Przystanek Woodstock 2016: DragonForce, Skubas i Tomek Michniewicz
Poznajcie najnowsze ogłoszenia tegorocznego Przystanku Woodstock: na Głównej Scenie zagra zespół DragonForce, na nocnym koncercie na ASP wystąpi Skubas, a Tomek Michniewicz spotka się z woodstockowiczami na Akademii Sztuk Przepięknych.
DragonForce nazywany jest "jedną z najszybszych kapel na świecie". Pochodzący z wszystkich stron świata muzycy słyną nie tylko z powalającej techniki, nieziemsko szybkich solówek, riffów i pochodów perkusji, ale i ze znakomitych kompozycji i muzycznej inteligencji. Zespół powstał w 1999 roku w Londynie jako DragonHeart, po dwóch latach zmienił nazwę na DragonForce. Stworzyli go dwaj gitarzyści - Herman Li i Sam Totman. Obecnie w międzynarodowym składzie grają również basista Frédéric Leclercq, perkusista Gee Anzalone, klawiszowiec Vadim Pruzhanov i wokalista Marc Hudson.
Kariera grupy rozpoczęła się od wyprodukowanego samodzielnie dema, które zostało ściągnięte z sieci ponad pół miliona razy. Jeszcze przed wydaniem debiutanckiej płyty DragonForce intensywnie koncertował w całej Anglii, towarzysząc takim zespołom jak Halford, Stratovarius czy Virgin Steele. Wczesna muzyka DragonForce to nowoczesny power metal. Z czasem ich styl ewoluował i w muzyce pojawiły się elementy heavy metalu, speed metalu, thrash metalu, death metalu i hard rocka.
Ich debiutancki album "Valley of the Damned" odniósł ogromny sukces w Azji i Europie. Wkrótce po jego wydaniu DragonForce ruszyli w trasę po Azji Południowo-Wschodniej, grając zarówno samodzielne koncerty jak i supportując Helloween. Druga płyta zespołu "Sonic Firestorm" i koncerty u boku m.in. W.A.S.P. i Iron Maiden ugruntowały jego międzynarodową pozycję. Jednak prawdziwą sławę grupa zyskała dopiero po nagraniu trzeciego albumu "Inhuman Rampage", zawierającego utwór "Through the Fire and Flames", dobrze znany miłośnikom gier spod znaku Guitar Hero i Rock Band. Kolejny album "Ultra Beatdown" przyniósł DragonForce nominację do nagrody Grammy dla singla "Heroes of Our Time" i ostatecznie potwierdził ich miejsce w powermetalowym panteonie gwiazd.
"Im szybciej gramy, tym bardziej chwytliwe i rozpoznawalne brzmienie potrafimy stworzyć" - podkreśla Sam Totman.
Podczas nocnego koncertu na Akademii Sztuk Przepięknych wystąpi Skubas - kompozytor, gitarzysta i wokalista o niepowtarzalnej barwie głosu. Artysta niepokorny i zadziorny. Ceniony za autentyczność, prostotę i talent do tworzenia niebanalnych piosenek. Muzyka Skubasa to niezwykle klimatyczne, akustyczne gitarowe brzmienia o lekko folkowym, grunge'owym charakterze. W swoich autorskich kompozycjach łączy brudne, gitarowe riffy z melancholijnym wokalem, tworząc nostalgiczne, melodyjne piosenki. Na koncertach stawia przede wszystkim na atmosferę i przestrzenne dźwięki. Zagrał koncerty na wszystkich znaczących polskich festiwalach.
Otrzymał nominację do Fryderyków 2013 i 2014 w kategoriach debiut roku, płyta roku oraz utwór roku za single "Linoskoczek" i "Nie mam dla ciebie miłość".
Tomek Michniewicz - dziennikarz, reportażysta, fotograf, organizator wypraw i ekspedycji - będzie gościem w tegorocznej Akademii Sztuk Przepięknych. Autor czterech bestsellerowych, nagradzanych reportaży książkowych, m.in.: "Samsara", "Swoją drogą" i "Świat równoległy". Autor programu "Inny świat" w telewizji TTV, audycji "Reszta świata" w radiowej Jedynce, a wcześniej "Trójka przekracza granice" w radiowej Trójce. Laureat czterech statuetek na festiwalu cywilizacji i sztuki mediów, odkrywców i podróżników Mediatravel, nominowany do Kolosów i nagrody National Geographic "Traveler".
Podejmuje się trudnych i niebezpiecznych projektów reporterskich. Rozbił kongijsko-zambijski gang przemytników kości słoniowej i jako jedyny Polak został wpuszczony na pokład łodzi Mel Fisher's Treasures, najsłynniejszej ekipy poszukiwaczy skarbów na świecie. W USA jako jedyny polski dziennikarz otrzymał pozwolenie na wejście do San Quentin, więzienia o maksymalnym rygorze przeznaczonego dla najgroźniejszych przestępców. Pracował również z szulerami i zawodowymi oszustami kasyn w Las Vegas oraz został wpuszczony do bazy amerykańskich sił powietrznych Edwards i laboratoriów NASA, gdzie przyglądał się najnowocześniejszym technologiom wojskowym.
Mieszkał z Pigmejami Baka na pograniczu kongijsko-kameruńskim w ich szałasach w środku lasu deszczowego i jako jeden z nielicznych europejskich dziennikarzy podróżował swobodnie po Arabii Saudyjskiej. Eksplorował dżungle północnego Laosu, badając rytuały magiczne i kulturę szamańską plemion Akha, Khamu i Lantan, a w Kambodży we współpracy z organizacją Heritage Watch tropił przemytników dzieł sztuki z XII wieku. Opisywał fundamentalizm muzułmański w północnym Pakistanie i źródła przestępczości w Johannesburgu. Jest też jedynym polskim dziennikarzem, który dostał się do partyzanckiego obozu nepalskich maoistów, kontrolujących zachód kraju.
Tegoroczny Przystanek Woodstock odbędzie się w dniach 14-16 lipca w Kostrzynie nad Odrą (woj. lubuskie). W czasie tegorocznej edycji festiwalu na 4 scenach zaprezentuje się kilkudziesięciu wykonawców z Polski i ze świata, m.in. Apocalyptica, Tarja Turunen, Vintage Trouble, Bring Me The Horizon, Inner Circle, Che Sudaka, Living Colour, The Rumjacks, Chemia, Materia i Luxtorpeda. W ramach Akademii Sztuk Przepięknych odbędą się spotkania z wybitnymi osobistościami świata kultury, polityki i sportu. Uczestnicy Festiwalu będą także mogli brać udział w różnych formach warsztatów artystycznych oraz angażować się w szereg inicjatyw społecznych i obywatelskich. W czasie Przystanku Woodstock zaprezentują się liczne organizacje pożytku publicznego, realizowanych będzie cała gama projektów edukacyjnych oraz sportowych.
Organizatorem imprezy jest Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która w ten sposób pragnie podziękować polskiej młodzieży za jej zaangażowanie w zimowy Finał WOŚP. Koncert jest niekomercyjny, niebiletowany, a środki na jego organizację zapewniają liczni sponsorzy. Festiwal nie może być i nie jest finansowany ze środków zebranych w czasie Finału WOŚP.