Pełnia Bluesa #49: Suzi Quatro ma diabła za skórą. Nowa płyta "The Devil in Me"

Według wielu to właśnie ona otworzyła rock'n'rolla dla kobiet - Suzi Quatro wydała swój kolejny album zatytułowany "The Devil In Me". Będzie też o wyjątkowym występie Elli Fitzgerald i Duke'a Ellingtona podczas "The Ed Sullivan Show". Czas na #49 Pełnię Bluesa.

Suzi Quatro wypuściła nowy album "The Devil in Me"
Suzi Quatro wypuściła nowy album "The Devil in Me"Tristar MediaGetty Images

Sama Suzi Quatro ogłosiła dumnie, że "The Devil in Me" to najlepsza płyta w jej dotychczasowej karierze. Kiedy wiosną 2020 r. - z powodu pandemii - odwołano blisko sto jej koncertów, artystka postanowiła wykorzystać wolny czas, by stworzyć świeży materiał. I tak powstało dwanaście autorskich kompozycji inspirowanych tym, co aktualnie dzieje się na świecie.

"Pełnia Bluesa #49" - nowy album kobiecej ikony rock'n'rollaInteria.tv

3 czerwca 2020 r. urodzona w Detroit Suzi Quatro skończyła 70 lat. Karierę muzyczną rozpoczęła w 1964 i kontynuuje ją do dziś.

Pierwszym zespołem basistki była kapela założona wraz ze swoją siostrą Patti. Grupa nazywała się The Pleasure Seekers i pod tym szyldem działała do 1969 roku. Formacja była jedną z pierwszych, a niektórzy dziennikarze twierdzą, że pierwszą żeńską kapelą rockową w historii. Quatro zdecydowała się przełamać męski monopol w tym gatunku.

"Nigdy nie określałam się mianem żeńskiego muzyka. Byłam po prostu muzykiem. Dopiero, gdy nagrałam kilka hitów zaczęto mnie pytać: 'jak to jest działać w branży zdominowanej przez mężczyzn'. Odpowiadałam wtedy: 'nigdy o tym nie myślałam i nigdy o tym nie myślę, jestem waszą oryginalną chłopczycą'" - mówiła Variety.

"Od zawsze czułam się równa. Nigdy nie traktowano mnie inaczej i ja nikogo nie traktowałam inaczej. Nie byłam pod niczyimi skrzydłami: mogłam robić, co chciałam" - dodała.

Następnie dziewczyny zmieniły nazwę na Cradle i działały przez dwa lata. Faktyczny rozpad zespołu nastąpił po przeprowadzce Quatro do Wielkiej Brytanii w 1971 roku.

Na Wyspach Suzi spotkała menedżera Mickie'a Mosta. Quatro niemal natychmiast wpadła mu w oko. Wkrótce szef znalazł dwójkę songwriterów - Nicky Chinna oraz Mike'a Chapmana, którzy tworzyli piosenki specjalnie dla niej.

W RAK Records basistka i wokalistka wydała sześć albumów studyjnych. Łącznie jej dyskografia liczy piętnaście płyt. Największe przebojami Suzi okrzyknięto: "Rolling Stone" (posłuchaj!), "Can the Can" (sprawdź!), "48 Crash", "Dayton Dream" oraz "Devil Gate Drive" (posłuchaj!).

W 2017 r. Quatro powołała do życia projekt QSP, który oprócz niej stworzyli Andy Scott (gitarzysta Sweet) i Dan Powell (perkusista Slade). Supergrupa w tym samym roku wypuściła album zatytułowany po prostu "Quatro Scott & Powell".

Szerszej publiczności przypomniała się za sprawą dokumentalnego filmu "Suzi Q" z połowy 2020 r.

Suzi Quatro kończy 70 lat

3 czerwca 2020 r. 70 lat kończy wokalistka i basistka Suzi Quatro, która zdaniem wielu otworzyła rock and rolla dla kobiet, przełamując męski monopol w tym gatunku. Do jej największych przebojów należą utwory "Can the Can", "Davil Gate Drive", "48 Crash" i "Daytona Demon".

Suzi Quatro urodziła się w 1950 roku w Detroit. Karierę muzyczną rozpoczęła w 1964 i kontynuuje ją do dziś. Pierwszym zespołem basistki była kapela założona wraz ze swoją siostrą Patti. Grupa nazywała się The Pleasure Seekers i pod tym szyldem działała do 1969 roku. Następnie dziewczyny zmieniły nazwę na Cradle i działały przez dwa lata. Faktyczny rozpad zespołu nastąpił po przeprowadzce Quatro do Wielkiej Brytanii w 1971 roku. Na zdjęciu Suzi Quatro w 1973 r. w Hamburgu (Niemcy).Ellen Poppinga - K & K/RedfernsGetty Images
"W trakcie czterech lat pracy nad filmem, przyszła mi do głowy myśl, że Suzi została zapomniana w Stanach Zjednoczonych - w innych częściach świata wiedzą, że była jedną z najważniejszych przedstawicielek rock and rolla" - mówił Liam Firmager, reżyser dokumentu "Suzi Q". Wiosną 2019 r. Suzi Quatro wydała ostatni jak dotąd album "No Control". Na zdjęciu Suzi w listopadzie 2019 r. w Australii.Martin Philbey/RedfernsGetty Images
"Była pierwszą, która wyważyła drzwi dla nas kobiet" - opowiada Cherie Currie o Suzi Quatro w dokumencie jej poświęconym "Suzi Q" z 2019 r. "Wiele dziewczyn chciało być jak ona, ale nie możesz udać czegoś, czego nie masz w DNA. Ta kobieta ma tyle energii, tyle talentu. Może robić to, co zechce" - wspominał Alice Cooper. Na zdjęciu Suzi Quatro w 1973 r. w Amsterdamie (Holandia).Gijsbert Hanekroot/RedfernsGetty Images
Na Wyspach Brytyjskich Suzi Quatro spotkała menedżera Mickie'a Mosta. Quatro niemal natychmiast wpadła mu w oko. Wkrótce szef znalazł dwójkę kompozytorów - Nicky Chinna oraz Mike'a Chapmana, którzy tworzyli piosenki specjalnie dla niej. Na zdjęciu Suzi Quatro składa autografy w 1974 r.Ian Dickson/RedfernsGetty Images
13 grudnia 1976 r. Suzi Quatro wyszła za angielskiego muzyka, kompozytora i producenta Lena Tuckeya, który towarzyszył jej na scenie. Mają dwójkę dzieci: Laurę (ur. 1982) i Richarda Leonarda (ur. 1984). Para rozwiodła się w 1992 r. Rok później Suzi została żoną niemieckiego promotora Rainera Haasa. Obecnie mieszkają w brytyjskim Essex, Hamburgu i czasami w Detroit.Evening Standard/Hulton ArchiveGetty Images
W RAK Records basistka i wokalistka wydała sześć albumów studyjnych. Łącznie jej dyskografia liczy kilkanaście płyt. Największe przebojami Suzi okrzyknięto: "Rolling Stone", "Can the Can", "48 Crash", "Dayton Dream" oraz "Devil Gate Drive". Na zdjęciu Suzi Quatro w 1978 r. w legendarnej sali Hammersmith Odeon w Londynie.Peter Still/RedfernsGetty Images
W latach 2010 - 2012 Quatro prowadziła audycje radiowe w BBC Radio 2. W 2016 r. wystąpiła w Dolinie Charlotty na Festiwalu Gwiazd Rocka (Strzelinko między Słupskiem a Ustką), a w 2017 roku powołała do życia projekt QSP. QSP, czyli projekt Suzi Quatro, Andy'ego Scotta (gitarzysta Sweet) i Dana Powella (perkusista Slade), w grudniu 2017 roku zadebiutował z albumem "Quatro Scott & Powell". Suzi Quatro w 1978 r. Londynie.Peter Still/RedfernsGetty Images
Suzi Quatro do zajęcia się muzyką zainspirowała takie kobiety, jak m.in. Joan Jett, Tina Weymouth (Talking Heads), Chrissie Hynde (The Pretenders), zespoły The Runaways i Girlschool. Suzi Quatro w 2009 r. w Australii.Brendon ThorneGetty Images

Szczęśliwi ci, którzy mogli być 7 marca 1965 roku na widowni podczas "The Ed Sullivan Show". Wtedy to słynny prezenter zapowiedział występ Elli Fitzgerald i Duke'a Ellingtona.

Muzycy wykonali piosenkę "It Don't Mean A Thing" skomponowaną i zaaranżowaną przez tego niezwykłego pianistę w 1931 roku.

Będzie też m.in. o nowej płycie Chrisa Caina, będącej pierwszą wydaną pod szyldem kultowej Alligator Records.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas