Reklama

2013: Utwory roku na świecie

Przedstawiamy nasz subiektywny wybór 13 najlepszych utworów 2013 roku. Posłuchajcie, bo warto.

Jest takie odwieczne prawo, "sprawdzające się" już od wieków, że kiedyś było lepiej, co błyskotliwie wychwycił Woody Allen w swojej nie tak dawnej paryskiej komedii.

Do dawnych czasów - ach, Pink Floyd, ach, Led Zeppelin - tęsknimy równie intensywnie, co obywatele dawnych czasów do czasów jeszcze wcześniejszych.

Wszystko było kiedyś rzekomo lepsze, z muzyką i jej twórcami na czele. Czy na pewno? - to pytanie numer jeden. I czy warto tak marudzić? - to pytanie numer dwa.

Za cel postawiliśmy sobie znalezienie 13 przykładów polemizujących z tezą o beznadziejnej współczesności lepiej niż najbardziej merytoryczne argumenty.

Reklama

Oto nasz wybór 13 najlepszych utworów 2013 roku. Dyskusję uznajemy za otwartą!

Ramin Djawadi - "Mhysa"

Czym byłaby finałowa scena trzeciego sezonu "Gry o tron" bez przejmującej, pełnej rozmachu muzyki 39-letniego, niemiecko-irańskiego kompozytora? "Mhysa" śmiało może konkurować z najlepszymi dokonaniami w dziedzinie muzyki filmowej. Hans Zimmer i Howard Shore znaleźli nie tyle godnego naśladowcę, co groźnego konkurenta.


Justin Timberlake - "Mirrors"

Justin Timberlake wrócił na białym koniu, wyciągnął rękę do Timbalanda i pokazał siłę, umieszczając na listach przebojów 8-minutowy utwór. Wymyślił sobie Justin, że będzie pisał popowo-soulowe suity i ten szalony pomysł z właściwą sobie gracją wcielił w życie.


The National - "I Need My Girl"

Wyjątkowo w przypadku The National nie wybraliśmy singla - single jako utwory wskazane do promocji co do zasady wywołują największy odzew - ale tęskny, kameralny utwór "I Need My Girl" jest na albumie "Trouble Will Find Me" po prostu najpiękniejszy.


Daft Punk - "Get Lucky"

Wielkie przeboje lata były dwa - "Get Lucky" Daft Punk i "Blurred Lines" Robina Thicke. Oba z Pharrellem Williamsem. Grane w każdym klubie, na każdej szerokości geograficznej, w każdym radiu. Z tych dwóch piosenek zdecydowanie większym uczuciem darzymy galopujący, lekki i świetnie zaśpiewany "Get Lucky".


Arcade Fire - "Reflektor"

Jeżeli uwielbiani przez krytykę Kanadyjczycy odważnie zmieniają stylistykę i jeszcze dostają błogosławieństwo od Davida Bowiego, to z góry można założyć, że to będzie coś. I to coś brzmi jak jeden z utworów roku:


Arctic Monkeys - "Why'd You Only Call Me When You're High?"

Ach, jak chcieliśmy dać genialną petardę "R U Mine"! Ale kalendarz jest nieubłagany. "Małpki" wypuściły ten singel grubo przed początkiem 2013 roku. W związku z tym nasz wybór padł na piosenkę o bardzo długim tytule, co w przypadku Arctic Monkeys jest konsekwentnie kultywowaną tradycją. Ale przecież nie tytuł świadczy o jakości tego numeru, a jego urocza nonszalancja.


The Pretty Reckless - "Going To Hell"

Gdyby ktoś nam kilka lat temu powiedział, że honoru rock and rolla będzie bronić słodka Mała J z serialu "Plotkara" - nie uwierzylibyśmy. A jednak. Mała J przeobraziła się w Małą Courtney, założyła The Pretty Reckless i naprawdę daje czadu.


James Blake - "Retrograde"

Ostatnio utwór 25-letniego Brytyjczyka został wykorzystany w serialu "Masters of Sex", co dowiodło, że minimalistyczna, hipnotyczna muzyka introwertycznego Jamesa Blake'a świetnie sprawdza się w różnych konktestach. Nagroda Mercury Prize jak najbardziej zasłużona.


Lorde - "Royals"

17-letnia Nowozelandka z buciorami weszła z "Royals" na listy przebojów, podeptała kilka machających pupą koleżanek i nawet nie przeprosiła. I jeszcze bezczelnie nagrała super płytę.


Foals - "Late Night"

Piosenka Foals w połączeniu z niesamowitym, odważnym teledyskiem Nabila przykuwa uwagę i wgryza się w świadomość. Naszym zdaniem - klip roku. Co nie byłoby możliwe, gdyby piosenka była przeciętna.

Uwaga, klip tylko dla dorosłych.


Rudimental - "Waiting All Night"

Klubowy hit Rudimental w równym stopniu ciągnięty jest przez bezbłędny wokal Elli Eyre, jak i drum'n'bassową rytmikę, która nadaje tej kompozycji wartkie tempo i niespokojny charakter. Całość zapada w pamięć już po pierwszym przesłuchaniu.


Capital Children's Choir - "Untrust Us"

A kto powiedział, że cover nie może być utworem roku? Dziecięcy chór z Londynu z rozmachem, a przede wszystkim nietuzinkowym pomysłem zabrał się za kompozycję duetu Crystal Castles. Kompozycję, podkreślmy, mocno elektroniczną, mocno alternatywną. Aranżerka i dyrygentka Rachel Santesso, która za tym wszystkim stoi, uzupełniła listę bohaterów dzięki którym wiemy, że w muzyce nie ma granic.


Garbage & Screaming Females - "Because The Night"

Jeśli już przy coverach jesteśmy, to coverem nasze zestawienie zamkniemy. Przebój Patti Smith Group przerabiany był już na tysiące różnych sposobów, a mimo to połączonym siłom grup Garbage i Screaming Females udało się nieźle tę kompozycję podrapać. Jeśli jesteście sceptyczni, to poczekajcie do finałowej solówki Marissy Paternoster.


Utwory roku wybierał: Michał Michalak.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ranking | piosenka | teledyski

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy