Pol'And'Rock Festival 2018: Życie po północy [relacja z drugiego dnia]
Po pełnym wrażeń i gorącym pierwszym dniu Pol'and'Rock Festival impreza w Kostrzynie nad Odrą nie zwalnia tempa. Pogoda również przez długie godziny nie odpuszczała, bo na terenie festiwalu mocno prażyło słońce.
Pol'And'Rock Festival (wcześniej znany pod nazwą Przystanek Woodstock) to największy w Polsce i jeden z największych w Europie festiwali muzycznych. Tegoroczna edycja odbywa się w terminie 2-4 sierpnia w Kostrzynie nad Odrą (woj. lubuskie).
Kolorowe ludki na Pol'and'Rock Festival 2018 [dzień drugi] - 3 sierpnia 2018 r.
Główną muzyczną atrakcją drugiego dnia był koncert legendy heavy metalu z Judas Priest.
Działająca od końca lat 60. formacja z brytyjskiego Birmingham ma w dorobku tak pomnikowe płyty jak np. "Hell Bent For Leather", "British Steel" czy "Screaming For Vengeance".
Obecnie promują osiemnasty w dorobku studyjny album "Firepower", który pojawił się w marcu tego roku.
13 czerwca zespół zaprezentował się w bardzo dobrej formie na koncercie w Spodku w Katowicach.
Judas Priest w obecnym wydaniu koncertowym to: Rob Halford (wokal), Ian Hill (bas), Scott Travis (perkusja) oraz gitarzyści Richie Faulkner (w 2011 r. zastąpił K.K. Downinga) i Andy Sneap, współproducent "Firepower".
Ten ostatni w lutym tego roku zmienił Glenna Tiptona, u którego zdiagnozowano chorobę Parkinsona. Sporą niespodzianką była obecność Tiptona na trzech ostatnich utworach zagranych na bis: "Metal Gods", "Breaking the Law" i "Living After Midnight".
Wieczorny zestaw na Dużej Scenie był mocno metalowy - bezpośrednio przed Judas Priest pojawił się laureat Złotego Bączka Nocny Kochanek, a po zespole Roba Halforda gra szwedzki Arch Enemy. Drugi dzień zakończył łączący m.in. muzykę cygańską, elektronikę i world music Balkan Beat Box.
Prognozy na piątek (3 sierpnia) ponownie zapowiadały gorący i upalny dzień, tym razem na niebie nie było widać nawet chmur, które nieco łagodziłyby upał.
"Dziś będzie jeszcze bardziej gorąco" - powiedział na konferencji przed rozpoczęciem drugiego dnia festiwalu Jurek Owsiak, przypominając, że IMGW wydał II stopień zagrożenia upałem.
"Grzybek" ratunkiem przed upałem na Pol'and'Rock Festival
Owsiak sporo czasu poświęcił właśnie kwestiom bezpieczeństwa związanego z wysokimi temperaturami. Ponownie poruszył sprawę zakazu wydanego przez komendanta straży pożarnej, który nie wydał zgody na schłodzenie festiwalowiczów z wozów strażackich. Organizatorzy wynajęli wóz straży z Berlina i zaapelowali o pomoc do ochotniczych straży. W Kostrzynie nad Odrą pojawiła się m.in. ekipa OSP z pobliskich Żar.
"Czuliśmy, że ludzie kupują to, co mówimy. Cieszymy się, że nas słuchają" - podkreślał Owsiak.
Głównodowodzący Pol'and'Rock Festival podał, że wg danych policji na miejscu jest ok. 140 tys. ludzi.
"Jest więcej, niż było rok temu, jest po prostu mega, mega dużo ludzi" - sam Owsiak posługuje się tradycyjnym hasłem "pół bani narodu" (czyli 500 tys. uczestników).
Nocne obrazki z Pol'and'Rock Festival [dzień pierwszy]
Drugi dzień rozpoczęli laureacie eliminacji (Rust, Snowman - Duża Scena; Robert Cichy - Mała Scena). Mocno punkową energię przygotowali Booze & Glory, co na pewno ucieszyło "załogantów", bo w tym roku w programie nie ma zbyt wielu przedstawicieli tego gatunku.
Głównymi muzycznymi atrakcjami ostatniego dnia Pol'and'Rock będą m.in. metalowcy z Soulfly i In Flames, reprezentant sceny reggae Alpha Blondy oraz polski Lao Che (Duża Scena) i jamajski Big Mountain, Szwedzi z Blues Pills czy Koniec Świata.
W ramach Akademii Sztuk Przepięknych odbywają się spotkania z wybitnymi osobistościami świata kultury, polityki i sportu (m.in. Bogusław Wołoszański, Jerzy Górski, Artur Barciś, Jacek Fedorowicz, Chris Niedenthal, Dorota Wellman, Anja Rubik). Uczestnicy festiwalu mogą brać udział w różnych formach warsztatów artystycznych oraz angażować się w szereg inicjatyw społecznych i obywatelskich. W czasie Pol'and'Rock zaprezentują się liczne organizacje pożytku publicznego, realizowanych będzie cała gama projektów edukacyjnych oraz sportowych.
Organizatorem imprezy jest Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która w ten sposób pragnie podziękować polskiej młodzieży za jej zaangażowanie w zimowy Finał WOŚP. Koncert jest niekomercyjny, niebiletowany, a środki na jego organizację zapewniają liczni sponsorzy. Festiwal nie może być i nie jest finansowany ze środków zebranych w czasie Finału WOŚP.
Michał Boroń, Kostrzyn nad Odrą