Przystanek Woodstock 2017: Urbanator na Dużej Scenie, Liroy gościem specjalnym
Harmonogram tegorocznego Przystanku Woodstock (3-5 sierpnia, Kostrzyn nad Odrą) coraz bardziej się zapełnia.
Przystanek Woodstock to największy w Polsce i jeden z największych w Europie festiwali muzycznych. W tym roku na czterech scenach zaprezentuje się kilkudziesięciu wykonawców z Polski i ze świata.
W Kostrzynie nad Odrą wystąpią m.in. House Of Pain, Archive, Amon Amarth, Trivium, Orange Goblin, Kyle Gass Band, The Exploited, The Qemists, Nothing But Thieves, Slaves, Prong, Mando Diao, Frank Turner, Wilki, Domowe Melodie, Clock Machine, The Bloody Beetroots, RSC, Mesajah, LemON, Zdrowa Woda i Roan.
Teraz do składu Dużej Sceny dołączą Michał Urbaniak i Urbanator. Z kolei na Nocnej Scenie Akademii Sztuk Przepięknych wystąpi projekt Pawbeats Orchestra, a w przeddzień rozpoczęcia festiwalu (2 sierpnia) na ASP odbędzie się Noc Jazzowa, podczas której zagrają: Skicki-Skuik, EABS oraz Wojciech Mazolewski Quintet.
Urbanator to międzynarodowy projekt Michała Urbaniaka, który powstał w Nowym Jorku a przez wydawnictwa wytwórni Hip Bop Records potwierdził pozycję na amerykańskim rynku. Skład zespołu współtworzą muzycy nowojorskiej i londyńskiej sceny muzycznej.
Na Przystanku Woodstock wraz z Urbaniakiem (saksofon, skrzypce) wystąpią: Michael Patches Stewart (trąbka), Femi Temowo (gitara), Xantone Blacq (klawisze, wokal), Marcin Pospieszalski (bas), Frank Parkes (perkusja), Andy Ninvalle (rap) i ujawniony już wcześniej przez Jurka Owsiaka Liroy (rap).
Zespół Skicki-Skuik tworzą Darek RubinowSKI (saksofon tenorowy), Jakub MizeraCKI (gitara), Jakub MiarczyńSKI (perkusja), Roman ChraniUK (kontrabas). Nagrodzony Grand Prix Konkursu na Indywidualność Jazzową 52. Festiwalu Jazz Nad Odrą kwartet swój styl określa jako "jazzowy kociołek Panoramixa" i twierdzi, że "na scenie zamienia się w MegaZorda".
Na początku lata tego roku ukaże się debiutancki album "Chrarumimia" powstały pod okiem i uchem pianisty Leszka Możdżera.
Zanim wykrystalizował się zespół w dzisiejszym kształcie, EABS był swego rodzaju movementem, ideą. Rekonstrukcją dekonstrukcji. Był również hołdem dla twórczości Ahmada Jamala, Gila Scotta Herona, Jay Dee, Pete'a Rocka oraz wielu innych muzycznych legend. Organizowane przez EABS, sesje na początku zrzeszały większą ilość improwizujących muzyków. Do każdego spotkania w klubie Puzzle dołączali spontanicznie instrumentaliści, dowiadujący się o tym wydarzeniu przypadkowo. Kilku z nich dołączyło do składu na stałe. Tak wyklarował się septet.
EABS to próba nowego podejścia do jazzu przez pryzmat hiphopowego brzmienia, na którym wychowali się muzycy. Łącząc wpływy soulu, funku, hip hopu, elektroniki i świeżego podejścia do kompozycji, zespół stara się tchnąć w jazz ogień, przywracając temu gatunkowi dawny blask, nie zwracając uwagi na panującą etykietę, wciąż poszukując i eksperymentując.
Debiutancki album EABS "Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)" w całości poświęcony jest twórczości legendy polskiego jazzu - Krzysztofowi Komedzie z mniej znanego okresu (lata 1962-67).
Basista, kompozytor, producent Wojtek Mazolewski, założyciel i lider Pink Freud oraz Wojtek Mazolewski Quintet. Jeden z najczęściej grających poza granicami naszego kraju artysta. Lista jego muzycznych partnerów jest bardzo długa (m.in.: Pete Wareham, Dennis Gonzales, Tim Berne, Wojtek Waglewski, Lech Janerka, Fisz, Emade oraz wielu innych). Autor muzyki filmowej i teatralnej. Laureat prestiżowych nagród muzycznych, prezentuje nowe oblicze polskiego jazzu w Europie, Ameryce Południowej, Chinach i Japonii. W 2016 roku zagrał ponad 100 koncertów w 21 krajach na 3 kontynentach.
Wybuchowe, eklektyczne koncerty to znak firmowy muzyki Mazolewskiego. Energetycznie łączy tradycję z nowoczesnością. Analogowe brzmienie kwintetu Wojtka nawiązujące do mistrzów jazzu łączy się z elektroniką i współczesnymi inspiracjami. Mieszają się echa muzyki Milesa Davisa, Erica Dolphiego, Led Zeppelin, Red Hot Chili Peppers, Nirvany i Aplex Twina. Jego kwintet jest najwyżej notowanym zespołem jazzowym na liście przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia.
Album "Polka", który pokrył się statusem złotej płyty jest swego rodzaju pamiętnikiem wędrowca, stąd tytułu "Paris", "Berlin" czy "Bangkok". "Polka" łączy tradycję z nowoczesnością - muzycznie (m.in. covery Major Lazer, Rage Against The Machine i Nirvany) i ideowo - wydaniu towarzyszy specjalna oprawa graficzna - na okładce znalazło się zdjęcie Małgorzaty Braunek zrobione przez mistrza fotografii Tadeusza Rolke. Wyprzedane koncerty, owacje na stojąco, entuzjastyczne recenzje - właśnie tak wyglądała trasa kwintetu promująca płytę "Polka".
W marcu 2017 roku ukazał się ich najnowszy singel zatytułowany "London", wydany w Wielkiej Brytanii przez londyńską wytwórnię Lanquidity Records. Podczas koncertów kwintetu usłyszeć można wszystko to, co działo się z "Polką" w ciągu ostatnich lat. Od oryginalnych kompozycji, aż do najnowszego singla, który podsumowuje pewien etap, jednocześnie otwierając nowy rozdział dla kwintetu i wytyczając kierunek, w którym zmierza muzyka formacji Mazolewskiego.
Pawbeats, a właściwie Marcin Pawłowski, to urodzony w Bydgoszczy kompozytor, producent muzyczny i multiinstrumentalista. Autor płyt "Utopia", "Orchestra" a także wydanej w tym roku "Chakra" w duecie z Kalim. Produkował kilkadziesiąt albumów związanych z rapem oraz muzyką rozrywkową, z których kilkanaście osiągnęło statusy Złotej oraz Platynowej Płyty.
Pawbeats Orchestra to wydarzenie łączące rap, muzykę popularną oraz symfoniczną. Na jednej scenie wystąpi orkiestra symfoniczna, wokaliści, raperzy, band. W projekcie kluczowy jest udział Krzysztofa Herdzina - polskiego kompozytora, aranżera, orkiestratora nagrodzonej Oscarem muzyki do filmu "Marzyciel", który na koncercie pojawi się w roli dyrygenta orkiestry, która odegra zorkiestrowane aranżacje z albumów Pawbeatsa oraz zaproszonych przez niego wokalistów, wśród których są m.in. Dwa Sławy, VNM, Marcelina czy zespół Mama Selita.
Marcin przewidział gości-niespodzianki, utwory premierowe z nadchodzącego albumu, a także zaprasza na happening 1 lipca w Bydgoszczy, podczas którego rozda wejściówki do wspólnego autobusu, którym ekipa Pawbeats Orchestra pojedzie na 23. Przystanek Woodstock.
W ramach Akademii Sztuk Przepięknych odbędą się spotkania z wybitnymi osobistościami świata kultury, polityki i sportu. Uczestnicy Festiwalu będą także mogli brać udział w różnych formach warsztatów artystycznych oraz angażować się w szereg inicjatyw społecznych i obywatelskich. W czasie Przystanku Woodstock zaprezentują się liczne organizacje pożytku publicznego, realizowanych będzie cała gama projektów edukacyjnych oraz sportowych.
Organizatorem imprezy jest Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która w ten sposób pragnie podziękować polskiej młodzieży za jej zaangażowanie w zimowy Finał WOŚP. Koncert jest niekomercyjny, niebiletowany, a środki na jego organizację zapewniają liczni sponsorzy. Festiwal nie może być i nie jest finansowany ze środków zebranych w czasie Finału WOŚP.