Śmierć Kliniczna świętuje 35-lecie

24 września w CKS Mrowisko w Gliwicach odbędzie się specjalny koncert z okazji 35-lecia punkowej Śmierci Klinicznej.

Darek Dusza zagra w składzie Śmierci Klinicznej i Redakcji
Darek Dusza zagra w składzie Śmierci Klinicznej i Redakcjifot. Łukasz KalinowskiEast News

Zespół Śmierć Kliniczna powstał w Gliwicach w 1981 r. W pierwszym składzie znaleźli się Darek Dusza (gitara), Wojciech Jaczyczko (bas), Marek Czapelski (perkusja) i Jerzy "Mercedes" Mercik (wokal).

Już rok później grupa wystąpiła na festiwalu w Jarocinie, który został udokumentowany przez Pawła Karpińskiego krótkim filmowym reportażem z festiwalu "Jarocin '82". Ten sam reżyser rok później nakręcił dokument o zespole zatytułowany "Śmierć Kliniczna", a także wykorzystał fragment utworu "Paciorek" w swoim kolejnym filmie "To tylko Rock".

W 1983 r. do zespołu dołączył drugi wokalista Jacek Szafir i już z nim Śmierć Kliniczna występowała na festiwalach: w Opolu, FAMA w Świnoujściu, "Rockowisko" w Łodzi i Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie.

W tym samym roku muzycy nagrali trzy utwory: "Nasza Edukacja" (znany też jako "Edukacja - kopulacja"), "Nienormalny świat" i "ASP" z których dwa pierwsze ukazały się na singlu "Nienormalny świat". We wrześniu tego samego roku Śmierć Kliniczną opuścił Jerzy Mercik. Skład zespołu został powiększony o grającego na trąbce Antoniego "Ziuta" Gralaka, później dołączył jeszcze saksofonista Mateusz Pospieszalski.

Na początku 1984 zespół zarejestrował w studiu kolejne dwa utwory: "Jestem ziarnkiem piasku" (to także tytuł niedawno wydanej książkowej autobiografii Darka Duszy) oraz "Psychopata" na drugi singel. Piosenka "Psychopata" nie została dopuszczona przez cenzurę do publikacji ze względu na treść (ukazała się dopiero w 2009 przy okazji reedycji kompilacji Jeszcze młodsza generacja). W tej sytuacji na singlu "Jestem ziarnkiem piasku" oprócz utworu tytułowego znalazła się nagrana rok wcześniej piosenka "ASP". Po ukazaniu się singla grupa ponownie odwiedziła wszystkie ważniejsze festiwale rockowe. Latem 1984 po festiwalu jarocińskim odszedł z zespołu Dariusz Dusza (zakładając Absurd i grając w Shakin' Dudi), natomiast pozostali muzycy uzupełniając skład Ireneuszem Zawadzkim (gitara) i Leszkiem Biolikiem (gitara i śpiew), próbowali grać zupełnie nowy repertuar, całkowicie odmienny od dotychczasowego.

Ostatecznie grupa zakończyła działalność w 1985 r., a muzycy w późniejszych latach pojawili się w składzie m.in. Voo Voo (Czapelski, Pospieszalski), Madame i Republika (Biolik). Mercik, Szafir i Jaczyczko w 1985 r. założyli grupę R.A.P. grającą muzykę reggae, z kolei Dusza współtworzył Absurd.

Dusza i Mercik odnowili współpracę na początku XXI wieku, początkowo jako duet Dusza i Mercik (płyta "Pies od Luizy"), później jako zespół DiM (album "Same dobre wiadomości"). Obecnie Dusza jest liderem i głównym twórcą materiału dla Redakcji.

24 września w Gliwicach z okazji 35-lecia powstania Śmierci Klinicznej zagrają De Łindows, Bulbulators i Redakcja (w repertuarze pojawi się też kilka utworów Absurdu). Finałowym akcentem będzie "wyjątkowy, niepowtarzalny występ" Duszy i Mercika którzy zagrają (z czadem, jak najbardziej elektrycznie) piosenki Śmierci Klinicznej. Przed koncertem zaplanowano projekcję filmu "Śmierć Kliniczna".

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas