każdym względem.
Szczygielski zwraca uwagę, że Filipinki były m.in. pierwszą grupą muzyczną, która zrobiła błyskotliwą karierę dzięki wsparciu mediów - radia, prasy i telewizji. Uniwersalny repertuar w połączeniu z nieodpartym urokiem śpiewających dziewcząt przełożył się na ich popularność wśród różnych grup wiekowych, nie tylko ich rówieśników. Pierwsze trzy longplaye Filipinek zakupiło ponad milion słuchaczy. Ten bezprecedensowy sukces nie uszedł uwadze redaktorom prestiżowego amerykańskiego magazynu muzycznego "Billboard", który w 1974 roku poświęcił zespołowi miejsce na swych łamach.
Do książki "Filipinki to my!" dołączona została płyta CD, zawierająca 25 niedostępnych dotąd komercyjnie, ani nawet nie emitowanych w radiu nagrań zespołu z lat 1962-70.
Filipinki powstały w 1959 roku przy Technikum Handlowym w Szczecinie z okazji 15-lecia szkoły. Założony został przez Jana Janikowskiego - nauczyciela ekonomii, towaroznawstwa i muzyki. Nazwa zespołu pochodzi od tytułu popularnego pisma dla dziewcząt "Filipinka".
W trakcie trwającej do 1974 roku kariery estradowej Filipinki nagrały ponad 150 piosenek i dały ponad 4000 koncertów w Polsce, Związku Radzieckim, Kanadzie, USA, Anglii, Niemczech, Szwecji, Bułgarii i Czechosłowacji.