Była muzyczną ikoną PRL-u. Pogrzeb Reny Rolskiej

Maja Krawczyk

Maja Krawczyk

Aktualizacja

5 września odbył się pogrzeb Reny Rolskiej, która spoczęła na warszawskich Powązkach. Jedna z muzycznych ikon PRL-u zmarła w wieku 92 lat.

Pogrzeb Reny Rolskiej
Pogrzeb Reny RolskiejPAP/Tomasz GzellPAP

Rena Rolska zmarła 27 sierpnia w wieku 92 lat.

5 września odbył się pogrzeb gwiazdy polskiej estrady, który rozpoczęła msza święta w Kościele Środowisk Twórczych na Placu Teatralnym w Warszawie. Odprawił ją ks. Andrzej Luter, duszpasterz i przyjaciel twórców.

"Choć pani Rena Rolska miał 92 lat to i tak każda śmierć jest przedwczesna. Była wielką damą polskiej piosenki. Miała piękny głos i nienaganną dykcję. Klasa, styl, elegancja, to Rena Rolska. Gdy śpiewała, można było zrozumieć każdą sylabę, każde słowo. Dzięki niej nasza doczesność była piękniejsza i radośniejsza" - mówił podczas kazania.

W trakcie mszy odczytano list w imieniu ministry Kultury Narodowej i Dziedzictwa Narodowego: "Była symbolem swoich czasów, odzwierciedleniem pokory i skromności. Nie potrzebowała blasku flesz, choć zasługiwała na najjaśniejsze światła". W ostatniej drodze zmarłej towarzyszyli, m.in. Maja Komorowska oraz Krzysztof Szuster - prezes Związku Artystów Scen Polskich (ZASP).

Rena Rolska została pochowana w rodzinnym grobie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, miejscu spoczynku wielu wybitnych postaci ze świata polskiej kultury, sztuki i polityki.

Pogrzeb Reny Rolskiej (5.09.2024)

5 września odbył się pogrzeb Reny Rolskiej.

Pogrzeb Reny RolskiejPAP/Tomasz GzellPAP
Pogrzeb Reny RolskiejAdam BurakowskiEast News
Pogrzeb Reny RolskiejAdam BurakowskiEast News
Pogrzeb Reny RolskiejAdam BurakowskiEast News
Pogrzeb Reny RolskiejAdam BurakowskiEast News
Pogrzeb Reny RolskiejPAP/Tomasz GzellPAP
Pogrzeb Reny RolskiejAdam BurakowskiEast News
Pogrzeb Reny RolskiejAdam BurakowskiEast News
Pogrzeb Reny RolskiejAdam BurakowskiEast News

Kim była Rena Rolska?

Rena Rolska (właściwie Regina Rollinger-Jonkajtys) urodziła się 19 stycznia 1932 roku w Warszawie. Była polską piosenkarką i aktorką estradową. W 1955 roku zadebiutowała na koncercie estradowym w warszawskiej Hali Gwardii (obecnie Hala Mirowska). Wystąpiła wówczas jako solistka wraz z Orkiestrą Taneczną Polskiego Radia pod dyrekcją Jana Cajmera.

W 1961 roku za wykonanie utworu "Piosenka prawdę Ci powie" (autorstwa duetu Marek Sart - Kazimierz Kord) otrzymała I nagrodę w konkursie na polską piosenkę. Tę samą kompozycję wykonała także na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Sopot '61, otrzymując wyróżnienie, a podczas I Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu została wyróżniona w kategorii wykonawca.

Ikona PRL-u zdobyła popularność dzięki takim piosenkom jak "Złoty pierścionek", "Gdy w ogrodzie botanicznym zakwitną bzy", "Jak to dziewczyna", "Nie oczekuję dziś nikogo". Swój ostatni występ dała w Sali Kongresowej w Warszawie w 1981 r. Od ponad 40 lat poświęcała się pracy społecznej, dla której porzuciła karierę artystyczną. 

"Po zdecydowanym i ostatecznym pożegnaniu ze sceną w pamiętnym 1981 r. oddała się pracy społecznej, przez lata przewodnicząc Sekcji Estrady ZASP, jednej z najaktywniejszych i najweselszych sekcji Stowarzyszenia, aktualnie członkini Zarządu Sekcji Repartycyjnej Twórców i Artystów Wykonawców Radiowych oraz Audialnych" - czytamy w komunikacie ZASP.

Rena Rolska zdobyła w swojej bogatej karierze wiele nagród i wyróżnień, między innymi na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu i Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie. Artystka współpracowała z Wojciechem Młynarskim oraz Marianem Jonkajtysem.

Za tego drugiego wyszła w 1965 r. i pozostała jego żoną do śmierci aktora i dyrektora Teatru Rampa w 2004 r. Para doczekała się syna - grafika, animatora i reżysera Grzegorza Jonkajtysa, pracującego na stałe w USA.

Mery Spolsky: "Nigdy nie byłam modelką"Łukasz SmardzewskiINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas