Pol'And'Rock Festival 2018: In Flames na Dużej Scenie
Pionierzy melodyjnego death metalu z grupy In Flames zaprezentują sie na Dużej Scenie 24. Pol'And'Rock Festival (wcześniej Przystanek Woodstock).
Zespół In Flames został założony w szwedzkim mieście Göteborg w 1990 roku. Muzycy mają na koncie 12 albumów, niezliczoną ilość występów i tras koncertowych, miliony sprzedanych płyt i rzesze oddanych fanów na całym świecie. Są uznawani za pionierów nowego gatunku w muzyce metalowej - melodyjnego death metalu.
Fenomen In Flames potwierdza też fakt, że muzycy stworzyli też swój własny festiwal muzyczny "Borgholm Brinner" - czyli dwudniową imprezę muzyczną organizowaną na zamku Borgholm w Szwecji. Od momentu ukazania się ich debiutanckiej płyty "Lunar Strain" w 1994 roku, zespół święcił triumfy wśród krytyków i zdobywał uznanie publiczności. Dorobek grupy zamyka płyta "Battles" z 2016 roku.
Jesienią 2017 r. bez zapowiedzi zespół wypuścił EP-kę "Down, Wicked & No Good" z własnymi wersjami "Down In A Hole" Alice In Chains, "Wicked Game" Chrisa Isaaka, "Hurt" Nine Inch Nails (jako bonus na żywo) i "It's No Good" Depeche Mode.
Obecny skład tworzą gitarzysta Björn Gelotte (w latach 1995-1998 grał na perkusji), wokalista Anders Fridén, gitarzysta Niclas Engelin i perkusista Joe Rickard, który zadebiutował na "Battles". Koncertowym basistą od 2017 r. jest Bryce Paul.
Na Małej Scenie zagrają brytyjscy punkowcy z Vile Assembly oraz Apey & The Pea z Węgier.
Zespół Vile Assembly tworzą: autor piosenek, muzyk i producent, czyli Mark Wainwright, Mark Webb i Paul Mason. Po sukcesie dwóch pierwszych singli zatytułowanych "Suicide Feast" i "Gone", ta pochodząca z Liverpoolu punkowa formacja narobiła niezłego zamętu w świecie muzycznym swoim debiutanckim albumem "Fattened By The Horrors of War".
Dzięki zespołowi zaangażowani społecznie artyści głośno wyrażają swój sprzeciw wobec niesprawiedliwości społecznych. Członkowie Vile Assembly korzystają z muzyki, by poruszać ważne tematy. Pragną użyć swojej twórczości, by wyrwać ludzi ze snu i wyjaśnić, że korporacje dążą do przejęcia władzy nad światem, a próby stawienia im czoła skończą się totalną porażką. Muzycy otwarcie mówią tym, co im nie pasuje we współczesnym świecie i zamierzają krzyczeć tak głośno i tak długo, aż zostaną usłyszani.
Apey & The Pea to najpopularniejsza anglojęzyczna metalowa grupa z Węgier. Pochodząca z Budapesztu kapela od samego początku twórczości stawiała na autentyczność i ponadczasowe brzmienie. Muzycy wypracowali formułę na potężną, złowrogą muzykę, z którą w parze idzie oprawa wizualna ich występów - artyści korzystają z wizualizacji zainspirowanych okultystycznymi horrorami z lat 70. Muzyka Apey & The Pea odwołuje się do twórczości zespołów takich jak Pantera, Lamb of God, Alice in Chains i Orange Goblin. Brzmienie Apey & The Pea można określić jako mieszankę stoner i sludge metalu.
Nad najnowszą, trzecią płytą "HEX" muzycy pracowali z dala od miejskiego zgiełku, którego mieli już dość po dwóch niezwykle udanych trasach koncertowych po Europie. Członkowie Apey & The Pea zaszyli się w lesie i nagrywali na żywo, przy użyciu starego, analogowego sprzętu.
Poznaliśmy też kolejnego gościa Akademii Sztuk Przepięknych - to reżyserka i choreografka Kasia Sokołowska, od ponad 20 lat reżyserująca i produkująca największe pokazy mody. Ma na koncie współpracuję z czołówką modowych marek i projektantów.
Pełni też funkcję dyrektora artystycznego The Designer Gallery w warszawskiej Galerii Mokotów. Od kilku lat zasiada w jury programu "Top Model".
Pol'And'Rock Festival (wcześniej znany pod nazwą Przystanek Woodstock) to największy w Polsce i jeden z największych w Europie festiwali muzycznych. Tegoroczna edycja odbędzie się w terminie 2-4 sierpnia 2018 roku w Kostrzynie nad Odrą (woj. lubuskie).
Na 4 scenach zaprezentuje się kilkudziesięciu wykonawców z Polski i ze świata. Dotychczas ogłoszono, że zagrają m.in. Goo Goo Dolls (USA), Arch Enemy (Szwecja), Soulfly (USA), The Inspector Cluzo (Francja), Booze & Glory (Wielka Brytania), Blues Pills (Szwecja), Big Mountain (USA), You Me At Six (Wielka Brytania), Balkan Beat Box (USA/Izrael), Gojira (Francja), Dubioza Kolektiv (Bośnia i Hercegowina), Alestorm (Szkocja), Alpha Blondy (Wybrzeże Kości Słoniowej), Death By Chocolate (Szwajcaria), YB (Korea Południowa) i przedstawiciele polskiej sceny: Lao Che, Zenek (wokalista dobrze znanej woodstockowiczom grupy Kabanos), Pablopavo, Krzysztof Zalewski, Wojtek Mazolewski z gośćmi (projekt specjalny "Chaos pełen idei"), Big Cyc, Hunter, Czesław Mozil Solo Act, Tides From Nebula, Koniec Świata, Bethel, Bubliczki, Wszyscy Byliśmy Harcerzami, PPNOU oraz Na Górze.
W ramach Akademii Sztuk Przepięknych odbędą się spotkania z wybitnymi osobistościami świata kultury, polityki i sportu (m.in. Jerzy Górski, Artur Barciś, Jacek Fedorowicz, Chris Niedenthal i Dorota Wellman). Uczestnicy festiwalu będą także mogli brać udział w różnych formach warsztatów artystycznych oraz angażować się w szereg inicjatyw społecznych i obywatelskich. W czasie Przystanku Woodstock zaprezentują się liczne organizacje pożytku publicznego, realizowanych będzie cała gama projektów edukacyjnych oraz sportowych.
Organizatorem imprezy jest Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która w ten sposób pragnie podziękować polskiej młodzieży za jej zaangażowanie w zimowy Finał WOŚP. Koncert jest niekomercyjny, niebiletowany, a środki na jego organizację zapewniają liczni sponsorzy. Festiwal nie może być i nie jest finansowany ze środków zebranych w czasie Finału WOŚP.