Aresztowano piratów

Akcja we Wrocławiu, gdzie zatrzymano trzy osoby, była elementem kampanii przeciwko osobom nielegalnie udostępniającym pliki muzyczne w internecie.

article cover
arch. AFP

8 listopada 2007 roku policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Wojewódzkiej we Wrocławiu, na podstawie zawiadomienia o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożonego przez ZPAV, zatrzymali 3 osoby, które korzystając z łącz internetowych akademickiej sieci informatycznej organizowały infrastrukturę do udostępniania i udostępniały z naruszeniem prawa muzykę, filmy i gry komputerowe. Materiał dowodowy w tej sprawie został przygotowany przez Międzynarodową Federację Przemysłu Fonograficznego (IFPI) oraz ZPAV.

Jak wynika ze zgromadzonego materiału, zatrzymane osoby administrowały serwerem o znacznej pojemności dyskowej i szybkim łączu określanym w świecie warezowym jako "topsite". Na serwerze oferowano do pobrania ponad 11 000 albumów w formacie mp3, w tym promocyjne albumy CD, z czego większość stanowiły nagrania przedpremierowe.

Na podstawie informacji z zawiadomienia i innych materiałów operacyjnych policja zabezpieczyła łącznie 6 jednostek komputerowych z 37 dyskami twardymi o łącznej pojemności 12 TB, włączając wyżej wymieniony serwer.

Akcja we Wrocławiu stanowi element kampanii prowadzonej przez polski przemysł fonograficzny przeciwko osobom udostępniającym znaczne ilości plików muzycznych w internecie i z pewnością przyczyni się do osłabienia dystrybucji materiału przedpremierowego w sieciach p2p. Serwery tego typu są bowiem pierwszym źródłem dystrybucji materiału przedpremierowego, który następnie trafia do sieci p2p.


Od połowy października 2006 roku do końca października 2007 roku ZPAV złożył zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przeciwko 369 internautom. Łącznie udostępnili oni w sieciach p2p ponad milion plików muzycznych.

ZPAV przyłączył się do międzynarodowej kampanii przeciwko nielegalnej wymianie plików muzycznych w sieciach p2p w październiku 2006 roku. Celem akcji prowadzonej przez Międzynarodową Federację Przemysłu Fonograficznego (IFPI) jest ograniczenie nieautoryzowanego rozpowszechniania nagrań dźwiękowych oraz promowanie legalnego korzystania z muzyki w internecie. Od początku trwania kampanii wzięło w niej udział 20 krajów świata.

Równolegle ZPAV kontynuuje działania edukacyjne zarówno wśród dzieci i młodzieży, jak i osób dorosłych. Celem tych działań jest podnoszenie świadomości społecznej i szerzenie wiedzy o zagadnieniach związanych z ochroną własności intelektualnej. W ramach Koalicji Antypirackiej ZPAV przystąpił do drugiego etapu programu edukacyjnego pt. "Bądź oryginalny". Program obejmuje bezpośrednie spotkania z uczniami i nauczycielami w szkołach na terenie całej Polski.

ZPAV we współpracy z Fundacją Ochrony Twórczości Audiowizualnej (FOTA) i Business Software Alliance (BSA) przystąpił również do kolejnego etapu kampanii informacyjnej na rzecz walki z naruszeniami praw własności intelektualnej w sieciach komputerowych. Celem kampanii jest informowanie kadr zarządzających w firmach i władz uczelni o zagrożeniach związanych z rozpowszechnianiem nieautoryzowanych plików muzycznych, filmowych i programów komputerowych przy pomocy służbowych komputerów i łączy internetowych.

Co sądzisz o aresztowaniu trójki udostępniającej nielegalnie pliki muzyczne i filmowe poprzez internet? Czekamy na Wasze opinie i komentarze!

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas