"Siedzimy na wieku trumny". Specjalne wznowienie płyty Jana "Kyksa" Skrzeka

29 listopada ukazała się specjalna reedycja płyty "Kyksówka Blues". Album nieżyjącego już Jana "Kyksa" Skrzeka poszerzony został o niepublikowane wcześniej koncertowe nagrania grupy Apogeum.

Leszek Winder (z lewej) i Jan "Kyks" Skrzek podczas koncertu Śląskiej Grupy Bluesowej - Chorzów, 22 sierpnia 2010 r.
Leszek Winder (z lewej) i Jan "Kyks" Skrzek podczas koncertu Śląskiej Grupy Bluesowej - Chorzów, 22 sierpnia 2010 r.Adrian ŚlazokReporter

Jan "Kyks" Skrzek zmarł 29 stycznia 2015 r. w szpitalu w Katowicach-Ligocie w wieku 61 lat. Słynny śląski bluesman trafił tam tydzień wcześniej z udarem mózgu. Muzyka w jego domu znaleźli koledzy z zespołu Śląska Grupa Bluesowa, z którymi wcześniej się umawiał - razem mieli jechać na kolejny koncert. Gdy im nie otwierał, wyłamali drzwi.

Młodszy brat Józefa Skrzeka współpracował także z m.in. jego zespołem SBB (płyta "Memento z banalnym tryptykiem"), Elą Mielczarek, Leszkiem Winderem, Dżemem i Miuoshem.

Po 25 latach od premiery pojawiło się wznowienie płyty "Kyksówka Blues". Oryginalnie zarejestrowane w warszawskim studiu Exodus utwory zostały poddane remasteringowi. Dodatkowo reedycja zawiera dotąd niepublikowane nagrania koncertowe zespołu Apogeum w składzie: Jan Skrzek (wokal, harmonijka ustna, fortepian), Jerzy Kawalec (bas), Michał Giercuszkiewicz (perkusja) i Leszek Winder (gitara), zarejestrowane w grudniu 2001 roku w kultowej chorzowskiej Leśniczówce.

Leszek Winder: Nieść pamięć o zmarłych przyjaciołach

"Gramy ze sobą blisko 45 lat i właściwie siedzimy na wieku trumny. Przeżyliśmy śmierć bliskich nam muzyków, przyjaciół: Jasia 'Kyksa' Skrzeka, Ryśka 'Skiby' Skibińskiego, Ryśka Riedla, Jurka 'Kawy' Kawalca. Będziemy grać dalej, nieść muzyczną pamięć o tych wspaniałych muzykach i klimat bluesa lat 70." - mówi Leszek Winder.

Wspomniani przez niego muzycy to nieżyjące już legendy polskiej sceny bluesowej - Rysiek Skibiński był liderem Kasy Chorych, Rysiek Riedel to niezapomniany wokalista Dżemu. Nie żyją też członkowie sekcji rytmicznej Apogeum i Śląskiej Grupy Bluesowej: Jerzy Kawalec (znany również z grupy Krzak) i Michał Giercuszkiewicz (także m.in. Dżem).

Z pierwszego składu Śląskiej Grupy Bluesowej żyje już tylko Leszek Winder, który był inicjatorem wznowienia płyty "Kyksówka Blues". Obecnie wspierają go: Agnieszka Łapka (wokal), Krzysztof Głuch (fortepian), Michał Kielak (harmonijki), Mirek Rzepa (bas) i Maksymilian Ziobro (perkusja).

To właśnie na najbliższych koncertach tej grupy będzie promowany album "Kyksówka Blues".

Śląska Grupa Bluesowa - szczegółowy plan koncertów:

12.12.2024 – Katowice, MDK Koszutka
14.12.2024 – Nowy Sącz, Atelier
08.01.2025 – Olsztyn, Sowa
09.01.2025 – Gdynia, Blues Club
10.01.2025 – Bytów, Jaś Kowalski
11.01.2025 – Elbląg, Mjazzga
12.01.2025 – Bydgoszcz, Eljazz
13.01.2025 – Toruń, Pamela
24.01.2025 – Gomunice, Bogart
25.01.2025 – Częstochowa, Klimaty
07.02.2025 – Szczawnica Jaworki, Muzyczna Owczarnia
08.02.2025 – Mszana Dolna, Folwark Stara Winiarnia.

"Kyksówka Blues" - szczegóły płyty (tracklista):

1. "Swing Jasia"
2. "Czemu serce me tak bije"
3. "Na poczytnych stronach gazet"
4. "Blues o dwóch garniturach"
5. "I zniknąć tak"
6. "Poleczka"
7. "Piękne etykietki"
8. "Rewelacja bluesa"

Bonus - Apogeum live:

1. "Maszynka"
2. "Rock"
3. "Klimat"
4. "Swing z lasu"
5. "Apogeum".

Dlaczego Dawid Kwiatkowski ucieka przed uczestnikami "Must Be The Music"?Newseria Lifestyle/informacja prasowa
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas